Jak zostać kierowcą karetki sanitarnej? Jakich uprawnień potrzebujesz?

Zawód kierowcy karetki jest niezwykle odpowiedzialny. Kierowanie wymaga skupienia, koncentracji, a także wysokich umiejętności. Jak zostać kierowcą karetki?

Na taką drogę kariery często decydują się osoby, które dobrze czują się za kółkiem i jednocześnie myślą o pracy w sektorze medycznym. Wówczas prowadzenie karetki jest połączeniem umiejętności i planów zawodowych zainteresowanego. Jakość wykonywanej pracy i bezpieczna jazda przekładają się bezpośrednio na efektywność pracy medyków, a także stan pacjentów. Sprawdź, jak zostać kierowcą karetki.

Kierowca karetki sanitarnej – kim jest?

Praca kierowcy karetki jest bardzo odpowiedzialna. Kandydat musi posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi oraz dobrze znać przepisy ruchu drogowego. Osoba taka automatycznie staje się członkiem zespołu ratunkowego. Podczas pracy przewozi nie tylko ratowników, rannych i poszkodowanych z wypadków drogowych, ale także rekonwalescentów, chorych, materiały medyczne, czy też narządy do transplantacji. Jej zadaniem jest bezpiecznie transportować osoby i materiały pomiędzy miejscem wypadku i placówką medyczną lub też pomiędzy dwoma punktami medycznymi. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego w postaci karetki pełni także rolę bezpośredniego wsparcia dla zespołu medycznego, z którym na co dzień współpracuje.

Jakie wymagania trzeba spełnić

Kandydat na kierowcę karetki musi spełnić określone wymagania formalne określone w przepisach polskiego prawa. O uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy mogą ubiegać się osoby, które:

  • ukończyły 21. rok życia;
  • posiadają prawo jazdy kategorii B lub C (kategoria B do pojazdów o masie do 3,5 tony);
  • otrzymają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w zawodzie;
  • przejdą pozytywnie przez badania psychologiczne;
  • ukończą specjalistyczny kurs prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych;
  • uzyskają uprawnienia do kierowania ambulansem w postaci pozwolenia.
Zobacz też:  Umowa o pracę na czas określony w formie wzoru i dokumentacji

Jak zostać kierowcą karetki?

Pierwszym krokiem powinno być ukończenie specjalistycznego kursu, który organizują m.in. Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego. W momencie zapisu należy przedłożyć dokumentację potwierdzającą spełnienie wymogów formalnych, w tym m.in. orzeczenie lekarskie. Podczas szkolenia kandydat nabywa wiedzę oraz umiejętności w zakresie jazdy ambulansem, a także prowadzenia auta w trudnych warunkach specjalnych. Tego typu kurs trwa minimum 14 godzin. Ukończenie kursu następuje w wyniku pozytywnego zdania egzaminu końcowego. Dopiero wtedy kierowca nabywa stosowne uprawniania. Ilość godzin trwania szkolenia zależy od kategorii prawa jazdy posiadanego przez kursanta. Kolejnym krokiem jest przedłożenie zezwolenia w starostwie. Na jego podstawie maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych otrzymasz dokumenty. Pozwolenie na prowadzenie popularnej „eRki” ma ważność 5 lat.

Zdobywanie nowych kwalifikacji

Doświadczony kierowca karetki to osoba, która stale rozwija swoje umiejętności. W związku z tym warto zastanowić się nad zdobyciem dodatkowych kwalifikacji. Osoby posiadające pozwolenie często decydują się na ukończenie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nie jest to wymagane, jednak zwiększa szanse na zatrudnienie w sektorze oraz wpływa korzystnie na jakość wykonywanej pracy. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na nabycie tytułu ratownika i świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji zagrożenia życia pacjenta. Wówczas okazuje się on nieocenionym wsparciem personelu medycznego również wewnątrz karetki.

Kto odpowiada za wydanie zezwolenia?

Tak jak wspomniano, pozwolenia na prowadzenie karetki wydawane są przez starostwo powiatowe, którego siedziba jest właściwa dla miejsca zamieszkania zainteresowanego. Cała procedura nie jest skomplikowana. Bardzo często pozwolenie wydawane jest od ręki, a w niektórych przypadkach trzeba poczekać na nie dosłownie dwa dni.

Co jeszcze jest istotne w pracy na tym stanowisku?

Kierowca karetki powinien cechować się dużą odpornością psychiczną. Praca wykonywana jest w warunkach stresowych, a czas dotarcia na miejsce wypadku wpływa bezpośrednio na skuteczność interwencji służb ratunkowych. Ponadto podczas jazdy należy zwrócić szczególną uwagę na innych uczestników ruchu, a także na dostosowanie się do obowiązujących przepisów. W ten sposób minimalizuje się ryzyko ewentualnych wypadków. Ceniona jest także sprawność fizyczna, ponieważ w szczególnych wypadkach kierowca może przenosić nosze z rannymi lub urządzenia medyczne, które niezbędne są podczas interwencji.

Zobacz też:  Różnice między umową o pracę a umową zlecenia - kluczowe aspekty

Na pracę w zawodzie często decydują się kierowcy ciężarówek lub inni zawodowi kierowcy. Takie osoby posiadają niezbędne doświadczenie w prowadzeniu auta w trudnych warunkach oraz w sytuacjach stresowych. Przekłada się to później na jakość obowiązków wykonywanych w sektorze medycznym.

Kierowca karetki – możliwości zatrudnienia

Obecnie w Polsce wykwalifikowani specjaliście nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Można jej szukać w szpitalach publicznych i prywatnych. Ponadto szansa zatrudnienia istnieje także w innych placówkach medycznych, o ile posiadają one na stanie karetkę. Poszukiwania pracy warto zacząć od napisania CV i listu motywacyjnego, a następnie przesyłania dokumentów do interesujących cię podmiotów. Zrób to nawet wtedy, jeżeli nie masz potwierdzenia, że dana placówka szuka pracownika. Wysłanie dokumentów zwiększa szanse na zatrudnienie w momencie, gdy podmiot będzie szukał pracowników. Warto przeglądać oferty pojawiające się w przestrzeni online. Alternatywą dla wykwalifikowanych fachowców jest dobrze płatna praca poza granicami naszego kraju.

Zarobki na stanowisku są zróżnicowane. Według dostępnych danych w Polsce oscylują one w granicach 4800 PLN brutto. Wysokość pensji zależy od miejsca zatrudnienia, liczby przepracowanych godzin, a także doświadczenia i kwalifikacji danej osoby.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *