Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa w sprawie pracy to jedno z bardziej istotnych wydarzeń w życiu zawodowym. Od jej wyniku zależy start kariery, a także jej późniejszy rozwój. Właśnie z tego powodu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Każda rozmowa w sprawie pracy jest spotkaniem oficjalnym, dlatego warto podkreślić to strojem. Wiele zależy też od branży oraz stanowiska, ale ubranie zawsze musi być czyste i schludne. Mimo że szata nie zdobi człowieka, to jednak wpływa na jego odbiór przez innych. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, więc warto zadbać o to, by było jak najlepsze. Sprawdź, jak osiągnąć taki efekt!

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – stylizacja damska

Jak wspominaliśmy, wiele zależy od posady, o którą stara się kandydat. Biorąc udział w rekrutacji na stanowisko sprzedawczyni w sklepie, można ubrać się bardziej casualowo, natomiast jeśli do obsadzenia jest miejsce w biurze lub korporacji, wtedy wskazany jest strój biznesowy. Panie mogą pozwolić sobie na nowoczesny, elegancki kostium lub garsonkę, co podkreśli ich sylwetkę, a także buty na niezbyt wysokim obcasie. Obowiązkowym elementem jest oczywiście biała koszulowa bluzka. Uzupełnieniem stylizacji może być na przykład zegarek. Nie trzeba przy tym szukać kosztownych modeli, ponieważ na rynku dostępne bardzo efektowne, a przy tym tanie zegarki. Warto podkreślić, że branże kreatywne oraz IT odchodzą od bardzo oficjalnego dress code’u. Jeśli szykujesz się na rozmowę kwalifikacyjną, możesz zdecydować się na mniej oficjalny strój czy bardziej wyraziste kolory.

Czy można pozwolić sobie na biżuterię?

Również w kwestii doboru biżuterii trzeba kierować się umiarem. Ozdoby powinny być subtelne i dyskretne, nie należy także przesadzać z ich liczbą. Jeśli decydujesz się na kolczyki, lepiej zrezygnować z łańcuszka (i odwrotnie). Dotyczy to także dłoni – nawet jeśli w codziennych stylizacjach kandydatka do pracy nie ogranicza liczby pierścionków i bransoletek, na tę okazję warto zrobić wyjątek. Ciekawym rozwiązaniem są zawieszki na bransoletki, które pozwolą dyskretnie podkreślić cechy twojego charakteru czy pasje.

Zobacz też:  Czym zajmuje się stewardessa i na jakie zarobki może liczyć?

Makijaż na rozmowę o pracę

Jeżeli nie czeka cię rozmowa o pracę w branży artystycznej, wtedy należy postawić na typowy makijaż biznesowy. Jest bardzo dyskretny i choć mocniej podkreśla oczy, robi to w bardzo subtelny sposób. Kolory powinny być naturalne – pasują przede wszystkim beże i brązy – o satynowym lub matowym wykończeniu. Trzeba unikać kontrastowych barw, mocno wytuszowanych, posklejanych rzęs, doklejanych kępek lub brokatu. Nie wygląda to profesjonalnie, zwłaszcza jeżeli rozmowa dotyczy pracy na kierowniczym stanowisku. Zamiast tego trzeba skupić na zmatowieniu cery. W tym celu makijaż trzeba wykończyć sypkim pudrem. Warto mieć ze sobą również bibułki matujące, by bezpośrednio przed spotkaniem zebrać z twarzy nadmiar sebum i ograniczyć jej błyszczenie. Na usta również lepiej nie nakładać wyrazistej pomadki ani błyszczyka. Lepsza będzie szminka w naturalnym odcieniu lub zwykły balsam.

Męska stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną

Jak na rozmowie o pracę powinni prezentować się panowie? Ich stylizacja również powinna być schludna i dostosowana do stanowiska, na jakie aplikowali. Jeśli ubiegasz się o posadę kierownika lub managera, postaw na garnitur lub pasujący do siebie zestaw, który składa się z marynarki, spodni, koszuli i półbutów. W innych przypadkach wystarczający będzie styl smart casual, do którego pasuje na przykład torba męska na ramię. Do bardziej eleganckiego zestawu ubrań lepiej dobrać zgrabną aktówkę.

Stylizacja na rozmowę o pracę powinna być dopasowana do stanowiska, na które aplikujesz. Urzędnicy, bankowcy czy pracownicy korporacji zarówno w doborze ubrań, jak i dodatków powinni stawiać na elegancki wygląd, pasujący do miejsca i charakteru pracy. W innych branżach, gdzie nie obowiązuje taki sztywny dress code, można pozwolić sobie na mniej formalne ubrania (smart casual). Nadal trzeba dbać o swoją prezencję, czyli schludne i czyste rzeczy, a także klasyczny makijaż. To wszystko wpływa na wrażenia rekruterów i może przesądzić o wyniku rozmowy.

Zobacz też:  Cechy idealnego kandydata do pracy: jakie powinny być?

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *