Jak zostać księgową? Jakie wykształcenie trzeba mieć? Ile zarabia księgowa? Na czym polega praca w księgowości?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać księgową, przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim, ile zarabia księgowa i gdzie szukać ofert pracy.

Praca w księgowości jest dobrze opłacana i daje możliwość rozwoju zawodowego. Wciąż powstają nowe przedsiębiorstwa, które potrzebują specjalistów w tej dziedzinie. Warto więc rozważyć pracę w tym zawodzie. Dowiedz się, jak zostać księgową i gdzie szukać ofert zatrudnienia.

Jak zostać księgową? Jakie cechy są potrzebne, aby pracować w tym zawodzie?

Niektórym może się wydawać, że zawód księgowego oznacza rutynowe zadania, ale to nieprawda. Takie zajęcia często są zautomatyzowane, a sam księgowy zajmuje się doradzaniem i analizowaniem. Dobry księgowy musi wykazywać chęć do nauki i śledzić ciągłe zmiany w prawie podatkowym. Poza tym od osoby pracującej na tym stanowisku wymagane są:

  • umiejętność logicznego myślenia;
  • zdolności analityczne i matematyczne;
  • biegła obsługa komputera i programów księgowych
  • znajomość prawa podatkowego i zasad rachunkowości.

Pracodawcy często szukają księgowych ze znajomością przynajmniej jednego języka obcego. Współczesny księgowy musi być również elokwentny i wyglądać reprezentacyjnie, bo występuje w imieniu firmy przed klientami czy instytucjami.

Jakie wykształcenie trzeba mieć, aby pracować w księgowości? Czy wystarczy tylko kurs księgowości?

Praca księgowego wiąże się z ciągłą edukacją i poszerzaniem swoich kompetencji. Jakie studia czy kursy należy ukończyć, aby zostać księgowym? Zamiast uczelni można wybrać kurs na księgowego i pozostać przy wykształceniu średnim, ale nie każdemu pracodawcy to wystarczy. Najlepiej opłacani księgowi mają wykształcenie wyższe. Najkorzystniejsze są kierunki bankowe i ekonomiczne, takie jak zarządzanie czy finanse i rachunkowość. Aby rozwijać się zawodowo, można też udać się na studia podyplomowe ze specjalizacją z zakresu finansów i księgowości.

Zobacz też:  Praca w muzeum – na czym polega i jak ją znaleźć?

Co to jest certyfikat księgowy? Czy konieczne jest uzyskanie certyfikatu?

Certyfikat księgowy był kiedyś wydawany przez Ministra Finansów i potwierdzał kwalifikacje. Jednak jego wydawanie zostało wstrzymane i nie jest on już wymagany.

O certyfikat księgowy, mogły się ubiegać osoby, które miały:

  • wykształcenie co najmniej średnie;
  • dwuletnią praktykę w zawodzie;
  • pełną zdolność do czynności prawnych;
  • zdany egzamin sprawdzający.

Stowarzyszenie księgowych – co to jest?

Stowarzyszenie Księgowych to organizacja, która zrzesza osoby związane zawodowo z finansami i rachunkowością. Celem jest dbanie o ich kompetencje i aktualizowanie wiedzy. W Polsce działa od 1907 roku.

Jak założyć biuro rachunkowe?

Wiele osób posiadających uprawnienia księgowe myśli o założeniu własnej działalności i posiadaniu biura rachunkowego. Żeby rozpocząć w ten sposób swoją karierę, trzeba mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i zdolność do czynności prawnych. Pierwszym krokiem jest wybranie formy działalności, określenie działań przedsiębiorstwa i formy opodatkowania. Następnie zostaje już tylko przejście przez standardową procedurę zakładania działalności gospodarczej. Można to zrobić również przez Internet.

Na czym polega praca w księgowości? Z czym wiąże się stanowisko finansowe?

Praca w księgowości wiąże się z wykonywaniem zadań takich jak:

  • przygotowywanie deklaracji podatkowych i sprawozdań oraz raportów na potrzeby firmy i dla instytucji zewnętrznych;
  • księgowanie dokumentów;
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych;
  • przygotowywanie przelewów bankowych;
  • współpraca z urzędem skarbowym, ZUS-em, GUS-em i NBP.

W tym zawodzie istnieje możliwość rozwoju i robienia kariery. Im wyższe kompetencje, tym szerszy zakres obowiązków, a co za tym idzie, również i większe zarobki. Znajomość języków obcych otwiera perspektywy pracy za granicą lub dla międzynarodowych firm.

Młodszy księgowy, samodzielny księgowy, główny księgowy, dyrektor finansowy

Młodszy księgowy to stanowisko dla osób zaraz po studiach, które nie mają jeszcze doświadczenia. Oczywiście ze względu na brak doświadczenia, jego zarobki są mniejsze. Samodzielny księgowy, to ktoś, to nie tylko przygotowuje raporty i sprawozdania finansowe, ale też dzieli się wiedzą z młodszymi stażem członkami zespołu księgowego. Jest odpowiedzialny za przeprowadzanie wszelkich operacji finansowych, więc wymaga się od niego dobrej znajomości prawa podatkowego. Główny księgowy musi posiadać odpowiednie zaświadczenia, które potwierdzają jego kompetencje. Z tym stanowiskiem wiąże się duża odpowiedzialność, między innymi za wszystkie operacje finansowe w przedsiębiorstwie. Natomiast dyrektor finansowy musi mieć zdane egzaminy takie jak ACCA i CIMA oraz spore doświadczenie. Zajmuje się polityką finansową firmy.

Zobacz też:  Zawody prawnicze – gdzie szukać pracy po studiach prawniczych?

Ile zarabia księgowy?

Zarobki księgowego zależą od zakresu obowiązków, wielkości firmy, miasta, w jakim pracuje, kwalifikacji oraz stażu pracy. Te wszystkie czynniki powodują, że miesięczne wynagrodzenie na księgowych w Polsce może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto. Średnia pensja na tym stanowisku to 5 200 złotych brutto. Najwyższe zarobki w księgowości otrzymują dyrektorzy finansowi.

Gdzie szukać ofert pracy w księgowości?

Aby rozpocząć pracę w tym zawodzie, nie wystarczy wiedzieć, jak zostać księgową. Trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie szukać pracy. Księgowi są potrzebni w większości dużych firm, w dziale kadr oraz w biurach rachunkowych. Oferty zatrudnienia można znaleźć na portalach z ogłoszeniami o pracę. Ścieżka kariery w księgowości może być różna. Wszystko jest zależne od tego, jakie się posiada aspiracje. To bardzo opłacalny zawód dla ambitnych i sumiennych osób.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *