Dobry księgowy poszukiwany! Jak zostać księgowym, na czym polega praca i jak zrobić karierę w księgowości?

Zawód księgowego zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Absolwenci studiów kierunkowych zwykle nie mają trudności ze znalezieniem pracy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zostać księgowym, przeczytaj nasz artykuł.

Praca w księgowości kojarzy się z tabelami pełnymi liczb, żmudnym wprowadzaniem danych do systemu oraz wystawianiem faktur. Tak mogą myśleć tylko osoby, które nigdy nie interesowały się tym, jak zostać księgowym. To niezwykle przyszłościowy zawód zapewniający stabilizację i bezpieczeństwo finansowe. Świadczy o tym nie tylko liczba ofert pracy, ale też zainteresowanie kandydatów. Choć praca bywa trudna, to jednak jest też satysfakcjonująca i zapewnia różnorodne wyzwania.

Praca w księgowości – na czym polega zawód księgowego?

Obowiązki księgowego zależą od jego stanowiska. Jednak mówiąc ogólnie, zawód księgowego polega na nadzorowaniu rachunkowości, bieżących rozliczeń firmy oraz kontrolowaniu zestawień finansowych. Właśnie w rękach takiej osoby spoczywa troska o prawidłowe finanse przedsiębiorstwa. Oprócz tego księgowy musi pośredniczyć w kontaktach z urzędami oraz instytucjami skarbowymi czy prawnymi. Wymaga się także umiejętności obsługi komputera i znajomości odpowiednich programów. Osoba, która wykonuje ten zawód, stoi przed dużą odpowiedzialnością – o czym szczególnie powinny pamiętać osoby, które zastanawiają się, jak zostać księgowym.

Jak zostać księgowym – studia czy kurs księgowości?

Kandydaci do tej pracy muszą być odpowiednio wykształceni. W tym celu warto ukończyć studia, wybierając odpowiedni kierunek. Najlepsze są na przykład finanse i rachunkowość, ekonomia bądź inne związane z zarządzaniem albo bankowością. Oczywiście absolwenci innych kierunków również nie mają zamkniętej drogi do tej pracy. Wystarczy, że swoją wiedzę uzupełnią podczas studiów podyplomowych. O pracę w księgowości mogą się starać również osoby, które mają wykształcenie średnie, zwłaszcza absolwenci liceów o profilu ekonomicznym. Wtedy najlepiej zapisać się na kurs zawodowy – organizuje je Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – a później odbyć praktyki w biurze rachunkowym.

Zobacz też:  Interesująca praca? Badania nieniszczące to coś, co powinno przykuć twoją uwagę!

Kwalifikacje potrzebne do zawodu – kto może pracować w księgowości?

Ukończenie studiów wyższych oraz odbycie kursów zawodowych to nie koniec wyzwań dla osób, które szukają informacji o tym, jak zostać księgowym. W tym przypadku ważne są również predyspozycje, spełnienie wymogów dotyczących kwalifikacji kandydatów oraz ich zdolności do pracy. Po 10 sierpnia 2014 r. osoby, które chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe, nie muszą już mieć certyfikatu księgowego od Ministerstwa Finansów. Wymaga się od nich:

  • pełnej zdolności do czynności prawnych;
  • niekaralności za przestępstwa wymienione w ustawie o rachunkowości, wśród nich mamy między innymi przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi czy przestępstwo skarbowe;
  • wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Certyfikat Księgowy C.I.K.

Egzamin potwierdzający kompetencje księgowych nie został jednak całkowicie zniesiony. Po deregulacji zawodu certyfikat zaczęło wydawać Centrum Informacji Księgowej (C.I.K.), co było podyktowane obawą o pogorszenie jakości usług i utratą zaufania do przedstawicieli tej profesji. C.I.K. organizuje więc egzamin, którego zakres określiło Ministerstwo Finansów przed deregulacją.

Cechy dobrego księgowego

Potwierdzenie kompetencji zawodowych to jedno, ale praca księgowego wymaga również specyficznych cech charakteru. Nie każdy może odnaleźć się w środowisku, w którym lepiej nie popełniać błędów. Dlatego księgowy powinien wykazywać się skrupulatnością, dokładnością i odpornością na stres. Oprócz tego konieczna jest chęć nauki i stałego doszkalania – w tej branży nowe przepisy pojawiają się regularnie, a ich znajomość jest wymagana. Dobry księgowy wykazuje się również analitycznym umysłem i szybko kojarzy fakty. Wbrew obiegowej opinii w tym zawodzie nie można się zasiedzieć, bo grozi to wypadnięciem z obiegu. Jeśli odnajdujesz u siebie te cechy, nie raczej nie musisz martwić się o to, jak zostać księgowym.

Samodzielny księgowy, główny księgowy, dyrektor finansowy. Jak zrobić karierę w branży?

Osoby, które chcą robić karierę w księgowości, mają kilka opcji. Mogą na przykład pracować w przedsiębiorstwie, zajmując się finansami jednej firmy, albo dołączyć do biura rachunkowego, przyjmującego zlecenia z zewnątrz. Na pewno trzeba trzymać się ściśle określonej ścieżki, która pomoże w gruntownym zapoznaniu się z zawodem księgowego.

Zobacz też:  Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej?

Młodszy księgowy

To najniższe stanowisko, od którego zaczynają początkujący księgowi. Zakres obowiązków nie jest duży – w sam raz, by wdrożyć się do pracy. Do zadań młodszego księgowego należy między innymi:

  • weryfikowanie i księgowanie faktur;
  • pomaganie w tworzeniu raportów;
  • udział w sporządzaniu miesięcznych bilansów.

Samodzielny księgowy

Osoba na tym stanowisku ma już więcej obowiązków, które wymagają od niej dobrej organizacji pracy. Wśród wyznaczonych zadań znajduje się przygotowywanie deklaracji podatkowych sprawozdań finansowych, a także prowadzenie ewidencji księgowych. Samodzielny księgowy współpracuje również z urzędem skarbowym i innymi instytucjami.

Główny księgowy

Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych stanowisk w firmie. Zajmująca je osoba dysponuje pieniędzmi przedsiębiorstwa oraz prowadzi jego rachunkowość. Musi wykazać się gruntowną znajomością również prawa podatkowego.

Dyrektor finansowy

Sprawuje między innymi nadzór nad pieniędzmi całej firmy i odpowiada za tworzenie i realizację polityki finansowej firmy. Zwykle jego bezpośrednim przełożonym jest dyrektor finansowy albo ścisłe kierownictwo.

Jak wysoka jest pensja księgowego?

Księgowy to zawód, który wyróżnia się wysokimi zarobkami. Szczególnie jeśli myślimy o osobach, które przepracowały już kilka lat i zdążyły awansować. Podobnie jak w innych branżach, także tu pensje zależą od stażu pracy, ale średnia stawka wynosi 5000 zł brutto. Najlepiej zarabiają specjaliści na najwyższych stanowiskach – pensja dyrektora finansowego to około 20000 zł brutto miesięcznie.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zostać księgowym, na pewno trzeba wziąć pod uwagę presję związaną z tą grupą. Chociaż aby zająć się pracą w księgowości, wystarczą odpowiednie studia, to wymaga to również ciągłego dokształcania się i rozwijania kompetencji.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *