Jak zostać seksuologiem? Seksuolodzy to na ogół lekarze lub psychologowie po specjalnych studiach podyplomowych. Czym zajmują się ci specjaliści? Jak długo trzeba się uczyć i jakie wymagania spełnić, aby zostać seksuologiem? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
W obecnych czasach każdy już chyba wie, że udane pożycie seksualne i satysfakcja cielesna to ważny aspekt w życiu człowieka. Dlatego wizyty u seksuologa powoli przestają być tematem tabu. Zdarza się, że brakuje specjalistów, zwłaszcza tych dostępnych na fundusz zdrowia. Zastanawiałeś się kiedyś, jak zostać seksuologiem? Kiedy warto się udać na wizytę do tego specjalisty? Jakie studia trzeba skończyć i dyplomy uzyskać? Kto może być dobrym seksuologiem? Spieszymy z wyjaśnieniami.
Czym zajmuje się seksuolog?
Seksuolog zajmuje się badaniem wszelakich zaburzeń, związanych ze sferą seksualną człowieka, jak na przykład:
- brak orgazmu podczas współżycia;
- problem z ustaleniem i akceptacją orientacji seksualnej;
- dyskomfort w trakcie stosunków płciowych (po wykluczeniu przyczyn medycznych);
- przedwczesny wytrysk;
- problemy z erekcją;
- uzależnienie od seksu;
- uzależnienie od masturbacji;
- traumy ofiar przestępstw na tle seksualnym.
Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki
Seksuologia to nauka złożona, korzystająca z zasobów innych dyscyplin, takich jak psychologia, psychiatria, medycyna, etyka, pedagogika czy biologia. W związku z interdyscyplinarnym charakterem, seksuologię dzieli się na:
- seksuologię kliniczną, która zajmuje się udzielaniem porad, rozwiązujących problemy z tożsamością płciową i z uprawianiem seksu;
- seksuologię sądową, związaną z przestępstwami na tle seksualnym, przykładem są ekspertyzy sądowe i profile przestępców;
- seksuologię społeczną, która bada związek seksualności człowieka z domem rodzinnym, z wpływem społeczeństwa i zjawiskami socjologicznymi, to często praca naukowa na uczelniach ale też opieka socjalna i społeczna.
Jak leczy i gdzie pracuje seksuolog?
Seksuolog stawia diagnozę i ustala plan leczenia. W zależność od problemu wypisuje receptę (lekarz-seksuolog), kieruje na psychoterapię lub prowadzi ją samodzielnie (psychoterapeuta-seksuolog) albo udziela porad. Seksuolog przyjmuje pacjentów w przychodni bądź w prywatnym gabinecie. Może pracować w sądzie i prokuraturze jako biegły sądowy czy policjant w wydziale śledczym. Wielu seksuologów prowadzi prace badawcze, zajęcia ze studentami na uczelniach i publikuje naukowe artykuły.
Dlaczego warto korzystać z porad seksuologa?
Seksuolog pomoże znacznie poprawić jakość życia seksualnego. Przepracować traumę, związaną np. z gwałtem czy molestowaniem seksualnym i związane z tym zaburzenia seksualne. Taka terapia seksuologiczna pozwala rozwiązać wiele problemów i poczuć się dobrze we własnym ciele. Zaakceptować je i nauczyć się prawidłowych reakcji organizmu podczas poszczególnych faz uprawiania seksu. Pacjent heteroseksualny staje się szczęśliwszy, spełniony i korzysta z życia. Pacjent homoseksualny akceptuje swoją tożsamość i buduje prawidłowe relacje partnerskie.
Jak zostać seksuologiem? Kwalifikacje i dyplomy
Zastanawiasz się, jak zostać seksuologiem? Potrzebne jest do tego ukończenie studiów podyplomowych z zakresu seksuologii. Jednak studiować na tym kierunku mogą absolwenci studiów medycznych lub psychologicznych. W rzeczy samej seksuologiem jest zwykle lekarz ze specjalizacją z ginekologii, urologii, psychiatrii bądź też psycholog ze specjalizacją z psychoterapii. Studia trwają 3 semestry, a składają się z zajęć teoretycznych, praktycznych i stażu. Studenci i absolwenci muszą uczestniczyć w różnych warsztatach i szkoleniach, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Certyfikat poświadczający uprawnienia, otrzymują po zdaniu egzaminu końcowego.
Kto jest lepszym seksuologiem, lekarz medycyny czy psycholog?
To zależy od sytuacji i rodzaju problemów. Jeśli pacjent cierpi z powodu braku orgazmu, spowodowanego przyczynami medycznymi, to pomóc może mu lekarz ginekolog bądź urolog. Jeśli jednak problem tkwi w jego psychice, w różnego rodzaju blokadach, to łatwiej pokona je seksuolog z dyplomem ukończenia psychologii. Lekarz seksuolog także powinien mieć wiedzę z zakresu psychologii. Reasumując, zagadnienie związane z seksualnością człowieka jest przykładem tego, że lekarze powinni badać i leczyć pacjentów, patrząc na ich stan zdrowia holistycznie.
Jakie predyspozycje i cechy charakteru ma dobry seksuolog?
Dyplomy i certyfikaty to nie wszystko. Istotne jest też nastawienie seksuologa do pacjentów. Dobry specjalista powinien wykazywać się empatią, olbrzymim taktem, wyczuciem i kulturą. Ważne jest umiejętne poprowadzenie rozmowy tak, żeby pacjent szczerze i bez wstydu opowiedział o swoich problemach. Aby podczas terapii psychologicznej opowiedział o swojej przeszłości, o pierwszych doświadczeniach seksualnych, o podejściu do tego tematu w jego domu rodzinnym. To są sprawy, które rzutują na seksualność człowieka przez całe życie. Jeśli lekarz potrafi dotrzeć do pacjenta, wówczas może podjąć odpowiednie leczenie.
Podsumowując, warto pamiętać, że sprawy natury seksualnej są częścią życia człowieka. Dlatego, jeśli tylko jest jakiś problem, to nie nie ma sensu odkładać wizyty u specjalisty.
Wiesz już, jakie kwalifikacje ma lekarz seksuolog, a jakie psycholog. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów medycznych? Przeczytaj artykuł o tym, jak zostać lekarzem.