Jakie zarobki daje praca na morzu? Sprawdź, jak zostać marynarzem.

Zawód marynarza pociąga wiele osób, szukających pomysłu na swoją przyszłość. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak zostać marynarzem i z czym się wiąże?

W ostatnich latach praca na morzu cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodych osób. Przede wszystkim jest ciekawą alternatywą, która daje duże możliwości rozwoju. Ponadto przyjęło się, że pracownicy statków mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i długie kontrakty. Oczywiście zależy to od stopnia kwalifikacji marynarza, stażu pracy, a także jego doświadczenia i umiejętności. Sprawdź, jak zostać marynarzem i czy w tym celu trzeba ukończyć morskie szkoły wyższe.

Kim jest marynarz i na czym polega praca na statku?

Mianem marynarza określa się każdego członka załogi statku wodnego lub innej jednostki pływającej. Dotyczy to: statków handlowych, okrętów wojennych, jednostek innych służb, zaopatrzenia, czy wycieczkowców. W tym wypadku nie ma różnicy, czy dana osoba pełni służbę na jednostce morskie, czy śródlądowej. Obecnie marynarzem może zostać każdy, jednak niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie.

Kto wchodzi w skład załogi statku?

Struktura i hierarchia stanowisk na statkach może być bardzo rozbudowana i zależy to od rodzaju jednostki, a także jej wielkości. Wśród załogi pokładowej wymienia się m.in.: kapitanów, oficerów różnego stopnia, asystentów, sterników, czy też cieśli. Ponadto do etatowych członków kadry zalicza się: mechaników, magazynierów, czy też kucharzy. Marynarz to funkcja pokładowa, która nie ma rangi oficerskiej. W przypadku jednostek handlowych wymienia się trzy stopnie:

  • starszy marynarz;
  • marynarz;
  • młodszy marynarz.
Zobacz też:  Najlepiej płatne zawody w Polsce – ranking dobrze opłacanych stanowisk

Nieco niżej w hierarchii znajdują się jeszcze praktykanci i stażyści. W mowie potocznej mianem marynarza określa się wszystkich członków załogi.

Jak zostać marynarzem?

Aby zostać marynarzem, nie trzeba kończyć szkoły wyższej, czy też akademii morskiej o danym profilu. Jednak ukończenie takiej placówki ułatwia drogę kariery oraz pozwala na piastowanie wyższych stanowisk. W przypadku niektórych awansów wymagane jest uzyskanie stopnia magistra i dedykowanego wykształcenia. Choć szkoły wyższe nie są wymagane, to jednak zostanie marynarzem, nie jest możliwe bez certyfikowanych warsztatów. Ponadto stopień zdobytych kwalifikacji przekłada się bezpośrednio na potencjalne zarobki oraz szansę znalezienia pracy u atrakcyjnego armatora.

Uczelnie wyższe

Ukończenie wyższej szkoły o profilu morskim ułatwia rozpoczęcie kariery w sektorze. Obecnie w Polsce są trzy tego typu uczelnie. Mowa o Akademii Morskiej w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. W swojej ofercie edukacyjnej posiadają kilkanaście kierunków, które kształcą kadrę handlową oraz wojskową. Wyższe szkoły morskie kształcą kadrę oficerską i przyszłych kapitanów jednostek pływających. Niższe stopnie można piastować po kierunkach takich jak: technik mechanik okrętowy, wachtowy, czy też technik nawigacji.

Certyfikowane kursy zawodowe i inne kursy marynarskie

Alternatywą do ukończenia całego cyklu szkoleniowego na uczelni lub w szkole średniej, pozostają szkolenia morskie. Przyszły marynarz musi zdać odpowiednie kursy, w tym przede wszystkim:

  • bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej;
  • indywidualne techniki ratunkowe (w tym metody udzielania pierwszej pomocy);
  • pożarowe;
  • z elementarnej pomocy medycznej.

Każdy kurs trwa 3 dni i zakończony jest egzaminem. Przeprowadzają je: Morski Ośrodek Szkoleniowy w Świnoujściu oraz Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie.

Dodatkowe możliwości dają kursy uzupełniające:

  • ratownika morskiego;
  • szkolenie na zbiornikowce.

Kandydat na marynarza musi przejść test na obecność alkoholu i narkotyków, a także otrzymać świadectwo zdrowia. Praca marynarza wymaga dobrego stanu zdrowia. Ponadto niezbędna jest wytrzymałość psychiczna, ponieważ wielomiesięczne kontrakty i rejsy wiążą się z rozłąką z najbliższymi oraz trudne warunki zakwaterowania. Po odbyciu szkoleń i zdobyciu zaświadczeń lekarskich, należy udać się do Urzędu Morskiego. To w tym urzędzie wyrabia się książeczkę żeglarską oraz świadectwo młodszego motorzysty lub młodszego marynarza.

Zobacz też:  Podanie o pracę na stanowisko sprzątaczki - jak napisać skuteczne cv?

Na jakie zarobki może liczyć marynarz?

Wynagrodzenie może się znacząco różnić. Przyjmuje się, że osoba rozpoczynająca swoją pracę w branży może liczyć na około 1000 euro. Taką pensję pobierają m.in. kelnerzy zatrudnieni na statkach wycieczkowych kursujących z polskiego wybrzeża do Skandynawii. To tylko przykład, ponieważ pensja i warunki umowy zawodowego marynarza zależą m.in. od: pełnionej przez niego funkcji, długości i rodzaju umowy, typu i wielkości statku, czy też systemów, które będzie obsługiwał. Na wyższych stanowiskach zarobki kształtują się zdecydowanie lepiej. Dla przykładu, na rynku offshore trzeci oficer może zarabiać nawet 3000-4000 euro.

Gdzie szukać pracy dla marynarzy?

Podobnie jak w każdej branży, szukanie pracy warto zacząć od napisania profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego. W nich warto wymienić listę odbytych kursów i szkoleń, a także swoją dyspozycyjność. Standardowo przyszli marynarze rozpoczynają przeglądanie ofert pracy agencji morskich. Dobrym wyborem jest także wybranie kilku liczących się armatorów i przesłanie do nich swojego zgłoszenia, nawet jeżeli w danym momencie nie poszukują pracowników. Takie zaangażowanie zawsze jest dobrze odbierane przez przedstawicieli armatora i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłosi znajdzie się u niego zatrudnienie, gdy zacznie rekrutować marynarzy.

Pracować na statku można również w innej roli. Dotyczy to rejsów wycieczkowych i takich pracowników jak: kelnerzy, kucharze, czy też sprzątaczki. Zakres wymagań ustala armator, który eksploatuje dany statek. Jeżeli chcesz pracować na statku, to warto przejść przez jedną ze szkół wymienionych w tekście. Ułatwi to aplikację i daje wiele możliwości w zakresie zdobycia satysfakcjonującej pracy.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *