Jak zostać nauczycielem? Zobacz ciekawe informacje na temat tej ścieżki kariery i tego, jakie wymagania musisz spełnić!

Praca jako nauczyciel z pewnością jest wymagająca. Wiele osób zastanawia się nad nią ze względu na szacunek społeczny oraz ważną rolę tej profesji. Sprawdź, jak zostać nauczycielem i jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na takie stanowiska!

Kariera nauczycielska może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają poczucie misji i chcą wspierać rozwój społeczeństwa poprzez edukowanie dzieci i młodzieży. W publicznych placówkach oświatowych osoby pragnące nauczać przedmiotów takich jak matematyka, polski, czy języki obce muszą spełnić szczegółowo określone wymagania. W prywatnych firmach udzielanie korepetycji, czy też prowadzenie kursów przedmiotowych może wiązać się z nieco większą swobodą, choć wszystko zależy od konkretnego przedsiębiorstwa. Sprawdź przydatne informacje na temat tego, jak zostać nauczycielem!

Jak zostać nauczycielem i jakie wykształcenie jest wymagane w tym zawodzie?

Kwalifikacje niezbędne do nauczania w szkołach publicznych i placówkach o uprawnieniach szkół publicznych zależą od szczebla edukacyjnego. Licencjat z przygotowaniem pedagogicznym uprawnia do prowadzenia lekcji w przedszkolach i szkołach podstawowych. Ukończenie studiów magisterskich i przygotowanie w zakresie pedagogiki otwiera drogę do zajęć w liceum. Należy pamiętać o tym, że kierunek studiów powinien się zgadzać z nauczanym przedmiotem. Osoby, które podczas edukacji wyższej wybrały specjalność niepedagogiczną, mogą nadrobić kwestię przygotowania na studiach podyplomowych lub kursach.

Odpowiednie przygotowanie pedagogiczne a zawód nauczyciela

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać nauczycielem, mogą zadawać sobie pytanie o to, czym właściwie jest wspomniane wcześniej pedagogiczne przygotowanie i jakie ma ono znaczenie. Edukacja w przedszkolu, szkole podstawowej, czy też liceum wiąże się z kontaktem z młodymi ludźmi, którzy się rozwijają. Trzeba wiedzieć, jak pracować z nimi od strony metodycznej oraz w jaki sposób przekazywać im informacje. Warto pamiętać o tym, że szczegółowe wytyczne dotyczące wymaganych kwalifikacji nauczycieli są określone ustawowo, dlatego też dobrze jest zapoznać się z przepisami prawnymi.

Zobacz też:  Serwisant samochodów elektrycznych - zawód przyszłości

Zagadnienia związane z awansem zawodowym nauczyciela

W szkolnictwie publicznym ścieżka rozwoju zawodowego jest bardzo dokładnie określona. Wraz ze stażem pracy i zdobywaniem kolejnych stanowisk rosną zarobki, dlatego też warto szczegółowo znać informacje dotyczące tego obszaru tematycznego. Dostępne są tutaj stopnie takie jak nauczyciel:

 • stażysta
 • kontraktowy
 • mianowany
 • dyplomowany

Stażysta ma przez rok swojego opiekuna, a potem może się starać o awans. Nauczyciel kontraktowy i mianowany może się ubiegać o wyższe stanowisko po 2 latach lub roku, jeśli jest doktorem. Za każdym razem przed przyznaniem kolejnego stopnia odbywa się 9 miesięcy stażu.

Nauczanie w szkole publicznej a w prywatnej firmie – co jest tutaj ważne?

Branża edukacyjna jest rozbudowana, co sprawia, że wiele osób szuka zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach. Mogą zajmować się one między innymi prowadzeniem:

 • korepetycji
 • zajęć pozalekcyjnych
 • kursów przygotowawczych do egzaminów
 • zajęć dla dorosłych

W przypadku firm niepublicznych nie obowiązują wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Każdy podmiot samodzielnie określa, jakie ma oczekiwania w stosunku do osób zatrudnianych na stanowiskach lektorów języków obcych, czy też korepetytorów. W zależności od sytuacji mogą być tu potrzebne certyfikaty, wykształcenie i wiedza pedagogiczna.

Poszukiwanie ofert pracy w branży edukacyjnej – jak to robić?

Osoby, które chcą działać zawodowo w branży edukacyjnej, mają do dyspozycji rozmaite możliwości. W sieci dostępne jest wiele ogłoszeń zarówno od szkół publicznych, jak i prywatnych firm. Przed przystąpieniem do wysyłania swoich aplikacji do pierwszej kategorii wspomnianych podmiotów z pewnością warto zapoznać się z regulacjami prawnymi i dowiedzieć się, czy i jakie ma się kwalifikacje. Przepisy bowiem potrafią ulegać zmianom. Z kolei przeglądając ogłoszenia prywatnych przedsiębiorstw, niewątpliwie dobrze jest zwracać uwagę na konkretne oczekiwania podmiotów. Można również założyć swoją firmę.

Dobry nauczyciel – co to właściwie oznacza i jak nim zostać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest dobry nauczyciel. Niektórzy z pewnością wymieniliby tu sympatię uczniów jako czynnik decydujący, inni z kolei skupiliby się na przekazywaniu wiedzy. Istotna jest równowaga pomiędzy tymi aspektami, ponieważ jeden wcale nie wyklucza drugiego. Z pewnością efektywne nauczanie jest bardzo ważne, podobnie jak motywacja uczniów do działania i prezentowanie informacji w ciekawy oraz przystępny sposób. Trzeba pamiętać o tym, aby oceniać postępy w sposób sprawiedliwy i jasno komunikować uczniom oczekiwania, a później je umiejętnie egzekwować.

Zobacz też:  Podanie o pracę na stanowisku nauczyciela - poradnik krok po kroku

Jakie cechy są przydatne w pracy nauczyciela i co warto wiedzieć?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać nauczycielem, przeanalizuj dokładnie swoje indywidualne predyspozycje do tej profesji. Z pewnością bowiem można uznać ją za wymagającą. Trzeba wykazać się tutaj:

 • cierpliwością
 • umiejętnościami komunikacyjnymi
 • rzetelnością
 • dokładnością
 • zaangażowaniem
 • empatią
 • życzliwością
 • chęcią pomocy
 • odpowiedzialnością

Nauczyciele to osoby, które niejednokrotnie mają duży wpływ na rozwój swoich uczniów.

Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca i czasochłonna. Oprócz prowadzenia lekcji trzeba opracowywać tematy zajęć i sprawdzać kartkówki, czy też testy. Dlatego właśnie ważne jest to, aby znać specyfikę tej profesji i wkraczając w jej świat, być odpowiednio przygotowanym na wyzwania.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *