Jak zostać posłem i dostać się do Sejmu?

Praca w roli posła czy senatora to dla wielu spełnienie marzeń. Choć bycie politykiem nie jest łatwe, to wiele osób marzy o realnym wpływie na losy kraju, a także o niezłych zarobkach. Jak zostać posłem? Czy wymagane jest konkretne wykształcenie?

Według polskiego prawa wybranym w wyborach może być każdy obywatel polski, który posiada bierne prawo wyborcze (czyli w dniu wyborów ma co najmniej 21 lat i nie zostały na niego nałożone ograniczenia). Aby kandydować, należy ponadto być członkiem partii lub uzyskać zgłoszenie komitetu wyborców, jednak o zdobyciu upragnionego mandatu decydują wyborcy i to o ich uznanie należy przede wszystkim zawalczyć. Jak zostać posłem? Co trzeba zrobić, aby dostać się do parlamentu? Wbrew pozorom, samo wykształcenie, doświadczenie życiowe czy nakłady na marketing polityczny mogą okazać się niewystarczające.

By startować, musisz zostać zgłoszony

W naszym kraju, aby objąć mandat poselski, należy uzyskać zgłoszenie z ramienia komitetu wyborczego – jako kandydat bezpartyjny lub związany z jedną z sił politycznych. Zgłosić może Cię komitet wyborczy partii, komitet koalicyjny lub komitet wyborców – w tym ostatnim przypadku można być posłem niezrzeszonym, ale w praktyce to niemalże niemożliwe z uwagi na ordynację wyborczą. Najłatwiejszy sposób to zapisać się do partii politycznej cieszącej się znaczną popularnością i z jej ramienia ubiegać się o poparcie wyborców.

Nie każdy może zostać kandydatem

Nie wszystkie funkcje w administracji publicznej można łączyć z mandatem posła – m.in. prezesi Narodowego Banku Polskiego, NIK, prezydenci miast, ambasadorzy, pracownicy Kancelarii Sejmu czy Senatu, sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy służby cywilnej, żołnierze, członkowie KRRiT, rzecznicy Praw Dziecka, Praw Obywatelskich oraz członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Posłowie i senatorowie nie mogą być wybierani spośród osób pozbawionych praw publicznych wyrokiem sądu czy ubezwłasnowolnionych. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń odnoszących się do liczby kadencji Sejmu, w których zasiada.

Zobacz też:  Jak zarobić pieniądze? Sprawdź najlepsze metody, aby zarabiać duże pieniądze

Nie każdy zostanie wybrany – komu się uda?

W odróżnieniu od innych zawodów, w których, aby osiągnąć sukces wystarczy zdobyć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, do pracy w parlamencie potrzeba znacznie więcej. W sejmowych ławach może zasiąść bowiem zaledwie 460 posłów wybieranych spośród całego kraju, co powoduje, że nie jest łatwo zdobyć przychylność wyborców i przekonać ich do oddania na siebie głosu – wszak konkurencja jest całkiem spora. Nawet obecność na liście wyborczej znanej partii nie jest gwarantem sukcesu, wszystko zależy bowiem od miejsca na liście i wyników osiąganych przez cały komitet w wyborach. Na to może złożyć się kilka wyników, niekoniecznie zależnych od ciebie.

Jak zwiększyć szanse na sukces w wyborach?

Pomijając zagadnienia polityczne i merytoryczne, kandydat może całkiem sporo zrobić, aby zwiększyć szanse na bycie wybranym w wyborach i otrzymać upragniony mandat posła. Zdecydowanie warto popracować nad rozpoznawalnością i charyzmą. Jeśli nie jesteś zapraszany do programów telewizyjnych czy radiowych, nie dbasz o rozpoznawalność w sieciach społecznościowych czy choćby na banerach, to szanse na sukces wyborczy będą raczej niewielkie. Równocześnie należy jak najlepiej wykorzystywać czas spędzany na antenie – sama obecność nie koniecznie przełoży się na sukces, ale błyskotliwe odpowiedzi mogą okazać się kluczowe.

Jakie umiejętności się przydadzą kandydatowi na posła?

Aby spełnić swoje marzenie i dostać się do Sejmu, musisz przede wszystkim przekonać ludzi mieszkających w okręgu wyborczym, w którym zamierzasz startować. Przydadzą się więc umiejętności miękkie jak np. erudycja, umiejętność zjednywania sobie ludzi, sprawnego wyciągania wniosków i zwyciężania w debatach z oponentami. Nie każdy rodzi się z takimi umiejętnościami, ale można je wyćwiczyć. Warto więc inwestować przede wszystkim w siebie – nawet duże nakłady na marketing mogą niewiele pomóc, jeśli nie potrafisz przekonać do siebie potencjalnych głosujących. Na szczęście coraz więcej jest dostępnych szkoleń z przemawiania czy budowania wizerunku.

Zobacz też:  Praca w ZUS-ie – wymarzona ścieżka kariery?

Czy opłaca się kandydować do Sejmu?

Uzyskanie wystarczającego poparcia w wyborach do Sejmu i Senatu okazuje się przepustką do dobrych zarobków i wielu przywilejów. Oprócz zyskania realnego wpływu na przyszłość Rzeczpospolitej Polskiej możesz liczyć m.in. na immunitet gwarantujący nietykalność (choć może zostać uchylony w niektórych przypadkach), prawo do przeprowadzenia kontroli poselskiej. Poza niezłym wynagrodzeniem bazowym można liczyć na dietę, bezpłatne przeloty i przejazdy czy urlopy, a także może okazać się to przepustką do objęcia lukratywnej posady w administracji rządowej. To również może być okazją do świetnych zarobków i dalszej kariery w polityce.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *