Jak zostać pilotem wojskowym? Czy licencję pilota samolotu zdobywa się w Lotniczej Akademii Wojskowej?

Jak zostać pilotem wojskowym? Zawód pilota wojskowego jest bardzo wymagający. Spora część kandydatów odpada już na etapie badań lekarskich. Jeżeli dysponujesz świetnym zdrowiem, to być może jest to praca dla ciebie. Czytaj dalej.

Jak zostać pilotem wojskowym? Proces ten nie należy do prostych. Musisz przygotować się na bardzo wyniszczającą edukację, która będzie generowała również wysokie koszty. Samo opanowanie sztuki pilotażu stanowi już nie lada wyzwanie. Staje się to jeszcze trudniejsze jeżeli uwzględnimy warunki panujące podczas działań zbrojnych. Iły powietrzne to bardzo elitarna jednostka, wyłącznie najlepsi z najlepszych będą mieli okazję oddać się tej służbie. Wiąże się to oczywiście ze sporym prestiżem. Praca w wojsku od zawsze jest bardzo szanowana. Jeżeli ten, krótki wstęp cię zaciekawił, zapraszamy do dalszej lektury.

Zawód pilota samolotu – jak zostać pilotem wojskowym?

Jak zostać pilotem wojskowym? O to stanowisko co roku stara się około 650 kandydatów. Jest to ilość rekrutów, którzy podejmują się studiów wojskowych. To właśnie podczas ich trwania można zapisać się na specjalizację związaną z pilotażem statków powietrznych. Niestety górna granica miejsc jest tutaj znacznie ograniczona. Wyłącznie 50 studentów będzie mogło zostać przyjętych. Według statystyk tytuł ppor. pil. mgr inż. otrzymuje jedna osoba na piętnastu kandydatów. W związku z tym możemy stwierdzić, że zdecydowana większość osób, które marzą o pracy pilota, nie zdoła spełnić swoich ambicji.

Zobacz też:  Zwolnienie dyscyplinarne pracownika: gdy szef ma dosyć

Kandydat na pilota – co dyskwalifikuje chętnych?

Kandydaci muszą przejść badania lotniczo-lekarskie, które często ich dyskwalifikują. Prowadzone są one w Rejonowych Wojskowych Komisjach Lekarskich. Następnie konieczne jest również przejście badań w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. To właśnie jest pierwszy etap selekcji. Jak zostać pilotem wojskowym? Należy posiadać wysoką przydatność, którą ocenia się pod względem predyspozycji zdrowotnych oraz psychofizycznych. Tego rodzaju badania z wynikiem pomyślnym kończy 1 na 10 kandydatów. Pokazuje to tylko, jak bardzo wymagający jest to zawód.

Rekrutacja na studia – Lotnicza Akademia Wojskowa

Samo przyjęcia na studia również może stanowić spore wyzwanie. Z roku na rok wzrasta ilość chętnych, którzy chcą się kształcić. Siły powietrzne stają się coraz częstszym wyborem wśród młodych Polaków. O tym, kto przejdzie nabór na szkolenie decyduje:

  • konkurs świadectw maturalnych;
  • test sprawności fizycznej;
  • rozmowa kwalifikacyjna z komisją.

Osoby, które posiadają doświadczenie lotnicze, mają większą szansę na otrzymanie szansy. Adept lotnictwa powinien być również osobą inteligentną oraz skłonną do przyjmowania dużej ilości wiedzy technicznej.

Jakie przedmioty powinny być istotne dla przyszłego pilota?

Lotnik już we wczesnej fazie edukacji powinien skupiać się na przedmiotach ścisłych. Całkowitą podstawę powinny dla niego stanowić fizyka oraz matematykę. Dlaczego akurat te dwa przedmioty? Ponieważ stanowią one fundament przedmiotów zawodowych, które będą wykładane podczas edukacji na kierunkach militarnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdawanie tych przedmiotów w wersji rozszerzonej na maturze. Zwiększy to szansę kandydata na dostanie się na studia. Istotna jest również języka angielskiego, który będzie przydatny przy studiowaniu zagranicznych źródeł.

Czym wyróżnia się pilot wojskowy?

Absolwenci muszą być prawdziwymi specjalistami w swojej dziedzinie. Maszyny lotnicze stają się coraz bardziej zaawansowane. Ich obsługa wymaga kwalifikacji, które podparte są wielogodzinną praktyką. Dlatego niesamowicie istotna jest dyscyplina, ponieważ to ona pozwala kandydatom wytrwać podczas trudnego procesu nauki. Dodatkowo pilot musi władać przynajmniej jednym językiem obcym, z oczywistych powodów najczęściej jest to angielski. Sztandarową umiejętnością wszystkich osób pracujących w oddziałach wojska jest wysoka odporność na stres.

Zobacz też:  Urlop na żądanie – ile dni przysługuje w 2022 roku? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Sekret skutecznego pilota

Jak zostać pilotem wojskowym? Można powiedzieć, że trzeba się nim urodzić. W jakim sensie? Pilot musi posiadać predyspozycje psychofizyczne. Niesamowicie ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa orazz orientacja przestrzenna. Szybkość reakcji może w niektórych sytuacjach wręcz uratować życie pilota. Bardzo duży nacisk kładzie się również na poczucie odpowiedzialności oraz swojego rodzaju samodzielność, która umożliwi szybkie podejmowanie decyzji. Warunki pracy pilota są związane z licznymi trudnościami. Sama zmiana ciśnienia podczas lotu potrafi wpłynąć na funkcje biologiczne naszego organizmu.

Jakie urządzenia potrafi obsługiwać pilot?

Piloci wojskowi najczęściej potrafią obsługiwać różne rodzaje pojazdów zarówno cywilnych jak i wojskowych. Podczas procesu nauki poznają również śmigłowce oraz samoloty transportowe. Każdy statek powietrzny ma nieco inne przeznaczenie. Jest również sterowany w inny sposób. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie specjalności, które sprawdzają egzaminy. Piloci najczęściej latają konkretnym typem maszyn. Nie można porównywać sposobu pilotowania różnych maszyn, w związku z tym w warunkach militarnych piloci mają swoje maszyny, w których się specjalizują.

Praca pilota wojskowego w polskich siłach zbrojnych jest niesamowicie pasjonująca. Podobnie jak praca żołnierza zawodowego. Od razu pojawiają się skojarzenia z filmowymi bohaterami pełniącymi rolę podchorążych. Warto jednak podkreślić, że nie jest to zajęcie dla każdego. Co więcej, wyłącznie nieliczni odnajdą się w tym bardzo wymagającym zawodzie. Osoby takie muszą wykazać się wytrwałością oraz cierpliwością, ponieważ proces nauki jest trudny oraz długotrwały. Muszą cieszyć się one również doskonałym zdrowiem. Dopiero wtedy będą mogły stać się pilotem.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *