Zastanawiasz się, jak zostać psychoterapeutą? Sprawdź wymagania, które należy spełnić, aby prowadzić psychoterapię!

Kariera psychoterapeuty może być świetnym rozwiązaniem w zakresie własnej ścieżki zawodowej. Warto więc mieć świadomość tego, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na terapeutów. Sprawdź, jak zostać psychoterapeutą i poznaj przydatne informacje!

Droga do możliwości wykonywania profesji psychoterapeuty jest dosyć długa, dlatego też należy się tutaj wykazać cierpliwością, a także motywacją w dążeniu do wyznaczonego celu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychoterapeutą, musisz wiedzieć, że jest to bardzo wymagający zawód. Niezbędna jest tutaj szeroka wiedza, empatia oraz zaangażowanie w wykonywane zadania. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne jest w tym obszarze tematycznym naprawdę ważne i nie ma co do tego wątpliwości. Przeczytaj, co należy zrobić, aby być psychoterapeutą i działać w tej branży!

Czy wykształcenie psychologiczne jest niezbędne w zawodzie psychoterapeuty?

Osoby, które chcą być psychoterapeutami, nie muszą mieć studiów magisterskich z psychologii, choć oczywiście jest to bardzo przydatne zaplecze merytoryczne do omawianego zajęcia. Trzeba jednak ukończyć studia z tytułem magistra oraz odbyć czteroletni kurs w szkole psychoterapii, czy też na studiach podyplomowych z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego. Należy też odbyć staż oraz zrealizować terapię własną i superwizję. Następnie przystępuje się do egzaminu w celu uzyskania certyfikatu. Jak więc widać kariera terapeutyczna wymaga sporego zaangażowania.

Czy psycholog, psycholog kliniczny, psychiatra i psychoterapeuta są tym samym?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychoterapeutą, podstawową kwestią, z której musisz zdawać sobie sprawę, jest to, że psychologia, psychoterapia i psychiatria to nie są pojęcia tożsame. Pomiędzy tymi profesjami występują znaczące różnice, a dodatkowo ogromne znaczenie mają tutaj szczegóły. Przykładowo, praca na stanowisku psychologa klinicznego wymaga specjalizacji w tym kierunku. Każdy, kto rozważa karierę psychoterapeuty, musi być świadomy tego, na czym dokładnie ona polega i jaka jest jej specyfika. Wybór drogi zawodowej nie może być przeprowadzany w sposób powierzchowny.

Zobacz też:  Umowa zlecenie a wliczanie do stażu pracy - czy zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej liczy się do emerytury?

Jakie studia należy ukończyć, aby prowadzić gabinet psychoterapeutyczny?

Przy rekrutacji na szkolenie dotyczące psychoterapii potrzebne są studia magisterskie medyczne ze specjalizacją z psychiatrii lub humanistyczne. Nie muszą być one jednak z dziedziny psychologii. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na poszczególnych kursach. Kształcenie w kierunku psychoterapii można podjąć po kierunkach takich jak:

  • pielęgniarstwo
  • pedagogika
  • socjologia
  • resocjalizacja

Ważne jest to, aby być przygotowanym na czteroletnią naukę na szkoleniu z psychoterapii po ukończeniu studiów magisterskich, co może okazać się sporym wyzwaniem.

Czym jest szkoła psychoterapii i ile trwa nauka w niej?

Jak już zostało to wspomniane, szkoła psychoterapii trwa cztery lata, co jest dosyć długim okresem. Podczas szkolenia zdobywa się wiedzę na temat wybranego nurtu. Wymienić można tutaj między innymi:

  • terapię poznawczo-behawioralną
  • psychoanalizę

Trzeba jednak pamiętać o tym, że do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego konieczne jest również rozwijanie swojego warsztatu i doświadczenia pod okiem superwizora. Jak więc można zauważyć, nauka w kierunku prowadzenia psychoterapii to wymagający proces, który zajmuje sporo czasu. Osoby rozważające tę ścieżkę kariery powinny być tego świadome.

Dla kogo zawód psychoterapeuty może być dobrym pomysłem?

Bez wątpienia w wykonywaniu omawianej profesji przydatne jest zaangażowanie, empatia, a także umiejętności związane z komunikacją. Trzeba być z pewnością dobrym słuchaczem. Dodatkowo warto wykazywać się skrupulatnością w działaniu, motywacją i wyczuciem. Ponadto ważna jest organizacja i dyskrecja. Należy zwracać uwagę na detale i analizować okoliczności towarzyszące. Wiele osób decyduje się na pójście w kierunku psychoterapii po to, aby pomagać innym. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego też nie można lekceważyć tutaj znaczenia wiedzy oraz staranności.

Jak poszukiwać pracy jako psychoterapeuta i o czym warto pamiętać?

Psychoterapeuta ma dosyć rozbudowane możliwości w zakresie organizacji swojego życia zawodowego. Może on zdecydować się na zatrudnienie w różnego rodzaju podmiotach lub też postawić na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przyjmowanie osób w swoim gabinecie może okazać się zajęciem dającym dużo swobody, choć trzeba oczywiście liczyć się z koniecznością samodzielnego docierania do zainteresowanych na różne sposoby. Każdy powinien zastanowić się nad swoimi indywidualnymi preferencjami dotyczącymi kariery zawodowej w branży psychoterapii.

Zobacz też:  Praca w gospodarstwie rolnym – czy to wiejska sielanka?

Jak zostać psychoterapeutą i ile zarabia się w tej profesji?

Ci, którzy myślą o tym, jak zostać psychoterapeutą, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że zarobki w tej dziedzinie bywają zróżnicowane. W przypadku prowadzenia własnego gabinetu wszystko zależy tutaj od ustalonych stawek. Z kolei w odniesieniu do zatrudnionych u kogoś kluczową rolę odgrywają tutaj warunki podpisywanych umów. Trzeba więc zawsze szczegółowo weryfikować uzgodnienia pomiędzy stronami i je analizować.

Wykonywanie zawodu psychoterapeuty może być bardzo ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ukierunkować swoją karierę na pracę z ludźmi oraz pomaganie im. Z pewnością potrzebna jest tutaj otwartość, odpowiedzialność, a także duże zaangażowanie w przeprowadzane działania. Przed podjęciem decyzji o wyborze tej ścieżki rozwoju należy gruntownie przyjrzeć się własnym oczekiwaniom.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *