Zastanawiasz się, jak zostać psychoterapeutą? Sprawdź wymagania, które należy spełnić, aby prowadzić psychoterapię!

Kariera psychoterapeuty może być świetnym rozwiązaniem w zakresie własnej ścieżki zawodowej. Warto więc mieć świadomość tego, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na terapeutów. Sprawdź, jak zostać psychoterapeutą i poznaj przydatne informacje!

Droga do możliwości wykonywania profesji psychoterapeuty jest dosyć długa, dlatego też należy się tutaj wykazać cierpliwością, a także motywacją w dążeniu do wyznaczonego celu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychoterapeutą, musisz wiedzieć, że jest to bardzo wymagający zawód. Niezbędna jest tutaj szeroka wiedza, empatia oraz zaangażowanie w wykonywane zadania. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne jest w tym obszarze tematycznym naprawdę ważne i nie ma co do tego wątpliwości. Przeczytaj, co należy zrobić, aby być psychoterapeutą i działać w tej branży!

Czy wykształcenie psychologiczne jest niezbędne w zawodzie psychoterapeuty?

Osoby, które chcą być psychoterapeutami, nie muszą mieć studiów magisterskich z psychologii, choć oczywiście jest to bardzo przydatne zaplecze merytoryczne do omawianego zajęcia. Trzeba jednak ukończyć studia z tytułem magistra oraz odbyć czteroletni kurs w szkole psychoterapii, czy też na studiach podyplomowych z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego. Należy też odbyć staż oraz zrealizować terapię własną i superwizję. Następnie przystępuje się do egzaminu w celu uzyskania certyfikatu. Jak więc widać kariera terapeutyczna wymaga sporego zaangażowania.

Czy psycholog, psycholog kliniczny, psychiatra i psychoterapeuta są tym samym?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychoterapeutą, podstawową kwestią, z której musisz zdawać sobie sprawę, jest to, że psychologia, psychoterapia i psychiatria to nie są pojęcia tożsame. Pomiędzy tymi profesjami występują znaczące różnice, a dodatkowo ogromne znaczenie mają tutaj szczegóły. Przykładowo, praca na stanowisku psychologa klinicznego wymaga specjalizacji w tym kierunku. Każdy, kto rozważa karierę psychoterapeuty, musi być świadomy tego, na czym dokładnie ona polega i jaka jest jej specyfika. Wybór drogi zawodowej nie może być przeprowadzany w sposób powierzchowny.

Zobacz też:  Jak zostać leśniczym i czy to praca dla ciebie?

Jakie studia należy ukończyć, aby prowadzić gabinet psychoterapeutyczny?

Przy rekrutacji na szkolenie dotyczące psychoterapii potrzebne są studia magisterskie medyczne ze specjalizacją z psychiatrii lub humanistyczne. Nie muszą być one jednak z dziedziny psychologii. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na poszczególnych kursach. Kształcenie w kierunku psychoterapii można podjąć po kierunkach takich jak:

  • pielęgniarstwo
  • pedagogika
  • socjologia
  • resocjalizacja

Ważne jest to, aby być przygotowanym na czteroletnią naukę na szkoleniu z psychoterapii po ukończeniu studiów magisterskich, co może okazać się sporym wyzwaniem.

Czym jest szkoła psychoterapii i ile trwa nauka w niej?

Jak już zostało to wspomniane, szkoła psychoterapii trwa cztery lata, co jest dosyć długim okresem. Podczas szkolenia zdobywa się wiedzę na temat wybranego nurtu. Wymienić można tutaj między innymi:

  • terapię poznawczo-behawioralną
  • psychoanalizę

Trzeba jednak pamiętać o tym, że do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego konieczne jest również rozwijanie swojego warsztatu i doświadczenia pod okiem superwizora. Jak więc można zauważyć, nauka w kierunku prowadzenia psychoterapii to wymagający proces, który zajmuje sporo czasu. Osoby rozważające tę ścieżkę kariery powinny być tego świadome.

Dla kogo zawód psychoterapeuty może być dobrym pomysłem?

Bez wątpienia w wykonywaniu omawianej profesji przydatne jest zaangażowanie, empatia, a także umiejętności związane z komunikacją. Trzeba być z pewnością dobrym słuchaczem. Dodatkowo warto wykazywać się skrupulatnością w działaniu, motywacją i wyczuciem. Ponadto ważna jest organizacja i dyskrecja. Należy zwracać uwagę na detale i analizować okoliczności towarzyszące. Wiele osób decyduje się na pójście w kierunku psychoterapii po to, aby pomagać innym. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego też nie można lekceważyć tutaj znaczenia wiedzy oraz staranności.

Jak poszukiwać pracy jako psychoterapeuta i o czym warto pamiętać?

Psychoterapeuta ma dosyć rozbudowane możliwości w zakresie organizacji swojego życia zawodowego. Może on zdecydować się na zatrudnienie w różnego rodzaju podmiotach lub też postawić na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przyjmowanie osób w swoim gabinecie może okazać się zajęciem dającym dużo swobody, choć trzeba oczywiście liczyć się z koniecznością samodzielnego docierania do zainteresowanych na różne sposoby. Każdy powinien zastanowić się nad swoimi indywidualnymi preferencjami dotyczącymi kariery zawodowej w branży psychoterapii.

Zobacz też:  Jak zostać youtuberem, który będzie zarabiać przez platformę YouTube jak Friz? Odnieś sukces poprzez tworzenie treści!

Jak zostać psychoterapeutą i ile zarabia się w tej profesji?

Ci, którzy myślą o tym, jak zostać psychoterapeutą, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że zarobki w tej dziedzinie bywają zróżnicowane. W przypadku prowadzenia własnego gabinetu wszystko zależy tutaj od ustalonych stawek. Z kolei w odniesieniu do zatrudnionych u kogoś kluczową rolę odgrywają tutaj warunki podpisywanych umów. Trzeba więc zawsze szczegółowo weryfikować uzgodnienia pomiędzy stronami i je analizować.

Wykonywanie zawodu psychoterapeuty może być bardzo ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ukierunkować swoją karierę na pracę z ludźmi oraz pomaganie im. Z pewnością potrzebna jest tutaj otwartość, odpowiedzialność, a także duże zaangażowanie w przeprowadzane działania. Przed podjęciem decyzji o wyborze tej ścieżki rozwoju należy gruntownie przyjrzeć się własnym oczekiwaniom.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *