Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym w kilku prostych krokach

Streszczenie

  • Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym — konieczne jest doświadczenie, wiedza, ale także certyfikat.
  • Uzyskanie uprawnień jest długim procesem, lecz daje szansę na bardzo satysfakcjonującą pracę.
  • Obecnie na rynku jest duże zapotrzebowanie na rzeczoznawców. 

Jakie obowiązki ma rzeczoznawca samochodowy?

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym — najpierw każdy kandydat powinien dokładnie zapoznać się z obowiązkami. To zawód wymagający dużej wiedzy oraz doświadczenia. Przygotowane przez profesjonalnego rzeczoznawcę opinie oraz ekspertyzy stanowią podstawę do podejmowania decyzji przez sądy i firmy ubezpieczeniowe. Pisma tego rodzaju mogą obejmować opisy wypadków, awarii, sposobów naprawy, a także stanu technicznego samochodu. Rzeczoznawca czasem jest zobowiązany także do wykonania badania diagnostycznego. 

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym krok po kroku 

Rzeczoznawcy samochodowi to grupa osób zajmujących się wykonywanie bardzo odpowiedzialnych zadań. Z tego względu uzyskanie uprawnień jest obarczone koniecznością spełnienia kilku warunków. 

Spełnienie wymagań formalnych 

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Pierwszym krokiem jest dopasowanie się do podstawowych oczekiwań. Każdy z kandydatów musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, minimum 2 lata doświadczenia w branży motoryzacyjnej (w przypadku osób z branżowym wykształceniem wyższym wymóg ten został zniesiony), prawo jazdy kategorii A, B i C/C1, certyfikat rzeczoznawcy przyznany przez akredytowaną jednostkę, a także przedstawić zaświadczenie o niekaralności i wpisie na listę rzeczoznawców. 

Odbycie stażu asystenckiego

Kolejnym krokiem do zostania rzeczoznawcą jest odbycie stażu asystenckiego. Musi mieć on miejsce w certyfikowanym stowarzyszeniu rzeczoznawców samochodowych. Na terenie kraju funkcjonuje obecnie kilkanaście takich punktów. W czasie stażu kandydat poznaje zasady obowiązujące w tym zawodzie. Na koniec kandydat otrzymuje promesę o posiadanych kompetencjach. 

Zobacz też:  Jak zredagować podanie o pracę na stanowisko pracownika biurowego

Zdanie egzaminu państwowego

Ostatnim krokiem do zostania rzeczoznawcą samochodowym jest zdanie egzaminu. Dzieli się on na dwie części: test jednokrotnego wyboru i egzamin ustny. Do zdania egzaminu konieczne jest uzyskanie więcej niż 50% punktów na części pisemnej, co skutkuje dopuszczeniem do egzaminu ustnego. 

Gdzie można uzyskać certyfikat na rzeczoznawcę?

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Najważniejszym wymogiem formalnym dla kandydatów jest uzyskanie oraz przedstawienie certyfikatu akredytacji w zakresie rzeczoznawstwa. Obecnie dokument ten można otrzymać jedynie w 5 oficjalnych miejscach. Warto dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy.  

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym: plusy i minusy 

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? To zawód wymagający długiego oraz kosztownego przygotowania, a także nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Niemniej jednak pozwala na realizację swojej pasji, gwarantuje wysokie zarobki i ogromne możliwości zatrudnienia. Obecnie rzeczoznawcy są chętnie poszukiwani zarówno przez sądy czy firmy, jak i klientów indywidualnych. 


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *