Jak zostać strażakiem zawodowym? Od OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej) do PSP (Państwowej Straży Pożarnej)

Jak zostać strażakiem? To zawód, który według badań cieszy się największym zaufaniem społecznym. Strażacy to pozytywni bohaterowie, którzy zajmują się ratowaniem ludzi z opresji. Chcesz do nich dołączyć?

OSP, czyli Ochotnicza Straż Pożarna, znajduje się nawet w małych miejscowościach. Dołączyć możesz do niej praktycznie bez większych przygotowań. Pytanie brzmi jednak, jak zostać strażakiem zawodowym? Wymaga to już nieco więcej zachodu. Zawodowy strażak musi przejść odpowiednie szkolenie. Z dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób zdobyć ten zawód.

Czy to zajęcie dla każdego? Jak zostać strażakiem?

Praca w Państwowej Straży Pożarnej polega na reagowaniu w przypadku pojawiających się zagrożeń oraz kontrolowaniu, aby podmioty gospodarcze przestrzegały zasad przeciwpożarowych. W przypadku rozniecenia się płomieni strażacy odpowiadają za bezpieczne przeprowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych. Działają również w innych sytuacjach zagrożenia, pomagając osobom, które ucierpiały w wyniku wypadków lub działania żywiołów. Zawodowi strażacy mają za zadanie nieść pomoc obywatelom, potrafi się to objawiać w różny sposób. Mają dostęp do narzędzi, które okazują się pomocne w wielu sytuacjach.

Wykształcenie strażackie

Chcesz wiedzieć, jak zostać strażakiem? Zapewne zastanawiasz się, czy konieczne jest specjalistyczne wykształcenie. W teorii do pracy jako strażak musisz posiadać wyłącznie wykształcenie średnie. Nie jest wymagane kierunkowe. Są również inne wymagania. Zawodowy strażak nie może być karany za przestępstwo lub przestępstwa skarbowe. Musi mieć polskie obywatelstwo oraz korzystać z pełni praw publicznych. Dodatkowo musi być zdolny do pełnienia służby, biorąc pod uwagę zarówno aspekt psychiczny, jak i fizyczny.

Zobacz też:  Wynagrodzenie zasadnicze 2022 – pensja brutto i netto. Jak ją ustalić?

Etapy kariery

Straż pożarna jako służba mundurowa ma system stopni, które możesz zdobywać. Oznaczenia na naramiennikach informują o stopniu posiadanym przez danego strażaka. Dodatkowo hierarchię ustalają również korpusy:

  1. podoficerów i szeregowych;
  2. aspirantów;
  3. oficerów.

Droga od strażaka do generała brygadiera jest długa i w większości przypadków zajmuje sporą część życia zawodowego. Jest to jeden z powodów, dla których oznaczenia wzbudzają realny szacunek wśród innych strażaków.

Postępowanie kwalifikacyjne – jak zostać strażakiem?

Postępowanie kwalifikacyjne jest to proces składający się z czterech etapów. Jego celem jest sprawdzenie, czy kandydat będzie zdolny do pełnienia funkcji strażaka. Weryfikuje się różne aspekty, które mają znaczenia w pracy strażaka. Postępowanie składa się z:

  • oceny dokumentów, które zostają złożone przez kandydatów;
  • testu sprawności fizycznej;
  • rozmowy kwalifikacyjnej;
  • weryfikacji stopnia przygotowania psychicznego oraz fizycznego do służby.

Postępowanie kwalifikacyjne służy dobraniu odpowiednich osób do służby. Muszą one sprostać wyzwaniom, które na nich czekają. Wiesz już, jak zostać strażakiem. A czego możesz się spodziewać w takiej pracy?

Jak wygląda praca w straży pożarnej?

Praca strażaka wymaga siły fizycznej i psychicznej. Strażacy podczas swojej służby mają znacznie więcej obowiązków niż wyłącznie przeprowadzanie akcji gaśniczych. Prowadzą bowiem również szeroko rozumiane czynności ratownicze. Bardzo dobrze widać to na przykład podczas powodzi, kiedy zabezpieczają ważne punkty i pomagają poszkodowanym. Strażacy interweniują podczas klęsk żywiołowych, ale również podczas katastrof chemicznych, budowlanych czy wypadków samochodowych, a nawet samolotowych. W przypadku poważnego masowego zagrożenia przeprowadzają ewakuację ludności cywilnej.

Zarobki strażaka

Praca ta, pomimo wkładu w społeczeństwo, nie jest wysoko wynagradzana. Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko, z jakim muszą mierzyć się strażacy podczas służby, można stwierdzić, że ich wynagrodzenie jest niskie. Na początku drogi zawodowej strażak może liczyć na wynagrodzenie w okolicach minimalnej krajowej. Przysługują mu natomiast dodatki, które mogą poprawić sytuację. Jeśli będzie się piąć po szczeblach kariery, pensja może wzrastać. Wynagrodzenie oficera może być już dwa razy wyższe niż zwykłego strażaka.

Zobacz też:  Czym zajmuje się stewardessa i na jakie zarobki może liczyć?

Zalety pracy strażaka

Rekrutacja do służby pożarniczej wzbudza wiele emocji. Dla niektórych praca w jednostce PSP (Państwowej Straży Pożarnej) to spełnienie marzeń z dzieciństwa. Praca strażaka związana jest z dużym uznaniem ze strony pozostałej części społeczeństwa. Osoby pełniące służbę w straży mogą liczyć również na różnego rodzaju dodatki służbowe. Często przysługuje im lokal mieszkalny. Dla zawodowych strażaków organizowane są szkolenia i ćwiczenia. Jeżeli odbywają się one w terenie, strażacy mają zapewnione wyżywienie.

Wady pracy w straży pożarnej

Praca strażaka ma również swoje minusy. Przede wszystkim takie osoby są narażone na działanie w stresujących warunkach. Jest to służba, która wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Praca w takich okolicznościach potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na psychikę. Po wielu latach ryzykowania własnego życia strażacy potrafią cierpieć na zespół stresu pourazowego (podobnie jak żołnierze). Jest to główna wada tego zawodu. Osoby wrażliwe mogą nie poradzić sobie z częstym widokiem śmierci.

Praca strażaka jest wymagająca i obciążająca. Mimo tego wciąż wielu mężczyzn (i niemało kobiet) marzy o takiej pracy. Wiąże się ona z wielką satysfakcją. Będziesz miał możliwość pomagania pokrzywdzonym praktycznie w każdej sytuacji, która tego wymaga. Strażak powinien być nieustraszony. Nie powinien mieć lęku wysokości oraz innych obaw, które utrudniałyby mu wykonanie zawodu. Jak zostać strażakiem? Możesz wstąpić do jednej ze szkół pożarniczych. Otrzymasz w ten sposób tytuł technika pożarnictwa. Bycie strażakiem to dla wielu powód do dumy, możesz dołączyć do tego elitarnego grona.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *