Jak zostać tajemniczym klientem w kilku prostych krokach

Streszczenie

  • Jak zostać tajemniczym klientem – zdolności aktorskie i wolny czas to najważniejsze wymagania.
  • Skrupulatnie przygotowane raporty pozwalają ocenić jakość obsługi w danym punkcie.
  • Kandydaci na tajemniczego klienta powinni być spostrzegawczy i odporni na stres.

Na czym polega praca tajemniczego klienta?

Jak zostać tajemniczym klientem? Osoby chcące rozpocząć karierę tego typu powinny najpierw dowiedzieć się, na czym polega ta praca. Tajemniczy lub tajny klient to świetny sposób na dorobienie. Taka osoba ma za zadanie przetestować oraz ocenić jakość obsługi klienta w konkretnej firmie. Ten swego rodzaju audyt powinien być bardzo naturalny i dyskretny. Najlepiej wykonywać go pomiędzy standardowymi obowiązkami dnia codziennego. Na koniec należy sporządzić raport lub wypełnić formularz. 

Czy warto zostać tajemniczym klientem?

Testowanie usługodawców, sklepów czy restauracji nie jest trudnym zadaniem. Z tego względu wiele osób chętnie wybiera taki sposób dorabiania lub łatania domowego budżetu. Zarobki są dopasowane do ilości wykonywanych zleceń, ale pracując regularnie, można uzyskać atrakcyjne kwoty. Chcąc się przekonać, czy bycie tajemniczym klientem do odpowiedni wybór, można pójść do okolicznego sklepu lub kawiarni i spróbować zrobić odpowiednie notatki. 

Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na tajemniczego klienta?

Jak zostać tajemniczym klientem? Do pracy tego typu niezbędna jest dokładność i sumienność. Bardzo dużą rolę odgrywa także spostrzegawczość i umiejętność wtopienia się w tłum. Ogromną zaletą dla kandydatów na tajemniczego klienta jest swoboda i naturalność podczas odgrywania różnorodnych ról. Warto mieć to na uwadze, ponieważ czasem obowiązki tajemniczego klienta wymagają odwiedzenia sklepów czy firm, do których na dzień się nie zagląda. 

Zobacz też:  Urlop na żądanie - jak prawidłowo zgłosić pracodawcy chęć skorzystania z uprawnień pracowniczych

Jakie pytania zadaje tajemniczy klient?

Tajemniczy klient podczas wykonywania swojego badania musi zachowywać się jak każdy inny klient. Niemniej jednak pracodawcy zwykle przygotowują roboczy szablon takiego spotkania lub rozmowy. Dzięki temu można swobodnie dopytać o najważniejsze kwestie lub zwrócić szczególną uwagę na aspekty takie jak czystość, sumienność lub punktualność. Chcąc rzetelnie wykonać zlecenie, należy dokładnie trzymać się zaleceń klienta. Nadmierne dopytywanie lub pomijanie istotnych kwestii może spowodować rozwiązanie współpracy. 

Jak zostać tajemniczym klientem – wymogi pracodawcy 

Jak zostać tajemniczym klientem? Obecnie firmy poszukujące osób chętnych do tej pracy nie mają wielu wymogów. Kwestia aparycji, wieku czy płci jest stosunkowo mało istotna. Pracę tego typu z powodzeniem mogą podjąć zarówno studenci, jak i emeryci. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj istotna jest swoboda i naturalność. Sprawdzane punkty lub sprzedawcy nie mogą zorientować się, że biorą udział w badaniu. Z tego względu osoby nerwowe, stresujące się czy niepewne siebie mogą mieć trudność z prawidłowym wykonaniem takiego zlecenia. 


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *