Ile zarabia święty Mikołaj? Poznaj zarobki Mikołajów i śnieżynek

Ile zarabia święty Mikołaj, a ile jego pomocnicy? Jak zostać świętym Mikołajem? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego zajęcia.

Rozdawanie prezentów w wigilijną noc to jedna z najciekawszych prac, bo dostarcza wielu pozytywnych emocji zarówno Mikołajowi, jak i obdarowanym osobom. W dodatku wykonuje się ją tylko raz w roku. Z drugiej strony nie każdy potrafi wczuć się w świąteczny nastrój odwiedzanych domów. Nieco inaczej wygląda praca Mikołajów w centrach handlowych. Jakie predyspozycje osobiste trzeba mieć, aby wzbudzić zaufanie dzieci i radość ich rodziców? Ile zarabia święty Mikołaj? Jakie są stawki dla śnieżynek? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Przedświąteczny czas pełen magii i radości

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Na ulicach widać już kolorowe oświetlenie, a sklepowe witryny przyciągają wzrok świątecznymi dekoracjami. W centrach handlowych rozbrzmiewają melodie zimowych i bożonarodzeniowych przebojów, a osoby w strojach św. Mikołaja rozdają dzieciom słodycze. Świąteczny nastrój odczuwa się też w zakładach pracy. Firmowe wigilie to chwila wytchnienia od obowiązków służbowych, połączona z wręczaniem świątecznych paczek i bonów. Spotkanie opłatkowe umila często wizyta świętego Mikołaja, nazywanego w niektórych regionach kraju gwiazdorem.

Ile zarabia św. Mikołaj podczas firmowej wigilii?

Ile zarabia święty Mikołaj podczas zakładowej wigilii? To zależy od ustaleń pomiędzy nim, a kierownictwem firmy. Poza tym wyższe wynagrodzenie otrzyma Mikołaj szukający samodzielnie zleceń samodzielnie, a niższe ten zatrudniony przez profesjonalną agencję eventową. Stawki wynoszą w granicach 100-150 złotych za godzinę. Podobne wygląda wynagrodzenie za wizytę Mikołaja w przedszkolu i w szkole.

Zobacz też:  Podanie o pracę ratownik medyczny - jak skutecznie aplikować o pracę w szpitalu?

Mikołaje pracują nie tylko w Wigilię

Słyszałeś to powiedzenie, że święty Mikołaj jest szczęściarzem, bo pracuje tylko raz w roku? To nie do końca prawda, choć postać świętego Mikołaja kojarzona jest głównie z wręczaniem prezentów w wigilijny wieczór. Praca świętego Mikołaja to nie tylko wizyty w domach, ale też w przedszkolach, szkołach i zakładach pracy. Poza tym postać Mikołaja zobaczysz również w galeriach handlowych i to już od mikołajek, świętowanych 6 grudnia.

Święty Mikołaj w centrum handlowym. Ile można zarobić?

Ile zarabia święty Mikołaj podczas jarmarków bożonarodzeniowych? Jaką płacę otrzymuje za zabawianie ludzi w galeriach handlowych? Stawki w 2021 roku kształtowały się – w zależności od miasta – na poziomie 100-150 zł netto za godzinę pracy. W tym roku, w związku z inflacją, kwota ta będzie wyższa o około 50 PLN. Zarobki Mikołajów w mniejszych miastach są niższe nawet o około 50 proc. w porównaniu do miast wojewódzkich. Na czym polega praca św. Mikołaja podczas przedświątecznych festynów handlowych? Brodaty gwiazdor rozdaje ulotki reklamowe, a dzieciom wręcza słodycze. Organizuje konkursy z nagrodami lub zabawia maluchy w sali zabaw. Śnieżynki zaś pracują jako hostessy.

Ile zarabia święty Mikołaj?

Najwyższe zarobki można osiągnąć podczas wizyt w domach w wigilijny wieczór. W tym przypadku stawki za półgodzinną wizytę oscylują w okolicach 70-100 złotych. Po kilku takich spotkaniach można więc otrzymać około 400 złotych. Jak na jeden wieczór to nie jest mało. Zaś cały orszak mikołajowy zarobi wtedy równowartość połowy miesięcznej pensji. Jeśli doliczyć do tego jeszcze wynagrodzenie za „mikołajowanie” podczas firmowych wigilii czy wizyt w przedszkolach, to wychodzi dodatkowa pensja nawet w wysokości średniego krajowego wynagrodzenia.

Jakie są stawki zarobków dla śnieżynek i elfów?

Pomocnicy świętego Mikołaja otrzymują wynagrodzenie w kwocie kilkadziesiąt złotych za godzinę pracy. Jeśli zatrudnia ich agencja, to są to zwykle stawki rzędu 30-40 złotych brutto za godzinę. Samodzielne orszaki same wynajdują ogłoszenia o zapotrzebowaniu na wizytę Mikołaja. Same organizują sobie pracę, stroje i dzielą się zyskiem. Często taki orszak tworzy rodzic z dorastającymi dziećmi, albo grupa przyjaciół. Często są to studenci, a nawet uczniowie szkół średnich.

Zobacz też:  Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę - jak zareagować?

Kto może zostać świętym Mikołajem? Wymagania wobec kandydatów

Osoba, która wcieli się w rolę świętego Mikołaja, powinna mieć poczucie humoru i dobre podejście pedagogiczne. Nie każdy umie zabawić dzieci czy wymyśleć na poczekaniu śmieszną odpowiedź na ich zaskakujące pytania. Poza tym kandydat na Mikołaja powinien być wysoki i raczej tęższej budowy ciała. Mikołaj powinien też mieć naturalną lub sztuczną brodę, najlepiej siwą lub białą. Poza tym praca mikołajowego orszaku wymaga ciągłego przemieszczania się. Przydaje się więc swoje auto, choć można też korzystać z komunikacji miejskiej.

Praca Mikołaja. Jakie koszty i podatki?

Osoby odgrywające rolę Mikołaja powinny kupić sobie lub uszyć czerwony kubrak, czerwone spodnie i czapkę z białym pomponem. Inne mikołajowe atrybuty to siwa broda, pastorał i worek na prezenty. Stroje śnieżynek i elfów to jasne sukienki, skrzydełka i białe czapeczki. Agencje eventowe i agencje pracy zapewniają stroje zatrudnianym członkom orszaku Mikołaja. One też zawiązują z nimi umowę-zlecenie i odprowadzają składki na ubezpieczenie oraz podatek dochodowy. Samodzielny Mikołaj zazwyczaj wykonuje swoje zajęcie w ramach działalności nierejestrowanej. Sam nalicza podatek w rozliczeniu rocznym i przelewa go na konto urzędu skarbowego.

Jak zostać świętym Mikołajem w 2022 roku?

Lubisz dzieci i wiesz, jak je uspokoić czy rozśmieszyć? Potrafisz rozbawić towarzystwo opowiadaniem dowcipów? Jeśli tak, to zapewne potrafisz wcielić się w rolę świętego Mikołaja. Znajdź kogoś odpowiedniego do postaci elfa i kupcie sobie stroje. Poszukajcie zleceń w Internecie lub lokalnej prasie. W dużych miastach z łatwością dostaniecie zlecenia za pośrednictwem agencji pracy.

W ostatnich latach praca świętego Mikołaja była znacznie ograniczona z powodu pandemii. Obecnie znów należy do popularnych przedświątecznych zajęć, obok sprzedawania choinek i karpi. Czy warto zostać świętym Mikołajem? Z pewnością tak, bo to przyjemna praca i niezły sposób na to, aby podreperować budżet w okresie przedświątecznym.

Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę kierowcy i co warto w nim zawrzeć?

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *