Praca w charakterze psychoterapeuty to wyzwanie. Jak zostać terapeutą i prowadzić skuteczną terapię?

Zawód psychoterapeuty obecnie zyskuje na znaczeniu. Mamy bowiem coraz większą świadomość tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce dowiedzieć się, jak zostać terapeutą, by móc pomagać innym.

Jako społeczeństwo zaczynamy uświadamiać sobie, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak troska o ciało. Dlatego do ćwiczeń oraz zbilansowanej diety dołączamy spotkania z psychoterapeutą. Coraz większy popyt na takie usługi sprawia, że wiele osób decyduje się na taką ścieżkę kariery. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak zostać terapeutą. Od razu zaznaczamy, że droga do tego zawodu nie jest tak prosta, jak wydaje się niektórym.

Psychoterapeuta, psycholog i psychiatra. Co różni te zawody?

Osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie psychiczne, mają do wyboru nie tylko psychoterapeutów, ale także psychologów i psychiatrów. Często nie widzą pomiędzy nimi żadnej różnicy. Tymczasem praca specjalistów tych trzech profesji ma wiele zasadniczych różnic dotyczących choćby wykształcenia. Dzięki temu mogą skutecznie pomagać pacjentom, świetnie się przy tym uzupełniając.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to zawód, który zajmuje się pomocą w problemach natury psychicznej i psychologicznej. Specjalista może zdiagnozować pacjenta, a później przeprowadzić terapię wybraną przez siebie metodą. Z pracy terapeutów często korzystają osoby, które potrzebują wsparcia na przykład w terapii uzależnień, a także ukierunkowania na konkretne działania, służące ich rozwojowi osobistemu. W obrębie tej grupy można znaleźć wiele specjalizacji, które odpowiadają stale zmieniającym się potrzebom. Praca jest ciekawa, dlatego coraz więcej osób, chce dowiedzieć się, jak zostać terapeutą.

Zobacz też:  Zwolnienie dyscyplinarne pracownika: gdy szef ma dosyć

Czym zajmuje się psycholog?

Zawód psychologa często bywa utożsamiany z pracą psychoterapeuty, jednak jest to błąd. Aby pracować w ten sposób, trzeba ukończyć pięcioletnie studia magisterskie z psychologii. W tym czasie studenci wybierają swoje przyszłe specjalizacje. Na liście znajduje się między innymi psychologia kliniczna, psychologia biznesu, psychologia dziecięca – opcji jest naprawdę wiele. Dlatego po ukończeniu studiów psychologicznych można zajmować się psychoterapią, ale nie jest to jedyna ścieżka kariery, jaka stoi przed absolwentami tego kierunku.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra musi mieć wykształcenie medyczne. Jest to więc lekarz, który podczas studiów wybrał specjalizację psychiatryczną. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem (także farmakologicznym) chorób psychicznych.

Kto może uprawiać zawód psychoterapeuty?

Aby zostać psychoterapeutą, trzeba przede wszystkim wykazać się odpowiednimi predyspozycjami. Jest to praca z ludźmi, którzy zwracają się do specjalisty z bardzo delikatnymi sprawami. Dlatego do wykonywania zawodu najbardziej nadają się osoby wykazujące się empatią, cierpliwością oraz szczerą chęcią pomocy. Terapeuta posługuje się wyraźnym kodeksem etycznym, na pierwszym miejscu stawiając dobro swoich pacjentów. Z tego powodu, zamiast zastanawiać się, jak zostać terapeutą, na początku lepiej postawić sobie pytanie: „czy jestem odpowiedni do tej pracy?”.

Jak zostać terapeutą? Najważniejsze kroki do wymarzonego zawodu

Praca w wybranym zawodzie wymaga ukończenia studiów – brak jest jednak dedykowanego kierunku. Dlatego zostać psychoterapeutą może właściwie każdy, kto ukończył studia medyczne bądź humanistyczne, takie jak pedagogika. Kolejnym krokiem jest ukończenie szkolenia oraz zdobycie certyfikatu. W Polsce kształceniem i certyfikacją przyszłych terapeutów zajmują się między innymi Instytut Terapii Gestalt czy Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Szkolenie psychoterapeutyczne

Szkolenie trwa przynajmniej 4 lata i jest zakończone egzaminem w jednym ze stowarzyszeń. Przez ten czas chętny do zawodu musi:

  • odbyć kurs teoretyczny i praktyczny;
  • poza tym konieczne jest, by zaczął własną psychoterapię – powinna trwać nawet 3 lata i zgadzać się z metodą, w jakiej chce specjalizować się kursant;
  • podczas szkolenia istotne jest przejście superwizji, trwającej 2 lata praktyki terapeutycznej pod superwizją oraz stażu klinicznego.
Zobacz też:  KPI – czym są kluczowe wskaźniki efektywności? Definicja

Staż kliniczny można odbyć na przykład w formie wolontariatu w specjalistycznych placówkach. Końcowym etapem jest egzamin, po którym absolwenci kursu otrzymują certyfikat psychoterapeuty.

Jak wygląda praca psychoterapeuty?

Psychoterapeuta to wolny zawód. Można otworzyć na przykład własny gabinet, nawiązać współpracę ze specjalistyczną poradnią czy ośrodkiem doradztwa zawodowego. Często terapeuci, zwłaszcza na początku kariery, łączą pracę w kilku miejscach. To niezawodny sposób na zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów zawodowych.

Ile wynoszą zarobki terapeuty?

Zarobki tej grupy zależą od doświadczenia oraz renomy specjalisty. Niektórzy psychoterapeuci cieszą się dobrą opinią i zaufaniem, co przyciąga coraz większą liczbę pacjentów. To przekłada się na wyższe stawki oraz satysfakcjonujące zarobki. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia stawka wynosi 4500 zł brutto. Są specjaliści zarabiający więcej, ale też osoby gorzej opłacane.

Osoby, które zawodowo chcą się zajmować psychoterapią, nie robią tego z chęci zysku. Droga do wymarzonej profesji jest długa, wymaga zainwestowania nakładu czasu oraz własnych środków finansowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że to misja mająca na celu niesienie pomocy potrzebującym.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *