Praca w banku — czy kariera w bankowości jest wciąż atrakcyjna?

Praca w banku przyciąga ludzi zarobkami, prestiżem, możliwością operowania wielkimi sumami pieniędzy, premiami, wyjazdami. Czy jednak tak wygląda rzeczywistość pracy w banku?

Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda praca w banku, jakie umiejętności i kwalifikacje są wymagane, oraz na jakie zarobki możesz liczyć w związku z karierą w bankowości.

Praca w banku – na czym polega?

Jakie obowiązki czekają cię w związku z pracą w instytucjach finansowych?

Podstawowe obowiązki pracownika bankowego to m.in.;

  • doradztwo i obsługa klienta indywidualnego,
  • sprzedaż produktów bankowych,
  • realizacja transakcji banku.

Właśnie doradca klienta najbardziej kojarzy się z pracą w banku. Jest to pracownik, z którym klient najczęściej styka się bezpośrednio, podczas wizyty w banku wnioskując o kredyt, czy zakładając konto bankowe. Doradca klienta zajmuje się również przedstawianiem ofert swojego banku, realizuje operacje pieniężne, służy pomocą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości interesanta i dba o wizerunek swojego banku.

Jest to posada, od której najczęściej rozpoczyna się karierę w bankowości. Można ją podjąć jeszcze na studiach w ramach płatnego stażu, studiując ekonomię, rachunkowość, czy pokrewne kierunki powiązane z finansami. Niezbędnym wymogiem na stanowisku doradcy klienta indywidualnego jest szczegółowa znajomość całej oferty bankowej, szeroka wiedza na temat działania rynku finansowego, kultura osobista i łatwość nawiązywania pozytywnych relacji z klientem. Mając te cechy, stanowisko doradcy klienta może być trampoliną w dalszej karierze bankowca.

Praca w banku – stanowiska

Jednak doradca klienta niejedno ma imię. Za tą nazwą kryją się różne stanowiska, od których będzie zależeć twoja specjalizacja w pracy. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na doradztwo w bankowości przedsiębiorstw (Doradca Klienta Korporacyjnego, Doradca Klienta Strategicznego, Doradca Klienta Małych i Średnich Przedsiębiorstw), oraz w bankowości detalicznej (Doradca Klienta Indywidualnego, Doradca Klienta Bankowości Prywatnej). Różnica, ogólnie mówiąc, polega na tym, czy kierujemy swoje usługi do klienta prywatnego, czy też do firm.

Zobacz też:  Jak zostać kosmetyczką? Zawód kosmetyczki skoncentrowany jest na dbaniu o urodę klientów, a ich ciągle przybywa

Praca w banku – nie tylko obsługa klienta

Praca w banku nie musi jednak oznaczać obsługi klienta w okienku. Oferowanie kredytów to jeden z najważniejszych filarów działalności banku, dlatego niezwykle istotnymi pracownikami bankowości są analitycy kredytowi. Do głównych obowiązków analityka kredytowego należy; analiza wniosków kredytowych, przygotowywanie dokumentów do zawarcia umowy kredytowej, księgowanie dokonanych transakcji, czy kontrola terminów spłaty zaciągniętych kredytów. Praca w banku, jako analityk kredytowy wymaga od kandydata skrupulatności i kompetencji analitycznych.

W zespole do spraw przyznawania kredytów nie pracuje tylko analityk kredytowy, ale także analityk ryzyka, zwany fachowo specjalistą do spraw ryzyka kredytowego. Jego obowiązki wiążą się z ryzykiem niespłacenia kredytu przez klientów, co naraża bank na straty finansowe. Analityk ryzyka wykonuje pomiary ryzyka rynkowego, aby zminimalizować straty finansowe swojego banku. W tym celu ocenia możliwości finansowe firm ubiegających się o kredyty, opracowuje innowacyjne narzędzia zarządzania ryzykiem, przygotowuje raporty i analizy na temat ryzyka na rynku finansowym. Jest to stanowisko wymagające od pracownika umiejętności analitycznych, wiedzy programistycznej i ścisłej.

Najważniejsze stanowiska w banku

Na szczycie hierarchii w bankowości są stanowiska dyrektorskie. Praca w banku na tej pozycji polega na kompleksowym zarządzaniu tą instytucją. Dyrektor jest główną osobą decyzyjną, kreuje strategie swojego oddziału, odpowiada także za przestrzeganie w nim procedur, oraz za satysfakcję klientów. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne i wymagające specjalistycznej wiedzy ekonomicznej i umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi.

Praca w banku – zarobki

Rozpiętość zarobkowa w sektorze bankowym jest bardzo duża ze względu na różnorodność stanowisk i duże możliwości awansu zawodowego. Najmniej zarobi doradca klienta indywidualnego, którego wynagrodzenie będzie wynosić średnio 4200 zł brutto miesięcznie. Najwięcej zarobią dyrektorzy sprzedaży, którzy mogą liczyć nawet na 30 000 zł brutto. Jak z się pozostałe stawkami za pracę w banku?

Zobacz też:  Praca w kwiaciarni – na czym polega praca florysty?

Wybrane średnie miesięczne wynagrodzenia w sektorze bankowym według portalu karierawfinansach.pl wyglądają następująco:

  • Doradca Klienta Korporacyjnego – 13000 zł brutto,
  • Analityk Kredytowy dla klienta indywidualnego – 7000 zł brutto,
  • Specjalista ds. Modelowania Ryzyka – 10000 zł brutto,
  • Dyrektor Placówki Detalicznej Banku – 10000 zł brutto.

Praca w banku – wady i zalety

Praca w banku to odpowiedni wybór kariery dla osób, którym zależy na wysokim wynagrodzeniu. Ambitnych i kompetentnych pracowników sektora bankowego czekają też możliwość awansu. Instytucje finansowe oferują pracownikom częste szkolenia z zakresu ekonomii, rachunkowości, czy zarządzania ryzykiem. Praca w banku to także rozwój umiejętności interpersonalnych poprzez stały kontakt z klientem w przypadku stanowiska doradcy klienta.

Niestety praca w banku ma także ciemne strony, z których główną jest stres. Może być on spowodowany presją realizacji planu finansowego lub pracą z trudnymi klientami i odpowiedzialnością za dysponowanie czyimiś pieniędzmi. Banki nie mają też dobrej opinii w ostatnich latach z różnych powodów: problemy z hipotekami, frankowiczami, z chwiejnym rynkiem finansowym. Nachalne reklamy kolejnych kredytów gotówkowych i kont oszczędnościowych także nie pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku instytucji finansowych.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *