Jak zostać zakonnicą i wstąpić do klasztoru? Jakie są wymagania dla kobiet, które chcą wybrać drogę zakonu?

Chcesz iść do zakonu? Wyjaśniamy, jak zostać zakonnicą i przybliżamy najważniejsze kwestie związane z życiem zakonnym.

Zastanawiasz się, jak zostać zakonnicą i czy znajdziesz spełnienie, jako siostra zakonna? Pomożemy ci podjąć odpowiednią decyzję.

Jak zostać zakonnicą?

Jeśli pojawiła się u ciebie myśl, o tym, aby wstąpić do klasztoru, zastanów się, czy faktycznie odpowiada ci zakonne życie. Przeanalizuj, czy religia jest dla ciebie ważniejsza niż osobiste dążenia, takie jak dobra praca, czy założenie własnej rodziny. Jeśli na powyższe pytania odpowiadasz twierdząco, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i dowiedz się, jak zostać zakonnicą.

Czy masz powołanie?

Zakonnica, to kobieta, która chce żyć dla Boga i pragnie poświęcić swoje codzienne życie na służbę dla wspólnoty, dlatego przeanalizuj swoje głębokie pobudki. Powinna to być twoja osobista decyzja, a nie podjęta na przykład pod wpływem rodziców. Nie musisz się martwić, że to nieodwołalna decyzja. Jeśli nie wytrzymasz próby czasu, w każdej chwili możesz zrezygnować.

Jakie kroki trzeba podjąć, aby wstąpić do zakonu?

Potrzeba wielu poświęceń i osobistych wyrzeczeń, aby stać się zakonnicą. Zakonnica nie żyje wyłącznie dla siebie. Jej misją jest służenie Kościołowi i ludziom. Musi żyć w czystości, ubóstwie i być posłuszna nakazom religijnym. Na pierwszym miejscu w życiu powinien być dla niej Bóg.

Co musi zrobić dziewczyna, która chce stać się zakonnicą?

  • Pierwszym krokiem jest wybór zakonu.
  • Kolejny krok, to spotkanie z siostrą przełożoną odpowiedzialną za powołania. Wcześniej oczywiście trzeba ustalić jego termin.
  • Następnie trzeba przygotować niezbędne dokumenty. Rodzaj dokumentów jest zależny od zakonu.
Zobacz też:  Karta ewidencji czasu pracy pracownika - jak prowadzić poprawnie w 2023 roku?

Jeśli uzyskasz pozytywną opinię siostry przełożonej, możesz stać się zakonnicą.

Jakie śluby musi złożyć siostra zakonna?

Kiedy okres szkolenia na zakonnicę się skończy, kobieta składa wstępne śluby. To tymczasowe śluby czystości, celibatu oraz posłuszeństwa, które mogą trwać nawet do kilku lat. Następnie przychodzi czas na złożenie ślubów ostatecznych. Potwierdzają one, że kobieta ma zamiar wypełniać obowiązki zakonne i poświęca swoje życie na świętą służbę oraz modlitwę. Staje się wtedy zakonnicą. Musi wciąż czuć silne powołanie.

Czy zakonnica musi ukończyć seminarium duchowne? Jakie wykształcenie jest wymagane?

Większość polskich zakonów wymaga od kandydatek, tego, aby miały przynajmniej wykształcenie średnie lub zdaną maturę. Zakonnica nie musi mieć ukończonego seminarium duchownego. Jeśli chce spróbować uzyskać wyższe wykształcenie, to zakon może wybrać dla niej studia, już po wstąpieniu do zgromadzenia.

Jak wybrać odpowiedni zakon?

W Polsce istnieje ogromna liczba zakonów i klasztorów. Mogą się one różnić zasadami, jakie w nich obowiązują. Poza tym mają określone wymagania, które należy spełnić, zanim się wstąpi do zgromadzenia. W Internecie znajdziesz listy najważniejszych zakonów i klasztorów, które możesz odwiedzić.

Jak podjąć decyzję o tym, który zakon będzie odpowiedni? Możesz odwiedzać różne katolickie zakony żeńskie dowolną ilość razy i poznawać siostry, które w nich przebywają. Takie wizyty mogą potrwać nawet kilka dni. To pozwoli ci sprawdzić, czy jesteś gotowa na życie zakonne i poświęcenie wierze chrześcijańskiej.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *