Praca w oświacie – gdzie szukać informacji o ofertach pracy dla nauczycieli?

Jesteś świeżo upieczonym nauczycielem i nie wiesz gdzie szukać pracy? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak znaleźć zatrudnienie w szkole z pomocą oficjalnych serwisów internetowych.

Praca w oświacie to duże wyzwanie, które nie każdy jest gotów podjąć. Jeśli masz już tę decyzję za sobą, czas rozpocząć poszukiwania ofert. Nie wiesz, gdzie znaleźć ogłoszenia publicznych szkół? Nie martw się. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Gdzie szukać ofert pracy dla nauczycieli?

Praca nauczyciela wiąże się zwykle z zatrudnieniem w sektorze publicznym i właśnie tam należy rozpocząć swoje poszukiwania. W popularnych serwisach internetowych z ofertami znajdziesz wprawdzie ogłoszenia prywatnych szkół i placówek, które poszukują lektorów, korepetytorów bądź wychowawców. Oferty pracy dla nauczycieli są jednak gdzie indziej. Jeśli chcesz uczyć w państwowej szkole, najlepiej skierować się od razu na oficjalne strony kuratoriów oświaty.

Oferty pracy – kuratorium oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2017 roku poinformowało, że wszyscy dyrektorzy szkół są zobowiązani do zamieszczania informacji o wolnych wakatach w szkołach na oficjalnych stronach internetowych kuratoriów oświaty. Oferty pracy dla nauczycieli są więc dostępne w biuletynach informacji publicznej każdej szesnastu wspomnianych instytucji, które znajdują się w miastach:

  • Wrocław;
  • Bydgoszcz;
  • Lublin;
  • Gorzów Wielkopolski;
  • Łódź;
  • Kraków;
  • Warszawa;
  • Opole;
  • Rzeszów;
  • Białystok;
  • Gdańsk;
  • Katowice;
  • Kielce;
  • Olsztyn;
  • Poznań;
  • Szczecin.

Do wszystkich ogłoszeń można dostać się ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie w zakładce „Bazy z ofertami pracy dla nauczycieli” znajdziemy bezpośrednie linki do spisu ofert w każdym z województw. Inną możliwością jest samodzielne wyszukanie biuletynu informacji publicznej wybranego kuratorium i znalezienie tam zakładki z ogłoszeniami dotyczącymi pracy.

Zobacz też:  Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony: wzory i zasady

Ogłoszenia na portalach oświatowych

Poza oficjalnymi witrynami kuratoriów, ogłoszenia są zamieszczane także w mniejszych portalach oświatowych. Swoje strony internetowe poświęcone edukacji posiadają bowiem nie tylko miasta wojewódzkie, ale także mniejsze miejscowości takie jak Piaseczno, Tychy, Wałbrzych, Płock czy Oświęcim.

Istnieje również szereg innych portali oświatowych, na których nie znajdziemy jednak ogłoszeń związanych z pracą. Portaloswiatowy.pl i inne tego typu serwisy są przeznaczone dla osób, które już pracują jako nauczyciele czy dyrektorowie szkół i pragną być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami dotyczącymi ich zawodu oraz systemu edukacji w Polsce.

Praca w oświacie – czy łatwo ją znaleźć?

Przez wiele lat powtarzano, że nie ma pracy dla nauczycieli. I faktycznie – absolwenci uniwersytetów, którzy decydowali się na ten zawód, borykali się z licznymi trudnościami w znalezieniu zatrudnienia. Pierwszeństwo przed nimi mieli i mają do dziś pedagodzy z dłuższym stażem, którzy osiągnęli wyższy stopień zawodowy. By skompletować pełny etat, młodzi nauczyciele musieli często łączyć pracę w kilku szkołach. Nierzadko były to placówki oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. To wszystko utrudniało dodatkowo wykonywanie tego, i tak już trudnego, zawodu.

W ostatnich latach sytuacja na rynku pracy nieco się zmieniła. Reformy edukacji, spory z władzą, spadek prestiżu zawodowego i ciągły brak znaczącego wzrostu wynagrodzeń skutecznie odchudziły kadrę nauczycielską. Do tego stopnia, że teraz to szkoły muszą martwić się o brak pracowników, a nie odwrotnie. Ofert pracy dla nauczycieli przybywa wraz z odchodzeniem kolejnych roczników na emeryturę. Nie przybywa natomiast osób młodych, które byłyby skłonne kontynuować ich misję. Sytuację tę mają szansę zmienić podwyżki dla nauczycieli zapowiadane na 2022 rok. To jednak dopiero początek zmian, jakich oczekują ludzie, którzy pragną właściwie i rzetelnie uczyć dzieci i młodzież.

Zobacz też:  Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym w kilku prostych krokach

Jeśli zatem posiadasz odpowiednie kwalifikacje, by rozpocząć pracę w szkole, prawdopodobnie znajdziesz ją bez większych problemów. Pamiętaj jednak, że praca nauczyciela to nie tylko wolne wakacje i święta oraz mniej godzin w tygodniu do przepracowania, lecz konieczność zmagania się z wieloma trudnościami – w sali lekcyjnej i poza nią.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *