Interesująca praca? Badania nieniszczące to coś, co powinno przykuć twoją uwagę!

W wielu gałęziach przemysłu przeprowadzanie drobiazgowych kontroli jakości jest niezbędne ze względu na obowiązujące normy i przepisy. Jak wygląda taka praca? Badania nieniszczące (NDT) – jak wyglądają i czy znajdziesz oferty pracy w tej dziedzinie?

Wiele osób nie wie, czym zajmują się kontrolerzy jakości w laboratoriach. Jak wygląda taka praca? Badania nieniszczące – skąd wzięła się taka nazwa? Czy inspektor badań nieniszczących to zawód, którym warto się zainteresować? Czy specjalista badań nieniszczących ma ciekawe obowiązki? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście!

Czym zajmuje się osoba odpowiedzialna za badania NDT?

Na czym polega taka praca? Badania nieniszczące NDT, jak sama nazwa wskazuje, polegają na analizie materiału, w wyniku której ten nie ulegnie zniszczeniu. Nie jest konieczne wycinanie fragmentu materiału czy spawu, aby następnie poddać je testom i badaniom, które poskutkują zniszczeniem lub odkształceniem próbki.

Badania nieniszczące dzielą się na kilka grup:

  • badania wizualne (VT);
  • badania penetracyjne (PT);
  • badania magnetyczno-proszkowe (MT);
  • badania radiograficzne (RT);
  • badania ultradźwiękowe (UT);
  • ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT).

Spawalnicy mogą uzyskać odpowiednie uprawnienia w firmach takich jak Tenslab. Jak wygląda wykonywanie badań poszczególnymi metodami?

Badania wizualne VT

To optyczna obserwacja dokonywana przez uprawnionego technika – polega na wykorzystaniu własnego wzroku i podstawowych przyrządów optycznych (lupy) oraz narzędzi, takich jak latarka czy szczelinomierz. Umożliwia ocenę ciągłości materiału i niedoskonałości na jego powierzchni lub powierzchni spawów.

Badania penetracyjne PT

W tej metodzie używa się cieczy z barwnikiem, która wnika w nieszczelności i nieciągłości. Bardzo często jest wykorzystywana w kontroli zbiorników, rur czy urządzeń pracujących pod wysokim ciśnieniem.

Zobacz też:  Jak przejść na emeryturę : wszystko co musisz wiedzieć

Badania magnetyczno-proszkowe MT

Metoda przypomina badania penetracyjne, jednak w tym przypadku ciecz zastępowana jest proszkiem magnetycznym, który oddziałuje z rozproszeniem magnetycznym, powstającym w miejscu nieciągłości materiału. Takiemu badania mogą być poddawane tylko materiały, które oddziałują z polem magnetycznym.

Badania radiograficzne RT

To metoda, która pozwala także na wykrycie wad podpowierzchniowych, a których analiza nie jest możliwa za pomocą badań wizualnych, penetracyjnych czy magnetyczno-proszkowych. Polega na prześwietleniu badanego obiektu promieniami X lub gamma i rejestracji obrazu na błonie radiograficznej. Radiogram prezentuje uzyskane wyniki. Metoda bardzo przypomina klasyczne badanie RTG przeprowadzane np. w szpitalach.

Badania ultradźwiękowe UT

Do badanego obiektu wprowadzane są niesłyszalne dla człowieka fale ultradźwiękowe. Te rozchodzą się po ośrodku i są odbijane lub zaburzane przez nieciągłości materiałowe. Jej zaletą jest uniwersalność (może być stosowana zarówno z metalami i ich stopami, jak i tworzywami sztucznymi i innymi materiałami). Jest wykorzystywana szczególnie chętnie w badaniu obiektów, które z racji procesu produkcji mogą zawierać niewidoczne pęknięcia, pęcherze czy inne wady. To przede wszystkim przedmioty uzyskane w wyniku procesów przemysłowych, takich jak kucie, walcowanie czy ciągnienie.

Czy ta praca (badania nieniszczące) jest interesująca?

Zatrudnienie w sektorze kontroli jakości na pewno nie jest przeznaczone dla wszystkich. Chociaż wiele laboratoriów działa stacjonarnie, bardzo często istnieje konieczność przeprowadzenia badań bezpośrednio w siedzibie klienta, gdy analizowanego elementu nie można dostarczyć bezpośrednio do laboratorium (na przykład z racji jego rozmiarów). Jeśli nie masz nic przeciwko wyjazdom, to z pewnością może być to dla ciebie ciekawa propozycja pracy. Badania nieniszczące to usługa, na którą popyt na pewno nie zmaleje.

Kogo jeszcze może zainteresować ta praca? Badania nieniszczące to świetna branża dla osób, które lubią działać według ustalonego i narzuconego schematu, bez miejsca na interpretacje wyników. Normy są rozbudowane i nie pozostawiają miejsca na niedomówienia. Oczywiście z wiadomych względów ten zawód nie jest dobrym wyborem dla osób, które w pracy wolą stawiać na kreatywność i przestrzeń, która pozwoli im realizować własne pomysły.

Zobacz też:  Coworking – na czym polega?

Myślisz nad zmianą ścieżki zawodowej, potrzebna ci inna praca? Badania nieniszczące (NDT) to propozycja właśnie dla ciebie! Sprawdź oferty, które przygotowaliśmy.

Artykuł sponsorowany


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *