Praca na produkcji – czego oczekują Fabryki?

Obszar polskiej gospodarki, jakim jest produkcja, od lat nieustannie się rozwija. Mimo pandemii, która chwilowo spowolniła działania operacyjne w fabrykach ulokowanych w naszym kraju w 2020 i 2021 r., potrzeby zakładów w zakresie zwiększania zatrudnienia są obecnie ogromne. Właśnie ze względu na liczne oferty wiele osób decyduje się na pracę w tej branży. Czego jednak od kandydatów oczekują sami pracodawcy?

Wymagania zakładów posiadających otwarte procesy rekrutacyjne wynikają bezpośrednio z charakterystyki pracy na produkcji. Obejmuje ona zazwyczaj aktywność fizyczną, zatem od zatrudnionych oczekuje się stanu zdrowia pozwalającego na podjęcia takich zadań. Ważne są również: wysoka spostrzegawczość i umiejętności manualne, które są niezbędne do tego, by produkty wytwarzane w danym zakładzie spełniały wyznaczone standardy jakości. Zorientowanie na szczegóły jest w tym przypadku często czynnikiem definiującym, czy dany pracownik sprawdzi się na swoim stanowisku. By rozwijać swoją karierę na produkcji, ważna jest także zdolność do analizy i wyciągania wniosków, które pozwalają np. na proponowanie rozwiązań usprawniających proces wytwarzania produktów. Pomysłowość pracowników jest w wielu przedsiębiorstwach niezwykle ceniona i może być czynnikiem prowadzącym do awansu. Pracodawcy doceniają także cechy interpersonalne – takie jak komunikatywność i umiejętność współpracy w zespole. 

Rzeczą niezwykle istotną w rozważaniach dotyczących rozpoczęcia kariery na produkcji jest gotowość do pracy zmianowej, której często oczekują firmy. Wiele fabryk działa w systemie trzyzmianowym, w związku z czym czasami pracuje się na „nocki”. Alternatywą może być organizacja w schemacie 12-godzinnym, którego zaletą jest fakt, że w tygodniu wypadają minimum trzy dni wolnego. W takim trybie zatrudnionym można być m.in. w Bridgestone w Poznaniu. 

Nie zawsze jest tak, że doświadczenie jest niezbędne do tego, by zacząć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W Poznaniu karierę na stanowisku operatora maszyn można rozpocząć nie posiadając kompetencji z tego obszaru – zatrudnienie dla takich osób oferuje mieszcząca się tutaj fabryka opon Bridgestone. Firma zapewnia szereg szkoleń i warsztatów, podczas których nowi pracownicy uczą się obsługi sprzętu i umiejętności niezbędnych do wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu osoby rozpoczynające tam pracę na produkcji szybko się wdrażają. 

Zobacz też:  Komornik to zajęcie nie dla każdego! Jak zostać komornikiem sądowym i co się z tym wiąże?

To, co jednak niezaprzeczalnie jest konieczne, jeśli rozważamy taką ścieżkę kariery, to motywacja do pracy i rozwoju. Są one oczekiwane przez wszystkie firmy z sektora produkcyjnego, niezależnie od przedmiotu działalności danej fabryki. Jeśli więc chęci nam nie brakuje, warto rozejrzeć się po portalach z ofertami i zapoznać z tym, co pracodawcy mają nam do zaproponowania. Atrakcyjność warunków na stanowiskach związanych z pracą na produkcji może pozytywnie zaskoczyć. 


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *