Praca na produkcji – czego oczekują Fabryki?

Obszar polskiej gospodarki, jakim jest produkcja, od lat nieustannie się rozwija. Mimo pandemii, która chwilowo spowolniła działania operacyjne w fabrykach ulokowanych w naszym kraju w 2020 i 2021 r., potrzeby zakładów w zakresie zwiększania zatrudnienia są obecnie ogromne. Właśnie ze względu na liczne oferty wiele osób decyduje się na pracę w tej branży. Czego jednak od kandydatów oczekują sami pracodawcy?

Wymagania zakładów posiadających otwarte procesy rekrutacyjne wynikają bezpośrednio z charakterystyki pracy na produkcji. Obejmuje ona zazwyczaj aktywność fizyczną, zatem od zatrudnionych oczekuje się stanu zdrowia pozwalającego na podjęcia takich zadań. Ważne są również: wysoka spostrzegawczość i umiejętności manualne, które są niezbędne do tego, by produkty wytwarzane w danym zakładzie spełniały wyznaczone standardy jakości. Zorientowanie na szczegóły jest w tym przypadku często czynnikiem definiującym, czy dany pracownik sprawdzi się na swoim stanowisku. By rozwijać swoją karierę na produkcji, ważna jest także zdolność do analizy i wyciągania wniosków, które pozwalają np. na proponowanie rozwiązań usprawniających proces wytwarzania produktów. Pomysłowość pracowników jest w wielu przedsiębiorstwach niezwykle ceniona i może być czynnikiem prowadzącym do awansu. Pracodawcy doceniają także cechy interpersonalne – takie jak komunikatywność i umiejętność współpracy w zespole. 

Rzeczą niezwykle istotną w rozważaniach dotyczących rozpoczęcia kariery na produkcji jest gotowość do pracy zmianowej, której często oczekują firmy. Wiele fabryk działa w systemie trzyzmianowym, w związku z czym czasami pracuje się na „nocki”. Alternatywą może być organizacja w schemacie 12-godzinnym, którego zaletą jest fakt, że w tygodniu wypadają minimum trzy dni wolnego. W takim trybie zatrudnionym można być m.in. w Bridgestone w Poznaniu. 

Nie zawsze jest tak, że doświadczenie jest niezbędne do tego, by zacząć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W Poznaniu karierę na stanowisku operatora maszyn można rozpocząć nie posiadając kompetencji z tego obszaru – zatrudnienie dla takich osób oferuje mieszcząca się tutaj fabryka opon Bridgestone. Firma zapewnia szereg szkoleń i warsztatów, podczas których nowi pracownicy uczą się obsługi sprzętu i umiejętności niezbędnych do wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu osoby rozpoczynające tam pracę na produkcji szybko się wdrażają. 

Zobacz też:  Zastanawiasz się nad tym, jak zostać sędzią piłki nożnej? Sprawdź ciekawe informacje, które mogą ci się przydać!

To, co jednak niezaprzeczalnie jest konieczne, jeśli rozważamy taką ścieżkę kariery, to motywacja do pracy i rozwoju. Są one oczekiwane przez wszystkie firmy z sektora produkcyjnego, niezależnie od przedmiotu działalności danej fabryki. Jeśli więc chęci nam nie brakuje, warto rozejrzeć się po portalach z ofertami i zapoznać z tym, co pracodawcy mają nam do zaproponowania. Atrakcyjność warunków na stanowiskach związanych z pracą na produkcji może pozytywnie zaskoczyć. 


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *