Praca na siłowni – wymagania i zarobki

Wielu młodym osobom praca na siłowni wydaje się spełnieniem marzeń. Czy taka ścieżka kariery jest opłacalna? Jakie wymagania stawia się trenerom personalnym i instruktorom fitness? Poznaj fakty i liczby opisujące pracę na siłowni.

Ewa Chodakowska, Anna Lewandowska, Fit Couple, Dawid Fajer i wielu innych trenerów personalnych zrobiło zawrotne kariery. Nie od razu znaleźli się na szczycie, czerpiąc profity z medialnej popularności. Praca na siłowni wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie podopiecznych. Zacznij od podstaw, zanim pomyślisz o kontraktach reklamowych!

Praca na siłowni – jakich uprawnień potrzebuje trener personalny?

To zawód otwarty, zderegulowany nowelizacją ustawy o sporcie w 2010 roku. Być może zmieni się to w przyszłości, zgodnie z postulatami wysuwanymi przez przedstawicieli tej branży. Aktualnie do pracy na siłowni wystarczą dobre chęci i kierunkowe zainteresowania. Formalnie trener personalny czy instruktor fitnessu nie potrzebują nawet świadectwa ukończenia kursu.

Trener na siłowni prosto z ulicy – czy to możliwe?

W rzeczywistości „przypadkowe” osoby raczej nie powinny liczyć na stałe zatrudnienie. W lutym 2020 r. do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wprowadzono cząstkową specjalizację trenera personalnego. Do zdobycia certyfikatu Polskiego Związku Trenerów Personalnych potrzebujesz:

 • mieć ukończone 18 lat;
 • wykształcenia minimum średniego;
 • zaświadczenia o niekaralności;
 • ukończyć kurs pierwszej pomocy nie dalej, jak 3 lata wcześniej;
 • oświadczenia o braku przeciwwskazań do wzmożonej aktywności fizycznej.

PZTP pobiera ok. 800 zł za egzamin lub weryfikację uprawnień trenera zdobytych inną drogą. W tej kwocie zawiera się także wydanie certyfikatu do pracy na siłowni i ubezpieczenie. Coroczne przedłużenie licencji w Polskim Związku Trenerów Personalnych kosztuje ok. 350 zł.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w agencji kosmicznej? Dowiedz się, jak zostać astronautą!

Charakterystyka pracy na siłowni

Nie wystarczy być stereotypowym nauczycielem wychowania fizycznego, który będzie miał pomysły na kilka ćwiczeń. Musisz mieć wszechstronne wykształcenie i zdolności. Praca instruktora na sali wymaga dużego zaangażowania, a także poświęcania indywidualnej uwagi każdemu podopiecznemu. Dla trenera personalnego ważne są:

 • znajomość mechaniki i fizjologii wysiłku fizycznego;
 • umiejętność dopasowywania ćwiczeń i obciążeń;
 • wiedza o odżywianiu i suplementacji;
 • kompetencje interpersonalne;
 • umiejętność zmotywowania ćwiczących do wysiłku;
 • autentyczna pasja do samodzielnego trenowania.

Trenerzy na siłowni mają dawać przykład. Dbaj o siebie!

Prowadzący zajęcia na siłowni są dla ćwiczących wzorem i punktem odniesienia. Musisz całym sobą pokazać innym, jakie efekty mogą uzyskać, jeśli będą sumiennie pracować na nad sylwetką. Nie chodzi wyłącznie o zgrabną sylwetkę czy wyrzeźbione mięśnie. Duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja skóry – intensywne pocenie może negatywnie wpływać na jej kondycję.

Co stosować, by i ona pozostała w doskonałym stanie? Na pewno przyda się krem nawilżający, dopasowany do typu cery. Z kolei trenerki personalne chętnie sięgają po serum do twarzy o działaniu wzmacniającym skórę. W tej branży marka osobista wiele daje. Reklama jest dźwignią handlu, więc w przyszłej pracy czekają cię sesje promujące twoje zajęcia.

Ile można zarobić w pracy na siłowni?

Zarobki trenerów personalnych mieszczą się w wyjątkowo szerokich widełkach. Wiele zależy od twojego doświadczenia, miejsca wykonywania pracy oraz polityki kadrowej pracodawcy. Możesz mieć stałą pensję w klubie, dostawać procent od poszczególnych treningów lub działać jako wolny strzelec. Przykładowe zarobki pracujących na siłowni prezentują się następująco:

 • 3600–5000 zł brutto miesięcznie;
 • 20–200 zł stawki godzinowej.

Praca na siłowni to spory wysiłek, ale również przyjemność. Daje również szansę na ponadprzeciętne zarobki. Jednocześnie trener personalny musi stale doskonalić swój warsztat. Jeśli przegapisz istotne trendy w sporcie, szybko stracisz reputację oraz podopiecznych, którzy zdecydują się na trening u kogoś innego. Kierunkowe studia na AWF-ie nie są niezbędne, ale mogą ci bardzo pomóc w tym zawodzie.

Zobacz też:  CEO (Chief Executive Officer) w firmie – poznaj obowiązki dyrektora generalnego!

Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *