Praca w ambasadzie – na czym polega praca dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych?

Jeśli szukasz pracy w Warszawie i zawsze chciałeś zostać dyplomatą, być może masz szansę spełnić swoje marzenie. Podpowiadamy, kto może pracować dla MSZ. Sprawdź, czy posada pracownika ambasady to coś dla ciebie.

Jesteś obowiązkowy i lubisz kontakt z ludźmi, a przy tym odznaczasz się nienaganną kulturą osobistą? Nauka języków obcych nie stanowi dla ciebie problemu i jesteś otwarty na wyjazdy służbowe lub nawet przeprowadzkę do innego kraju? Być może odnajdziesz się w dyplomacji. Sprawdź, czy MSZ prowadzi obecnie rekrutację i wybierz swoją nową ścieżkę kariery. O tym, jak prestiżowa jest praca w ambasadzie może świadczyć fakt, iż ambasadora mianuje i odwołuje sam prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych. Poniżej przedstawiamy podstawowy zakres obowiązków pracownika ambasady.

Jak wygląda praca w ambasadzie?

Podstawowy zakres prac w ambasadzie to nawiązywanie oraz dbanie o zachowanie dobrych relacji pomiędzy poszczególnymi państwami. Pracownik dyplomatyczny odpowiada za reprezentację państwa, chroni interesy obywateli oraz uczestniczy w niektórych oficjalnych wydarzeniach. Praca ambasadora wiąże się z dużym prestiżem, aczkolwiek istnieją też inne posady dla osób szukających zatrudnienia.

Pracownik ambasady w Warszawie – kto może nim zostać?

Poszukując ofert pracy dla MSW, spotkasz się na pewno z pewnymi wymaganiami, które musi spełnić osoba ubiegająca się o stanowisko dyplomaty. Są nimi: wykształcenie wyższe (najlepiej na kierunku politologia lub historia), obszerna wiedza o historii i kulturze, znajomość prawa międzynarodowego. Warto też orientować się w sytuacji politycznej panującej aktualnie na świecie. Osoba pragnąca zostać pracownikiem ambasady musi biegle posługiwać się językiem angielskim w mowie i w piśmie, a także znać język kraju, w którym chce podjąć pracę.

Zobacz też:  Jak skutecznie premiować pracowników: sprawdzone sposoby motywowania zespołu

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna

Jeśli myślisz o rozpoczęciu kariery w takiej placówce, zacznij od zdobycia stosownego wykształcenia, a następnie aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Składa się z części zajęć stacjonarnych, staży oraz praktyk w placówkach zagranicznych. Jest to cykl szkoleń, który trwa cały rok i jest zakończony egzaminem. Każdy, kto uzyska pozytywny wynik, uzyska pierwszy stopień w służbie zagranicznej.

Jakie warunki musi spełniać kierowca w ambasadzie?

W placówce dyplomatycznej potrzebni są też pracownicy dodatkowi. Kierowca ambasady to dobry zawód dla kogoś, kto dobrze czuje się za kierownicą, jeździ sprawnie i bezpiecznie. Dodatkowo konieczna jest dość dobra znajomość języka angielskiego i języka obcego kraju, w którym będziesz pracować oraz topografii. Wymagana jest doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego, a w niektórych przypadkach prawo jazdy obowiązujące na terenie obcego państwa (np. poza Unią Europejską). Osoba na tym stanowisku musi odznaczać się punktualnością i być dostępna zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Powinna dobrze znać rozkład ulic oraz umieć się po nich sprawnie przemieszczać. Schludność i wysoka kultura osobista to również istotne cechy, którymi powinien charakteryzować się idealny pracownik pomocniczy w ambasadzie.

Obowiązki osób zatrudnionych w placówkach zagranicznych

Pracownicy placówek zagranicznych ambasad mają różne obowiązki związane z zajmowanym przez siebie stanowiskiem. Dla osób niebędących dyplomatami będą to zawody takie, jak sprzątaczka, kucharka, kierowca, itd. Ich obowiązki powinny być wykonywane z należytą starannością.

Z kolei ktoś, kto marzy o tym, aby zostać działaczem dyplomatycznym, w swojej pracy będzie wykorzystywał wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów oraz aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. W czasie odbywania praktyk lub stażu pogłębiające się doświadczenie pozwoli na jeszcze lepsze poznanie zakresu obowiązków, planowanie i realizację zadań w służbie MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – jak znaleźć pracę?

Aktualne oferty pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz na rządowej stronie www.gov.pl. Są tam umieszczane propozycje pracy w MSZ w Warszawie, a także w placówkach poza granicami Polski. Ministerstwo organizuje także programy stażowe i praktyki, a także nieodpłatne wolontariaty, z których warto skorzystać, jeśli rozważasz podjęcie zatrudnienia w placówce dyplomatycznej. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają zarobki w placówkach dyplomatycznych, pamiętaj, że wynagrodzenie z tytułu pracy w ambasadzie jest zależne od zajmowanego stanowiska.

Zobacz też:  Zmiany w Kodeksie pracy 2022 – co powinien wiedzieć każdy pracownik? Jakie nowe obowiązki mają pracodawcy?

Praca w ambasadzie to duże wyróżnienie, ale i odpowiedzialność. Każda osoba zatrudniona w takiej placówce pracuje na opinię, jaką zyska jego kraj na forum międzynarodowym. Są tam posady dla osób kulturalnych i potrafiących się komunikować co najmniej w języku angielskim. Wpisz w wyszukiwarkę frazę „praca ambasada” i sprawdź, czy prowadzona jest obecnie rekrutacja na interesujące cię stanowisko.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *