Praca w domu przez internet – jak zarabiać online? 10 pomysłów na pracę zdalną

Marzysz o tym, by pracować w domu i już nigdy nie musieć tłuc się do biura i z powrotem? Jest na to sposób! A nawet 10 sprawdzonych sposobów na pracę online, która umożliwi Ci zarabianie przez internet.

Kiedyś pracę w domu kojarzono wyłącznie z chałupnictwem, a więc skręcaniem długopisów czy łupaniem orzechów. Choć dało się na tym nieco dorobić i podreperować w ten sposób domowy budżet, trudno było to traktować w kategoriach stałego zajęcia czy kariery życiowej. Dziś jest zupełnie inaczej, gdyż pracę w domu można wykonywać przez internet, a to oznacza cały wachlarz nowych i fascynujących możliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest praca zdalna,
  • jakie są sposoby na zarabianie online,
  • jak kształtują się zarobki w tej branży,
  • jak i gdzie szukać pracy zdalnej.

Praca w domu – na czym polega praca przez internet?

Praca zdalna to dziś nie tylko praca dodatkowa. Aktualnie jest to jeden ze sposobów wykonywania swojej stałej, codziennej pracy. Wystarczy dostęp do internetu i komputer służbowy z niezbędnym oprogramowaniem, by – pracując na etacie – móc planować budżet firmy, organizować transport surowców, pisać artykuły, a nawet prowadzić spotkania z poziomu własnej kanapy. Obecnie właściwie każdą pracę biurową możesz wykonywać zdalnie. Oczywiście, jeśli szef ma do Ciebie zaufanie, a Ty nie czując jego oddechu na plecach, faktycznie realizujesz powierzone Ci zadania.

A co gdyby tak nie mieć szefa? Ustalać sobie własne, absolutnie elastyczne godziny pracy, nie pytać nikogo o urlop, samodzielnie wyznaczać sobie zakres obowiązków i decydować o tym, czy danego dnia sięgnąć po laptopa czy nie? Jeśli wydaje Ci się to zbyt piękne, żeby było prawdziwe… Przetrzyj oczy i spójrz poniżej. W tym artykule znajdziesz aż 10 pomysłów na pracę w internecie – zarówno na pracę dodatkową, jak i taką, dzięki której zarobisz na życie.

10 pomysłów na to, jak zarabiać w internecie

Co zrobić, by nie tylko wykonywać swoją etatową pracę z domu, lecz autentycznie pracować i zarabiać w internecie? Bezdyskusyjnie będzie Ci do tego potrzebny sprawny komputer, a najlepiej laptop, gdyż praca w domu nie oznacza de facto siedzenia we własnym mieszkaniu. Możesz pracować zdalnie w dowolnym miejscu na świecie. Bez żadnych ograniczeń terytorialnych. Jest tylko jeden warunek – musi tam docierać internet.

Zobacz też:  Praca w kinie – spełnienie marzeń dla fanów filmów? Sprawdź, czy warto aplikować

Możliwości pracy online jest wiele. My wybraliśmy 10 sposobów, które różnią się stopniem trudności, poziomem zaangażowania i oczywiście zarobkami. Łączy je to, że każdy z nich możesz wprowadzić w życie natychmiast i zacząć zarabiać już dziś. Jak to zrobić?

Zostań copywriterem lub redaktorem online

Na regularne i dobrze płatne zlecenia możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na pracę copywritera lub redaktora online. Na czym polegają te zajęcia? W największym skrócie – na pisaniu tekstów do internetu. Więcej na temat copywritingu możesz przeczytać tutaj: https://skutecznycontent.pl/copywriting/.

Współczesny copywriting to przede wszystkim tworzenie angażującego contentu na social media (czyli pisanie tzw. „copy” do postów na Facebooku, Twitterze lub Instagramie) oraz przygotowywanie treści zoptymalizowanych pod kątem SEO, które mają pomóc w pozycjonowaniu danej witryny w Google.

Jako redaktor online również musisz wykazywać się znajomością zasad SEO, jednak publikując artykuły na łamach portalu internetowego, bardziej niż na wyszukiwarce, powinieneś skupić się na czytelniku. W tym przypadku dużo istotniejsza będzie zatem znajomość tematyki, o której piszesz, a nie zasad rozmieszczania fraz kluczowych tekście.

Copywriterzy najczęściej współpracują z agencjami marketingowymi, zaś redaktorzy z portalami newsowymi lub tematycznymi. Możesz też zawsze realizować zlecenia dla sklepów internetowych, tworząc opisy produktów i kategorii, a także działać jako freelancer, czyli wolny strzelec. Najwięcej ofert znajdziesz w grupach dla copywriterów na Facebooku lub w serwisach typu useme.eu.

Rozpocznij karierę w social mediach

Czy można całe dnie spędzać na Facebooku, Instagramie lub Tik Toku i jeszcze zarabiać na tym pieniądze? Oczywiście, że tak! Wiele małych firm, których nie stać na kompleksową obsługę profesjonalnej agencji, zatrudnia właśnie domorosłych speców od mediów społecznościowych, którzy śledzą najnowsze trendy, wiedzą, kiedy wrzucić post i co szerować, żeby zdobyć jak największe zasięgi.

A zatem, jeśli Twoje życie toczy się w internecie, znasz podstawy marketingu i wiesz, jak stworzyć angażujący content, już dziś zacznij szukać ogłoszeń na portalach dla freelancerów oraz grupach typu „praca w social mediach” na Facebooku.

Załóż bloga i zacznij na nim zarabiać pieniądze

Kolejny pomysł na pracę zdalną w domu dla osób z lekkim piórem to prowadzenie bloga. Jest to propozycja długoterminowa, ale też jedna z najbardziej satysfakcjonujących, gdyż pozwala przekuć prawdziwą pasję w prawdziwe pieniądze.

Nie nastawiaj się oczywiście, że dwa dni po opublikowaniu pierwszego wpisu ktoś zapłaci Ci za opowieść o wakacyjnej podróży na Sri Lankę czy recenzję ostatniej książki Remigiusza Mroza. Potrzeba czasu, by wyrobić sobie osobistą markę, która sprawi, że zaczniesz zarabiać na tekstach sponsorowanych. Jednak kiedy już to zrobisz, możesz liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale także na liczne prezenty niespodzianki, zaproszenia i darmowe produkty do recenzji.

Atutem pracy blogera jest także to, że nie trzeba jej nigdzie szukać. Wymaga ona jednak dużych zdolności w zakresie autopromocji. Dobrym pomysłem jest bez wątpienia założenie fanpage’y Twojego bloga we wszystkich mediach społecznościowych i regularne umieszczanie tam postów.

Zobacz też:  Jak zostać dentystą? Ile się zarabia w tym zawodzie? Przedstawiamy ścieżkę kariery stomatologa

Zarabiaj przez kanał na YouTube

Ok. A co jeśli nie lubisz pisać? To także nie stanowi problemu. Te same zalety, co prowadzenie bloga, ma założenie kanału na YouTube i regularne publikowanie tam materiałów wideo, w których będziesz opowiadać o swoich zainteresowaniach. Kluczem jest skupienie się na jednym temacie i stworzenie formatu, który zaciekawi widzów i sprawi, że będą chcieli wracać po więcej.

Jakie umiejętności są Ci potrzebne? Zdolność płynnego wysławiania się przed kamerą, talent do zajmującego opowiadania o swoich pasjach, podstawowa znajomość programów do montażu i obróbki wideo oraz wspomniana już skłonność do autopromocji, czyli tzw. parcie na szkło.

Jako youtuber możesz żyć naprawdę dostatnio i nie przepracować w swoim życiu ani dnia na etacie. Pamiętaj jednak, że osób o podobnym pomyśle na siebie jest mnóstwo i potrzeba niezwykłej charyzmy, determinacji i kreatywności (a także sporej dawki szczęścia), żeby móc się przebić i osiągnąć sukces.

Szukaj zleceń dla grafików

Kolejnym pomysłem dla osób o talentach niezwiązanych z pisaniem, jest praca grafika komputerowego. Wielu absolwentów ASP, zamiast pracy na etacie, wybiera właśnie pracę wolnego strzelca i szuka zleceń na własną rękę. Gdzie je znaleźć? Podobnie jak w przypadku copywriterów, ogłoszeń najlepiej szukać na portalach z ofertami pracy dla freelancerów oraz na Facebooku.

Nie ukończyłeś studiów związanych z grafiką? To nie koniec świata. Obsługa Photoshopa to nie czarna magia i można się jej nauczyć na własną rękę. Doprowadź ją do perfekcji i przygotuj atrakcyjne portfolio, a Twój talent i umiejętności na pewno zostaną docenione.

Prowadź korepetycje i kursy online

Jeśli jesteś mistrzem poprawnej polszczyzny, znawcą matematyki lub fascynatem biologii, zawsze możesz też udzielać zdalnych korepetycji lub prowadzić indywidualne kursy przygotowujące do matury lub innych testów. Wystarczy, że swoje ogłoszenie zamieścisz w sieci na portalach typu Gumtree czy Olx. Jeśli Twoja cena będzie konkurencyjna, a jakość nauczania wysoka, z pewnością chętnych będzie z czasem coraz więcej.

Sprzedawaj w sieci

Olx to także dobre miejsce, by znaleźć nowych właścicieli dla ubrań, mebli i przedmiotów, których już nie potrzebujesz. Sprzedaż online możesz prowadzić też za pośrednictwem aplikacji Vinted. I co najważniejsze, możesz oferować tam nie tylko używane rzeczy, ale także swoje rękodzieło.

Bierz udział w ankietach i badaniach

Wypełnianie ankiet za pieniądze to zajęcie dla każdego. Mogą wykonywać je nawet osoby niepełnoletnie, dorabiając sobie w ten sposób do kieszonkowego. By rozpocząć pracę, wystarczy znaleźć sprawdzony serwis oferujący płatne badania opinii (np. epanel.pl lub opinie.pl), zarejestrować się i zacząć odpowiadać na pytania. Należy jednak pamiętać, że wypełnianie ankiet online to jedynie dodatkowa praca w domu i raczej nie uda się z niej utrzymać.

Zajmij się przepisywaniem tekstów

Transkrypcja tekstów to ciekawy pomysł na pracę przez internet dla osób, które czują, że nie potrafią pisać ładnie i kreatywnie, za to potrafią pisać szybko. Jeśli więc znasz zasady poprawnej polszczyzny, a w szkole zawsze dostawałeś szóstki z mistrza klawiatury, możesz zarabiać odsłuchując nagrania audio i przepisując je do plików tekstowych. Najwięcej ofert dla transkrybentów znajdziesz na portalach typu Gumtree czy Olx.

Zobacz też:  Powiatowy Urząd Pracy – znajdź swoją posadę i pomóż innym znaleźć pracę

Zainteresuj się programami partnerskimi

Wiele firm oferuje możliwość zarobku na polecaniu ich produktów. Poza Uberem czy Boltem, którzy za polecenie oferują zniżki na kolejne przejazdy, prawdziwym marketingiem afiliacyjnym w Polsce zajmują się przede wszystkim banki. Jeśli uda Ci się namówić znajomych na założenie konta, lokaty czy karty kredytowej w danej instytucji finansowej, dostajesz gotówkę na własne konto. Atrakcyjne i wiarygodne ogłoszenia znajdziesz na portalach takich jak ebrokerpartner.pl czy systempartnerskibankier.pl.

Praca w domu przez internet – ile da się zarobić online?

Na koniec pozostaje najważniejsze, czyli odpowiedź na pytanie – czy da się zarobić na życie, pracując przez internet? W kilku miejscach zaznaczyliśmy już, że tak i że mogą to być całkiem spore sumy. Teraz czas wreszcie przejść do konkretów. Zarobki w internecie przedstawiają się następująco:

  • Copywriter rozlicza się ze zleceniodawcą od 1000 znaków ze spacjami. Stawki kształtują się od 1 zł do 15 zł za 1000 zss.
  • Redaktor online otrzymuje wynagrodzenie za gotowy tekst. Stawki wahają się od 50 zł do 500 zł w zależności od doświadczenia i rodzaju artykułu.
  • Social Media Manager jako freelancer zarabia miesięcznie od 1500 zł do 4000 zł w zależności od jego doświadczenia i ilości powierzonej mu pracy.
  • Bloger na tekście sponsorowanym może zarobić od 50 zł na początku drogi do 10 000 zł, jeśli jest popularny w sieci.
  • Youtuber zarabia na reklamach i ilości wyświetleń. Milion odsłon to w przeliczeniu na złotówki ok. 500 zł, do tego dochodzą indywidualne ustalenia z reklamodawcami.
  • Grafik ma szanse zarobić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za pojedyncze zlecenie – zależy to od jego doświadczenia i stopnia skomplikowania powierzonej mu pracy.
  • Korepetytor może liczyć na zarobki od 30 zł do 70 zł za godzinę nauczania.
  • Sprzedawca sam ustala ceny. Zależne są od typu produktu i ich zużycia.
  • Panelista może zarobić na każdej ankiecie kilkadziesiąt złotych.
  • Transkrybent zarabia ok. 10 zł za stronę A4 przepisanego tekstu.
  • Osoba polecająca zwykle otrzymuje od 50 zł do 500 zł za polecenie w zależności od produktu.

Jak szukać pracy zdalnej?

Podsumowując powyższe informacje, pracy przez internet najlepiej szukać na portalach z mniej korporacyjnymi ofertami pracy, takich jak:

  • Gumtree
  • Olx
  • Useme

Bardzo istotne jest także dołączanie do grup na Facebooku skupionych wokół interesującego Cię zajęcia. Zanim jednak zaczniesz wpisywać odpowiednie hasła w wyszukiwarkę, przygotuj najpierw dobre portfolio lub chociaż próbki swoich prac, by otrzymać upragnione zlecenie i zacząć zarabiać w internecie.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *