Praca w fundacji – czy zarabianie na pomaganiu jest możliwe?

W Polsce jest aktualnie ponad 100 tysięcy organizacji non-profit. Myślisz, że praca w fundacji ma związek z wolontariatem? Możesz być zdziwiony, jak w rzeczywistości wygląda zatrudnienie w takich organizacjach. Przekonaj się, co to znaczy pracować w fundacji!

Chcemy rozwiać jedną powszechnie znaną opinię – fundacje nie opierają się tylko na wolontariuszach. W takich organizacjach coraz więcej osób znajduje zatrudnienie nawet na umowę o pracę. Więcej o tym znajdziesz poniżej.

Praca w organizacjach pozarządowych – w jakich sektorach?

Czym według ciebie zajmują się fundacje? W powszechnym mniemaniu spora większość z nich udziela pomocy osobom z potrzebami. Wynika to z dużej popularności takich właśnie instytucji. Przykładem może być Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Polski Czerwony Krzyż lub Polska Akcja Humanitarna. Jednak wbrew obiegowej opinii praca w fundacji to głównie zajęcia związane z realizowaniem pasji i hobby. Niemal co trzecia OPP zajmuje się właśnie sportem i rekreacją, a nie udzielaniem pomocy osobom biednym czy schorowanym. Na kolejnych miejscach znajdują się zespoły działające w sektorach ratownictwa, kultury i sztuki, oraz rekreacji. Co godne uwagi, instytucje pozarządowe non-profit udzielające wsparcia humanitarnego zaliczają się do największych tego typu organizacji.

Na czym polega praca w fundacji?

W dużym stopniu jest to uzależnione od charakteru samej placówki. Niektóre z nich są nastawione na aktywizację sportową osób niepełnosprawnych. Dlatego osoby zatrudnione w nich i wolontariusze odpowiadają np. za organizację zajęć rekreacyjnych, pozyskiwanie wsparcia finansowego od osób prywatnych i firm, czy kontakt z instytucjami publicznymi. Praca w fundacji może również polegać na wykonywaniu jednego konkretnego zadania. To dotyczy popularnego ostatnimi czasy stanowiska fundrisera. Jest to osoba, której zadaniem jest wyłącznie pozyskiwanie środków finansowych od darczyńców. Może to robić na różne sposoby – od osobistych wizyt w firmach i domach prywatnych, przez korespondowanie, po aktywność w social mediach.

Zobacz też:  Podanie o pracę pomoc nauczyciela w przedszkolu - wszystko co musisz wiedzieć!

Pracownik fundacji a formy zatrudnienia

Kto najczęściej kojarzy się z podejmowaniem działań w instytucjach non-profit? Każdy projekt wymaga odpowiedzialnych ludzi, którzy będą dostępni w wyznaczonych dniach i godzinach. Dlatego praca w fundacji nie może opierać się jedynie na wolontariuszach. Oczywiście nadal stanowią oni bardzo solidny trzon każdej fundacji, jednak z roku na rok zwiększa się liczba pełnoetatowych pracowników. Według aktualnych danych nawet 40% wszystkich instytucji posiada zespoły osób zaangażowanych na umowę o pracę lub jakąś z form umowy cywilno-prawnej. Wynika to z braku możliwości wykonania wszystkich koniecznych czynności jedynie przy udziale przypadkowych i niewykwalifikowanych osób.

Czy na pracy w fundacji można zarobić?

Osoby znajdujące zatrudnienie w organizacjach trzeciego sektora naturalnie są wynagradzane za swoją pracę. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że sama regularność odbieranych świadczeń nie zawsze jest taka, jak mogłoby się wydawać. Nadal niewielki odsetek może liczyć na umowę o pracę, a większość korzysta z umowy o dzieło lub umowy zlecenie. To powoduje brak dostępu do świadczeń socjalnych, płatnego urlopu, czy nienormowane godziny realizowania obowiązków. Niektórzy zatrudnieni narzekają też na ratalny system wypłacania wynagrodzeń. Z drugiej strony praca w fundacji to również obecność osób kierujących. Zarząd fundacji może pobierać o wiele wyższe wynagrodzenia, chociaż zwykle jest to ustalane indywidualnie.

Czy warto pracować w fundacji – podsumowanie

Nie każda instytucja non-profit zapewnia stabilne zatrudnienie. Jednak rosnąca popularność usług fundriserów zwiększa znacząco szanse za uzyskanie solidnego wynagrodzenia z pracy w fundacji. Poza tym udzielanie się w fundacji niekiedy wykracza poza korzyści materialne. Liczy się udzielanie wsparcia i pomocy potrzebującym. Jesteś zainteresowany podjęciem takiego zajęcia? Sprawdź, czy organizacje z twojego otoczenia szukają kandydatów!


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *