Praca w zakładzie pogrzebowym – sprawdź, czym się zajmuje pracownik domu pogrzebowego

Pracownicy zakładu pogrzebowego wykonują bardzo specyficzną pracę. Przygotowują oni zwłoki do pogrzebu, często organizują całą ceremonię. Jak wygląda praca osób, które szykują umarłego do jego ostatniej podróży?

Chcesz wiedzieć, czym na co dzień zajmują się pracownicy domów pogrzebowych? Wszyscy doceniamy ich ciężką i niewątpliwie trudną pracę. Wiąże się ona z ogromnym obciążeniem psychicznym, dlatego osoby podejmujące to wyzwanie tym bardziej zasługują na nasze uznanie. Z pewnością nie jest to zajęcie dla każdego. Profesjonalizm i empatia osób zatrudnionych w branży funeralnej to najważniejsze cechy tych ludzi. Jakie jeszcze umiejętności należy posiąść, aby móc zająć się przygotowywaniem zmarłych do ostatniej drogi?

Jak wygląda praca w zakładzie pogrzebowym?

Z technicznego punktu widzenia, praca w branży pogrzebowej polega na świadczeniu usług związanych z pochówkiem. Pracownicy fizyczni zajmują się transportem i przygotowaniem zwłok, a także uczestniczą w pogrzebie, przygotowują oraz zamykają grób. Natomiast osoby zatrudnione w biurze odpowiadają za kontakt z klientami, przyjmowanie zleceń i doradzanie w kwestii pochówku. Praca w zakładzie pogrzebowym to stabilne zatrudnienie, jednak codzienne obcowanie ze śmiercią sprawia, że nie każdy będzie się czuł komfortowo na takim stanowisku.

Transport do domu pogrzebowego i przygotowanie zwłok

Najpierw zmarły jest transportowany z miejsca śmierci do chłodni znajdującej się najczęściej w zakładzie pogrzebowym. Osoba zatrudniona w domu pogrzebowym zajmuje się przygotowaniem zwłok do pogrzebu. Dba o to, aby nieboszczyk wyglądał dobrze podczas swojej ostatniej drogi. Ważnym zadaniem jest dopilnowanie, aby zachowana została odpowiednia higiena. Praca ze zwłokami niesie ze sobą ryzyko obcowania z materiałem, który może być potencjalnym źródłem zakażenia, dlatego należy zawsze zachowywać maksimum bezpieczeństwa.

Zobacz też:  Praca w służbie cywilnej – dla kogo zatrudnienie w urzędzie?

Organizacja i obsługa ceremonii pogrzebowej

Do obowiązków pracowników należy także organizacja i obsługa pogrzebu. Często rodzina zmarłego ma specjalne życzenia w tej kwestii, a niektóre zakłady zajmują się również oprawą kwiatową i muzyczną ceremonii. Osoba przyjmująca zlecenie musi wykazać się szczególnym wyczuciem i empatią, a także znajomością prawa oraz procedur obowiązujących na terenie kraju.

Kto może pracować w domu pogrzebowym?

Praca w domu pogrzebowym to nie jest łatwe zadanie. Jeśli masz predyspozycje do objęcia takiej posady, z pewnością odznaczasz się dużą odpornością psychiczną. W tym zawodzie można przeżyć traumatyczne chwile. Swoje obowiązki musisz wykonywać dokładnie i z należytą starannością. Lepiej sprawdzi się osoba z indywidualnym podejściem do klienta niż taka, która wykonuje swoje zadania rutynowo i nie sprawia wrażenia zaangażowanej. Wynika to ze specyficznych okoliczności, w których spotykają się klient i usługodawca.

Na czym polega przygotowanie zwłok do pogrzebu?

Praca z ciałem wymaga znajomości anatomii. Dobrze jest wiedzieć, co należy zrobić, aby zwłoki prezentowały się godnie podczas uroczystości pogrzebowych. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy ktoś umiera wskutek wyniszczającej ciało choroby lub w wyniku wypadku. To są sytuacje, podczas których umiejętności pracownika domu pogrzebowego są testowane.

Przygotowanie do pogrzebu: mycie, czesanie i ubieranie zwłok

Aby dobrze przygotować nieboszczyka do ostatniego pożegnania z bliskimi, należy zacząć od starannego umycia i osuszenia zwłok. Do mycia używa się specjalnych preparatów, które poradzą sobie z usunięciem ewentualnych zanieczyszczeń i pozbycie się wszelkich zapachów. Powieki oraz usta zmarłego powinny zostać zabezpieczone przed otwarciem. Wszystkie otwory w ciele musza być szczelnie zaszyte, aby zapobiec wydostaniu się płynów na zewnątrz. Należy wziąć pod uwagę, że od dnia śmierci do pogrzebu mija co najmniej kilka dni, dlatego takie zabiegi jak umycie ciała, nałożenie makijażu czy ułożenie włosów to podstawowe czynności, które powinny być zawsze wykonywane przy zwłokach.

Zobacz też:  Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2022? Otrzymaj kuroniówkę!

Pracownik zakładu pogrzebowego ubiera zwłoki w odzież, którą wcześniej dostarczają bliscy nieboszczyka. Ubranie zmarłego na pogrzeb nie jest prostym zadaniem, wymaga cierpliwości i znajomości metod, które nieco upraszczają cały proces. Każda osoba, która chce pracować w zakładzie pogrzebowym przy szykowaniu zwłok, musi zapoznać się ze sposobami mycia, czesania oraz ubierania nieboszczyka.

Tanatokosmetyka, czyli makijaż robiony zmarłemu

Twarz zmarłego należy delikatnie umalować. Celem takiego zabiegu jest nienaganny wygląd, dzięki czemu rodzina będzie mogła ujrzeć po raz ostatni spokojne oblicze nieboszczyka. Stosowny i subtelny makijaż zmarłego służy temu, aby bliscy zmarłego nie doświadczali dodatkowej traumy związanej z widokiem pierwszych oznak rozkładu ciała. Profesjonalny makijaż pogrzebowy potrafi ukryć przebarwienia, które pojawiają się na ciele po śmierci, cienie pod oczami, a także siniaki np. w miejscach, gdzie były wenflony.

Jak zachować pogodę ducha?

Gdy w swojej pracy codziennie spotykasz osoby pogrążone w żałobie i bezpośrednio masz kontakt ze śmiercią, nie jest łatwo zachować pogodę ducha. Nie zawsze udaje się oddzielić traumatyczne wspomnienia z pracy od życia prywatnego. Z czasem większość nowych pracowników oswaja się z tą sytuacją i w pracy prezentuje pełen profesjonalizm i takt. Natomiast po powrocie do domu regenerują oni swoje siły psychiczne. Warto pamiętać o zdrowym trybie życia, wysypianiu się oraz kontaktach z ludźmi.

Ile zarabia pracownik zakładu pogrzebowego?

Koszt pogrzebu oraz wynagrodzenie dla pracownika zależy od wielu czynników. Między innymi jest to rodzaj wybranego ostatniego pożegnania oraz jego elementów, np. trumny i dekoracji. Poziom zarobków jest inny w dużym zakładzie i małej rodzinnej firmie. Przykładowo, żałobnik odpowiedzialny za obsługę ceremonii pogrzebowych i kierowca w domu pogrzebowym może zarabiać około 4000 zł miesięcznie.

Jeśli czujesz, że praca w zakładzie pogrzebowym to dla ciebie odpowiednie zajęcie, warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Jest to wyjątkowe zajęcie, a świadczenie tak specyficznych usług wymaga indywidualnego podejścia do klienta. Pracownik zakładu pogrzebowego pomaga ludziom przejść przez trudny dla nich czas. Jest to praca tylko dla ludzi o silnej psychice.

Zobacz też:  Praca w żłobku - czym zajmuje się opiekunka dziecięca i jakie musi mieć kwalifikacje?

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *