Kliniki stomatologiczne są dziś obecne w każdym większym i mniejszym mieście w Polsce. Fakt, że ubezpieczenie zdrowotne pracowników tylko w minimalnym stopniu obejmuje opiekę dentystyczną a jej jakość jest niezwykle mizerna, sprawia, że większość Polaków leczy zęby prywatnie, płacąc za nie z własnej kieszeni.
Na czym polega praca w klinice stomatologicznej?
Klinika stomatologiczna w Warszawie, tak jak wiele innych, zatrudnia trzy podstawowe jednostki zawodowe, lekarza stomatologa o różnej specjalizacji, asystentkę/ta stomatologicznego oraz higienistkę stomatologiczną. Czynności wykonywane przez stomatologa zależą od jego specjalizacji. Może to być chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca oraz periodontologia. Jednak najczęściej pacjenci poszukują stomatologa ogólnego, który wykonuje podstawowe zabiegi, przede wszystkim leczy zęby zakładając plomby, a nawet wyrywając zęby. Dentysta zajmuje się również zabiegami protetycznymi, wykonuje odciski zębów, nakłada korony zębowe.
Ważną specjalizacją we współczesnej stomatologii jest implantologia. Ubytki zębowe można dziś z łatwością zastępować implantami, idealnie naśladującymi naturalne zęby. Implanty zębowe w Warszawie, warto wszczepić w renomowanej klinice stomatologicznej, która zadba o najwyzszą jakość.
Asystentka i higienistka stomatologiczna
Asystentka i higienistka to dwa zawody pomocnicze, współpracujące ze stomatologiem. Asystentka lub asystent stomatologiczny to osoba, której zadaniem jest uczestniczyć i pomagać lekarzowi w jego codziennej pracy. Odpowiada za czystość oraz sterylność wszystkich urządzeń i narzędzi, aktywnie pomaga dentyście w zabiegu przeprowadzanym w gabinecie. Asystentka prowadzi również dokumentację medyczną pacjentów i dokonuje spisu zużytych materiałów oraz środków leczniczych. Do jej obowiązków należy również utrzymanie kontaktu z pacjentem, umawianie na wizytę czy przypominanie o niej.
Higienistka podejmująca prace w gabinecie stomatologicznym posiada uprawnienia do wykonywania wielu zabiegów leczniczych oraz profilaktycznych. Może samodzielnie przeprowadzić skaling, piaskowanie zębów, ich lakowanie czy lakierowanie. Jej wiedza pozwala również na prowadzenie edukacji pacjentów w zakresie higieny i pielęgnacji zębów oraz jamy ustnej. To ona dobiera właściwe środki pielęgnacyjne, przeprowadza pierwsze badania diagnostyczne a nawet może wykańczać zabiegi wypełniania zębów. Higienistka może prowadzić własną działalność gospodarczą i współpracować np. ze szkołą czy przedszkolem w zakresie wstępnej opieki nad uzębieniem dzieci.
Personel pomocniczy kliniki stomatologicznej
W wielu klinikach stomatologicznych, gdzie jednocześnie pracuje kilku dentystów, dodatkowo zatrudnia się recepcjonistkę, która prowadzi zapisy do lekarzy i reguluje pobytem w klinice pacjentów. Ona również przypomina telefonicznie o dacie wizyty, pozostaje w stałym kontakcie z pacjentami. Do jej obowiązków należy często prowadzenie zamówień niezbędnych leków, środków medycznych czy narzędzi, prowadzi też ewidencję pracy wszystkich pracowników kliniki.
Artykuł sponsorowany