Jak zostać barmanem? Praca jako barman jest pełna wrażeń, jak zdobyć zawód? Czy kurs barmański wystarczy?

Jak zostać barmanem? Czy rzeczywiście jest to prosta oraz przyjemna praca? Spędzanie czasu w klubie lub pubie wydaje się być idealnym zajęciem dla studentów poszukujących zarobku. Dowiedz się więcej o tym zawodzie.

Jak zostać barmanem? Praca za barem rzeczywiście może przynosić bardzo dużo satysfakcji. Zdecydowanie jednak nie każdemu. Barman musi mieć specyficzny zestaw cech, aby dobrze odnaleźć się w takim trybie życia. Sama znajomość przepisów na koktajle nie wystarczy, aby stać się dobrym barmanem. Jeżeli jesteś ciekaw, w jaki sposób możesz się przygotować do pracy barmana, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Praca za barem – jak zostać barmanem?

Jak zostać barmanem? Najczęściej na tę pracę decydują się młodzi ludzie, którzy szukają sposobu na dorobienie sobie podczas studiów lub wakacji. Wynika to z tego, że pracodawcy często nie wymagają większego doświadczenia. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie chcesz go wykonywać. Jest bardzo duża różnica pomiędzy barmanem w spelunie a personelem pięciogwiazdkowego hotelowego lokalu. W związku z tym również umiejętności, które musisz posiadać, będą się od siebie znacznie różniły.

Praca barmana w praktyce – techniki sprzedaży i działania gastronomiczne

Musisz opanować pewne umiejętności oraz receptury. Jak zostać barmanem? Przede wszystkim musisz zdobyć wiedzę o alkoholach. Mowa tutaj zarówno o bazowych trunkach, jak i skomplikowanych drinkach. Mając podstawy, będziesz mógł wykazać się wiedzą podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Do obowiązków barmana nie należy jednak wyłącznie przygotowywanie napojów. Jego zadaniem jest również obsługa klienta, dbanie o czystość, rozliczanie kasy oraz dbanie o asortyment. Dodatkowo powinien on dbać o swoją prezencję, jest pewnego rodzaju wizytówką lokalu.

Zobacz też:  Pokolenie X i Y oraz baby boomers na rynku pracy w Polsce. Charakterystyka generacji

Jak znaleźć pracę jako barman?

Znalezienie pierwszej pracy może być ciężkie. Możesz zacząć jako asystent barmana. Nie musisz ukończyć szkoły lub mieć odpowiedniego wykształcenia. Często pracodawca zatrudni cię do pomocy, gdzie sprawdzisz swoje umiejętności. Dla wielu studentów wydaje się to praca idealna. Możesz spróbować otrzymać taką pracę bez żadnego wcześniejszego doświadczenia. Często jest to możliwe w mniejszych lokalach. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse, możesz skorzystać z kursów barmańskich (I oraz II stopnia). Dobry kurs przygotuje cię do pracy barmana. Dostępne są dla ludzi na różnym poziomie zaawansowania.

Cechy dobrego barmana – czy każdy może serwować drinki?

Chcesz zostać barmanem? Wymaga on odpowiednich predyspozycji. Przede wszystkim musi to być osoba reprezentatywna. Pracując jako barman, jesteś wizytówką danego miejsca. Musisz zawsze panować nad emocjami. Klienci często potrafią być denerwujący, szczególnie późną nocą. Konieczna jest również całkiem spora wytrzymałość fizyczna. Barman musi spędzić nawet kilkanaście godzin bez czasu na odpoczynek. Dlatego silny kręgosłup oraz nogi są wskazane. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów również jest bardzo istotna. Dzięki temu możesz sprawniej komunikować się z klientami.

Zarobki barmana – czy warto zacząć pracę?

Zarobki barmana zależne są od miejsca, w którym pracuje. Jeżeli znajdziesz pracę w małym pubie, to prawdopodobnie twoje wynagrodzenie będzie wynosiło minimalną krajową. Zarobki znacznie wzrosną wraz z rozwojem twoich umiejętności. Robiąc lesze drinki oraz poprawiając swoją prezencję, możesz otrzymać lepiej płatne stanowisko np. w jakiejś dobrej restauracji. W takich miejscach dużo barmanów zarabia od 5 000 zł brutto wzwyż. Twoje wynagrodzenie może wzrosnąć, jeżeli nauczysz się języka angielskiego. Będziesz mógł wtedy pracować w miejscach z dużą ilością zagranicznych gości.

Barman to bardzo przyjemny zawód. Twoim zadaniem będzie serwowanie drinków oraz koktajli. Możesz przejść odpowiednie gastronomiczne szkolenie lub od początku pracować jako barman i zdobywać doświadczenie. Twoje przyszłe wynagrodzenie może zostać podwyższone przez napiwki. Najlepsi mogą również startować w konkursach barmańskich, które mogą stanowić świetną okazję do poznania wielu ciekawych osób związanych z tą branżą.

Zobacz też:  Pielęgniarka: jak wygląda jej praca, obowiązki i wyzwania

Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *