Praca w lesie — możliwość zawodowego obcowania z naturą

Jeżeli kochasz naturę i marzy ci się połączenie z nią swojej kariery zawodowej, to praca w lesie wydaje się idealnym rozwiązaniem. Praca w leśnictwie to nie tyle spacerowanie po lesie i doglądanie zwierzyny, jak mogłoby się wydawać, ile ciężkie i odpowiedzialne zajęcie. W tym artykule dowiesz się jak zdobyć pracę w lesie, jakie stanowiska oferuje leśnictwo, oraz na jakie wynagrodzenie możemy liczyć w związku z pracą z w lasach państwowych.

Praca w lesie — na czym polega?

Zawodem najbardziej kojarzącym się z pracą w lesie jest leśniczy. Leśniczemu podlega około tysiąc hektarów lasu. Jest to powierzchnia, na której nadzoruje on wykonywane prace, organizuje pracę robotników z Zakładów Usług Leśnych, odpowiada za pozyskanie i sprzedaż drewna, ochrania lasy przed zagrożeniem pożarowym, organizuje szkółki leśne, a nawet sprząta lasy po klęskach żywiołowych. Aby zostać leśniczym, należy mieć przynajmniej wykształcenie średnie, choć bardzo przydatne jest ukończenie studiów w zakresie leśnictwa. Posiadając odpowiednie kierunkowe wykształcenie, przyszły leśnik musi odbyć roczny staż w Lasach Państwowych, gdzie w praktyce zapozna się ze specyfiką pracy w lesie.

Zawód leśnika wymaga rozległej wiedzy przyrodniczej, aby fachowo rozpoznawać gatunki drzew, których jest w naszych lasach bardzo dużo i potrafić je ochraniać. Leśnik musi też umieć dbać o prawidłowy rozwój roślin po ich zasadzeniu. Oprócz wiedzy teoretycznej trzeba posiadać też takie cechy jak; spostrzegawczość, która jest niezbędna do rozpoznawania chorych drzew, świetna orientacja w terenie do długich leśnych wędrówek, oraz sprawność fizyczna do ciężkich prac z drewnem.

Praca w lesie — stanowiska

Leśniczy to nie jedyny zawód wykonywany w Lasach Państwowych. Spośród innych stanowisk, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszych lasów nie byłoby możliwe, możemy wymienić takie zawody, jak:

Zobacz też:  Jak zostać aktorem dubbingowym? Profesjonalny dubbing dodaje finalnemu dziełu czegoś wyjątkowego, stań się tego częścią

⦁ robotnik leśny — jest pracownikiem fizycznym zajmującym się sadzeniem i hodowlą i ochroną lasów. Wykonuje prace konserwacyjno-naprawcze na obiektach i urządzeniach w lesie. Robotnicy leśni wycinają też drzewa i transportują do miejsca składowania. W skład robotników leśnych możemy zaliczyć też operatorów maszyn leśnych, którzy obsługują ciężkie, specjalistyczne narzędzia jak: przyczepy zrywkowe, wciągarki, chwytaki zrywkowe, forwardery, czy harwestery. Taki robotnik może być zatrudniony bezpośrednio przez Lasy Państwowe lub firmy zewnętrzne;

⦁ geodeta — jest specjalistą pracującym na zlecenie Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Geodeta opracowuje plany urządzania terenów leśnych z dziedzin geodezji, kartografii i topografii, dzięki którym możliwe jest prowadzenie gospodarki leśnej. Geodeta opisuje i analizuje zasoby leśne, dokonuje obliczeń, sporządza dokumentację, tworzy bazy danych, czy sporządza zdjęcia;

⦁ strażnik leśny — jego podstawowym obowiązkiem jest ochrona lasu. Strażnik leśny zwalcza przestępstwa i wykroczenia popełniane na terenie lasu nazywane szkodnictwem leśnym. Strażnikowi leśnemu możemy zgłosić przypadki kłusownictwa, kradzieży drewna, czy niszczenia przyrody. W ramach wykonywanych obowiązków strażnik leśny ma prawo do legitymowania podejrzanych, użycia środków przymusu bezpośredniego, a w skrajnych uzasadnionych przypadkach może nawet użyć broni.

Praca w lesie — zarobki

Praca w Lasach Państwowych to praca w spółce Skarbu Państwa, co oznacza stabilne i jawne wynagrodzenie. Leśnictwo uważane jest za bardzo dobrze opłacany sektor. Wysokość zarobków związanych z pracą w lesie zależy od wykształcenia, stażu pracy oraz pełnionego stanowiska. Robotnik leśny zajmujący się wyrębem zarobi mniej niż leśniczy. Ten zawód ma bardzo zróżnicowane kwoty wynagrodzeń, ze względu na rozbudowaną hierarchię w nim. Przykładowo gajowy może liczyć na średnią 3500 brutto, specjalista służby leśnej zarobi 4900 zł, a leśniczy może zarobić około 7000 zł brutto.

Pozostałe uśrednione wynagrodzenia pracowników leśnych:

• Pilarz – 3180 zł,

Zobacz też:  Jak przejść na emeryturę : wszystko co musisz wiedzieć

• Geodeta – 3890 zł,

• Strażnik leśny – 7270 zł.

Praca w lesie — wady i zalety

Niewątpliwą zaletą i niejednokrotnie motywacją do pracy w lesie jest oczywiście bliskość natury. Dla miłośników przyrody praca w Lasach Państwowych jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Dzięki działaniom pracowników Lasów Państwowych możemy cieszyć się przyrodą, jak i stałym dostawami drewna na opał, czy do budownictwa. Praca w lesie jest również dobrze wynagradzana — jest to jeden z lepiej opłacanych sektorów przez państwo. Oprócz podstawowego wynagrodzenia można liczyć także na dodatki, w tym dodatek funkcyjny na dom lub mieszkanie w przypadku stanowiska leśniczego.

Praca w lesie to jednak ciężki i niejednokrotnie niebezpieczny kawałek chleba. Szczególnie podczas pracy przy wycinaniu drzew trzeba uważać na swoje życie i zdrowie. Praca w lesie wymaga także samodzielności, ponieważ leśnictwo to często praca w samotności. Zawód leśniczego, jako że jest stanowiskiem kierowniczym, wymaga także zdecydowania i organizowania pracy podwładnym. Zatem praca w lesie wymaga określonych predyspozycji i nie jest tylko doglądaniem drzew.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *