Poczta Polska – na czym polega praca na poczcie w okienku? Jakie są zarobki na poczcie dla nowych pracowników?

Poczta Polska to wyjątkowo specyficzne miejsce pracy. Listonosze są sztandarowymi pracownikami tej placówki, ale równie ważne są osoby, które pracują za tzw. okienkiem. Poznaj główne cechy tej posady i sprawdź, jak wyglądają zarobki na poczcie.

Wśród dużych firm, które na co dzień obsługują sporą liczbę odbiorców, poczta zajmuje szczególne miejsce. Regularnie rozbudowywana, bogata oferta świadczonych przez nią usług i sprzedawanych towarów sprawia, że na pocztę nie idzie się już tylko po to, aby wysłać list lub kupić znaczki pocztowe. Współczesność wysoko ustawia poprzeczkę, a konkurencja w postaci firm kurierskich nie śpi. Dlatego obecnie pracownicy poczty mają wiele zróżnicowanych zadań do wykonania w godzinach swojej pracy. Z artykułu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się dziś przeciętny pracownik stacjonarny Poczty Polskiej.

Poczta Polska – jakie sprawy załatwisz w okienku pocztowym?

Tradycyjnie poczta jest miejscem, do którego idziesz wtedy, gdy chcesz nadać przesyłkę listową, ewentualnie odebrać awizowany list. Te usługi już dawno były podstawowymi sprawami załatwianymi w tym miejscu. Współcześnie poczta ma w swojej ofercie wiele dodatkowych usług, dzięki czemu stara się konkurować z firmami kurierskimi. Stale zwiększany zakres dostępnych świadczeń sprawia, że na co dzień Poczta Polska jest miejscem, w którym firmy i osoby fizyczne załatwiają podstawowe codzienne sprawy. W jakim celu czasami stajesz w kolejce do okienka? Skorzystasz tam z takich usług, jak:

Zobacz też:  Jak zostać kosmetyczką? Zawód kosmetyczki skoncentrowany jest na dbaniu o urodę klientów, a ich ciągle przybywa

·        usługi pocztowe – nadanie i odebranie przesyłki listowej zwykłej, poleconej, priorytetowej, ubezpieczenie przesyłek. Dostępne jest także wysyłanie paczek, w tym usługi dodatkowe jak wysłanie paczki kurierem Pocztex;

·        usługi bankowe, w tym zlecenia przelewów, wpłaty na konto, płacenie rachunków itd. – na poczcie klienci dokonają bankowych operacji oraz w łatwy sposób zapłacą za media. Jest to szczególnie wygodne dla tych osób, które nie posługują się biegle komputerem lub z innych przyczyn wolą uiszczać opłaty w ten sposób;

·        usługi ubezpieczeniowe – ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe i osobowe w Banku Pocztowym .

Wachlarz proponowanych usług uzupełniony jest przez bogatą ofertę sprzedażową, która obejmuje nie tylko artykuły związane z wysyłaniem listów, ale także czasopisma, produkty piśmiennicze, książki, a nawet okolicznościowe podarunki, takie jak eleganckie zestawy ręczników albo bombonierki. Oprócz znajomości procedur związanych ze standardowymi usługami, pracownicy Poczty Polskiej muszą posiadać również podstawowe umiejętności sprzedażowe.

Praca na poczcie: czym zajmuje się listonosz, a czym pracownik z okienka?

Zadaniem listonosza jest dostarczanie listów, paczek oraz przekazów pieniężnych, np. wypłaty świadczeń. Jest to wymagająca praca, która polega na przemieszczaniu się i odwiedzaniu poszczególnych adresatów. Ciężka torba na ramieniu pracownika poczty oraz konieczność roznoszenia przesyłek bez względu na pogodę sprawia, że jest to zawód dla osób o wystarczająco dużej motywacji.

Z kolei pracownik placówki, który zajmuje się bezpośrednią obsługą klienta, pracuje stacjonarnie. Tzw. pani z okienka na co dzień przyjmuje i wydaje przesyłki listowe oraz paczki, przyjmuje wpłaty gotówkowe, sprzedaje towary z oferty poczty. W tym zawodzie trzeba także umieć obsłużyć petenta, który chce skorzystać z usług bankowych i ubezpieczeniowych.

Praca w Poczcie Polskiej – czy to zajęcie dla każdego? Czego wymaga pracodawca?

Osoba, która zamierza aplikować na stanowisko pracownika stacjonarnego, powinna być życzliwa, kompetentna i cierpliwa, a przede wszystkim lubić kontakt z ludźmi. Wymagane jest wykształcenie co najmniej średnie, umiejętność obsługi komputera oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym.

Zobacz też:  Podanie o pracę kucharza w szkole

Praca pod presją czasu na poczcie

W określonych terminach, jak np. przed Bożym Narodzeniem osoby pracujące na poczcie muszą być przygotowane na zwiększoną liczbę klientów. Jest to chwila, gdy zarówno asystentki jak i listonosze czują presję czasu i mają pełne ręce roboty. Dlatego opanowanie i umiejętność pracy w takich warunkach jest dla pracowników poczty na wagę złota.

Spokój, zaradność, kultura osobista – ważne cechy pracownika poczty

Taki zawód wymaga też dużej odporności na stresowe sytuacje. Czasami zdarza się niezadowolony klient, dlatego spokój i zaradność, a także pogoda ducha to cechy, które bardzo przydają się w tej pracy. Praca na poczcie to zajęcie dla ludzi, którzy mają pozytywne nastawienie do życia, a przy tym są dobrze zorganizowani i odznaczają się wysoką kulturą osobistą.

Czy pracownicy Poczty Polskiej mają szansę na rozwój i pakiet socjalny?

Tak, jak w innych miejscach pracy, również na poczcie istnieje możliwość rozwoju. Pnąc się po szczeblach kariery możesz zostać nawet naczelnikiem! Istnieją też pewne dodatkowe benefity, na które może liczyć osoba zatrudniona.

Szkolenia dla pracowników poczty

Pracodawca raz na jakiś czas organizuje szkolenia dla swoich pracowników. Taki kurs może dotyczyć np. prawidłowego ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy lub wprowadzanych nowych usług. Szkolenia odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnie, dzięki czemu każdy zainteresowany może wziąć w nich udział.

Ubezpieczenia grupowe i zniżki dla zatrudnionych w Poczcie Polskiej

Pakiet socjalny to dobra opieka zdrowotna, ubezpieczenia grupowe oraz różne dopłaty. Karty uprawniające do zniżek w obiektach sportowych to kolejna ciekawa propozycja dla pracowników stacjonarnych oraz terenowych. Działa także fundacja „Pocztowy Dar”, która została założona specjalnie po to, aby służyć pomocą w trudnej sytuacji życiowej pracowników poczty.

Jak wyglądają przeciętne zarobki na poczcie?

Świadczenie usług pocztowych w placówce jest stabilną i spokojną pracą. Umiarkowanej wysokości zarobki oscylujące około kwoty 2500 zł miesięcznie. Takie wypłaty dostają osoby po okresie próbnym i jest to tzw. wynagrodzenie zasadnicze. Do tego doliczyć trzeba mniej więcej 270 zł brutto premii. Ostateczna suma wypłaty, którą poczta wynagradza nowych pracowników, zależy od lokalizacji placówki oraz wyników osoby zatrudnionej. Za dobrze wykonaną pracę, bez pomyłek na kasie oraz bez skarg ze strony klientów, pracownik może liczyć na premie.

Zobacz też:  Jak zostać kurierem? Praca kuriera jest związana z ciekawym stylem życia oraz dużymi możliwościami. Poznaj ją lepiej!

Po przepracowaniu roku osoba zatrudniona na Poczcie Polskiej zyskuje prawo do premii rocznej, dodatku określanego jako tzw. łącznościówka. Po kolejnych dwóch latach pracy na poczcie możesz liczyć na dodatek stażowy. Składa się on z maksymalnie 20 % wynagrodzenia zasadniczego. Wieloletni pracownicy wyróżniani są za pomocą nagród jubileuszowych.

Praca na poczcie to gwarancja stabilnego zatrudnienia, stałych godzin pracy oraz regularnie wypłacanego wynagrodzenia. Pracownik pocztowy zyskuje także dodatkową premię miesięczną oraz satysfakcjonujący pakiet socjalny. Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, jesteś osobą dobrze zorganizowaną i pozytywnie nastawioną do życia, wpisz w wyszukiwarce frazę „praca poczta” i sprawdź, czy pobliska placówka nie prowadzi obecnie rekrutacji. Być może właśnie taki zawód okaże się dla ciebie dobrym pomysłem na przyszłość.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *