Praca w przedszkolu. Dla nauczyciela i nie tylko

Praca w przedszkolu niektórym może kojarzyć się z wieczną zabawą. To w końcu ona jest podstawową czynnością, jaką dzieci oddają się w tym miejscu. Nie wolno jednak zapominać, że to wciąż praca, a co za tym idzie pewne wyzwanie. Co trzeba wiedzieć o pracy w przedszkolu?

Pracować w przedszkolu chciałoby wiele młodych osób, zwłaszcza kobiet, które dobrze dogadują się z dziećmi. Nie jest to jednak zawód dla każdego. W rzeczywistości to dość ciężki kawałek chleba. Od osoby pracującej w przedszkolu wiele się wymaga, a wynagrodzenie nie zawsze jest do tego adekwatne. Chcesz pracować w przedszkolu? Sprawdź jakie wymagania należy spełnić, by podjąć w nim pracę, oraz z czym się ona wiąże. Ile zarabia się w przedszkolu? Jakie są wady i zalety taj pracy?

Praca w przedszkolu – na czym polega?

Praca w przedszkolu to oczywiście przede wszystkim praca z dziećmi. Większość zatrudnionym w nim osób to nauczyciele oraz wychowawcy, choć do tego dochodzą jeszcze osoby z obsługi, które sprzątają lub dbają o przygotowywanie posiłków. O ile z perspektywy dziecka pobyt w przedszkolu jest najczęściej bardzo przyjemny, o tyle dla pracownika nie zawsze tak jest. Zawód ten bywa traktowany jako łatwy i prosty, tymczasem wymaga mnóstwo oddania, cierpliwości i panowania nad emocjami.

Co musi robić nauczyciel w przedszkolu?

Nauczyciel musi postępować ściśle według podstawy programowej nauczania przedszkolnego. Ma w końcu za zadanie nie tylko zająć się dzieckiem w zastępstwie za jego rodziców, ale też przygotować je na pójście do szkoły. Nie zawsze jest to zadanie proste. Nauczyciel przedszkolny zobowiązuje się też do rozwijania u dziecka tzw. dojrzałości szkolnej. Oznacza to, że ma ułatwić dziecko start w późniejszą edukację w szkole. Nawiązywanie dobrego kontaktu z podopiecznymi jest tu podstawą. Często wymaga to pewnej bezpośredniości. Na pewno nauczycielem w przedszkolu nie może być ktoś, kto jedynie patrzy na dzieci z góry. Nie ma nic dziwnego w tym, że bawi się on z dziećmi, by przełamać lody. Zabawa to jednak oczywiście tylko niewielka część pracy w przedszkolu.

Zobacz też:  Jak zostać modelką? Czy współpraca z agencją modelek pomoże w rozpoczęciu kariery w zawodzie fotomodelki?

Jak nauczyciele w przedszkolu wpływają na rozwój dziecka?

Organizacja pracy nauczyciela przedszkolnego polega nie tylko na nauczaniu dzieci i postępowaniu według ściśle określonych schematów, ale też na uważnej ich obserwacji. Wychowawca musi reagować na wszelkie możliwe nieprawidłowości w rozwoju dziecka i w razie czego kierować je do pedagoga lub poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko w ten dyrektorzy przedszkoli mogą mieć pewność, że rodzice nie będą mieli pretensji wobec pracy placówek, a dzieci będą prawidłowo się rozwijać. A na tym najbardziej zależy zarówno przedszkolu, jak i rodzicom, którzy posyłają do niego dzieci.

Praca w przedszkolu a kontakt z rodzicami

Odpowiednie relacje z dziećmi to nie jedyne, o co musi dbać osoba zatrudniona w przedszkolu. Nie mniej ważny jest kontakt z rodzicami. Nie zawsze plan wychowania przedszkolnego jest zgodny z tym, czego oczekują rodzice. Wszelkie takie wątpliwości należy wyjaśniać, aby zadowolone z pracy przedszkola były nie tylko dzieci, ale też ich rodzice. Konfrontacja z niezadowolonym opiekunem dziecka może być nie tylko nieprzyjemna, ale mieć też konsekwencje służbowe to niezależnie od pozytywnych intencji.

Praca w przedszkolu – stanowiska

Kiedyś mówiło się o zawodzie przedszkolanki. Dziś to określenie jest przestarzałe i nie ma osoby, która zajmowałaby się w tej placówce wszystkim. Praca w przedszkolu to obecnie kilka stanowisk, których obowiązki częściowo na siebie nachodzą. Większość z nich związana jest z nauczaniem i opieką nad dziećmi, ale jest także sporo zawodów wspomagających pracę przedszkola. Są to:

  • nauczyciel przedszkolny,
  • nauczyciel wspomagający,
  • pedagog przedszkolny,
  • pomoc nauczyciela (pomoc przedszkolna),
  • intendent.
  • dozorca.
  • woźna.

Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do posiadania aktualnych badań sanepidowskich, czy to nauczyciel czy osoba pracująca „na zapleczu”.

Stanowiska w przedszkolu związane z nauczaniem dzieci

Nauczyciel przedszkolny musi skończyć studia związane z wychowaniem przedszkolnym, nauczaniem wczesnoszkolnym lub pedagogiką. Od 2020 roku co najmniej w stopniu magistra. Nauczyciel wspomagający to osoba posiadające kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi lub w inny sposób niedostosowanymi. Nie prowadzi jednak samodzielnie zajęć dydaktycznych. Pedagog jest osobą, która stara się dzieci wychowywać i rozwiązywać ich problemy interpersonalne przy współpracy z poradnią psychologiczną pedagogiczną. Osoba zatrudniona na powyższych stanowiskach nie może być karana.

Zobacz też:  Praca w domu przez internet – jak zarabiać online? 10 pomysłów na pracę zdalną

Pozostałe stanowiska w przedszkolu

Pomoc nauczyciela jest osobą wspomagającą funkcjonowanie przedszkola. Opiekuje się dziećmi, sprząta i wydaje posiłki. Intendent zajmuje się sprawami związanymi z żywieniem w przedszkolu. Sprawuję nadzór nad planowaniem jadłospisów, jest odpowiedzialny za obsługę finansową oraz prowadzi dokumentację w sprawach wyżywienia. Kontroluje również warunki sanitarne. To zawód, którego można nauczyć się na kursie w instytucjach dietetycznych.

Dozorca jest osobą odpowiedzialną za opiekę nad budynkiem przedszkola. Sprząta teren i naprawia usterki techniczne. Chroni też przedszkole przed kradzieżami lub włamaniami. Idealne na tym stanowisku są osoby o opinii tzw. złotej rączki.

Woźna jest osobą odpowiedzialną za czystość przedszkola. Ponadto bierze udział w wydawaniu posiłków. Zdarza się, że woźne zajmują się też dziećmi, zwłaszcza jeśli placówka jest nieduża. Osoby zatrudnione na powyższych stanowiskach zazwyczaj mają wykształcenie średnie.

Praca w przedszkolu – zarobki

Zarobki nauczyciela wychowania przedszkolnego zazwyczaj nie są zbyt wysokie. Wynoszą około 3 200 zł brutto. Może on za to liczyć na dodatki oraz premię. Tak jest jednak tylko w publicznych placówkach. W prywatnych nie ma dodatków, za to podstawa wynagrodzenia może być trochę większa, zwłaszcza jeśli nauczyciel posiada dodatkowe kwalifikacja, np. jest logopedą.

Pomoc przedszkolna, woźne i dozorcy zarabiają minimalną krajową lub nie wiele więcej. W 2021 roku było to 2 800 zł brutto. Praca w przedszkolu nie jest więc dla tych, którym zależy na wysokich zarobkach.

Praca w przedszkolu – wady i zalety

Praca w przedszkolu to dość specyficzne zajęcie, które ma chyba tyle samo zalet co i wad. W publicznym przedszkolu dobrze będą się czuć przede wszystkim te osoby, które lubią dzieci. Trzeba też pamiętać, że to zawód mocno sfeminizowany i na nauczyciela pracującego w przedszkolu patrzy się wciąż trochę dziwnie.

Zobacz też:  Na czym polega praca w agencji reklamowej? Wyjaśniamy, kim jest specjalista od marketingu i kto może pracować w agencji

Zalety pracy w przedszkolu

Warunki pracy są zazwyczaj dość dobre, zatrudnienie stabilne i na umowę o pracę. Osoby kreatywne, empatyczne i aktywne, z pewności odnajdą się w przedszkolu. Przebywanie z dziećmi może jeszcze bardziej rozwinąć te cechy, dlatego na pewno jest to bardzo pozytywnie wpływająca na charakter praca. Jeśli czerpiesz satysfakcje z obserwowaniu rozwoju dziecka, nawet nie będąc rodzicem, da ci ona z pewnością mnóstwo przyjemności. W przedszkolu cały czas coś się dzieje. Dzieci reagują na nowe wydarzenia często w nieoczekiwany sposób. Na pewno więc nie jest to praca nudna.

Wady pracy w przedszkolu

Praca w przedszkolu jest niestety dość niskopłatna i to prawdopodobnie główna jej wada. Nawet mimo ukończenia kierunkowych studiów, nauczyciel w przedszkolu nie może liczyć na zbyt duże zarobki. Oferty pracy są tu niestety jednoznaczne. To zawód wyłącznie dla ludzi z pasją, dla których zarobki schodzą na dalszy plan. Przedszkole publiczne nie jest też miejscem dla każdego. Nawet jeśli lubisz dzieci, może zdziwić cię jak niesforne potrafią być one w takich placówkach. Problemem może być też wysoki poziom hałasu. Nie jest to praca dla ludzi ceniących sobie spokój. Dzieci potrafią być w końcu nawet agresywne. Potrzeba dużo wyrozumiałości, aby odnaleźć się w tej pracy.

Praca w przedszkolu ma swoje ciemne strony, ale z pewnością nie może przesłonić to jej zalet. Kontakt z najmłodszymi, ich energia i pomysły wpływają pozytywnie na samopoczucie, dlatego trudno spotkać osobę pracującą w przedszkolu, która byłaby ze swojej pracy niezadowolona. Samo to sprawia, że warto się nad tą pracą zastanowić. Oczywiście odpowiednie podejście do dzieci to podstawa.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *