Praca w szpitalu specjalistycznym – na czym polega, jakie są zarobki i gdzie szukać ofert pracy?

Placówki służby zdrowia to ważne miejsca na mapie. Łatwy dostęp do usług medycznych umożliwia ludziom uzyskanie diagnozy, wdrożenie leczenia, a także pomoc doraźną w nagłych wypadkach. Przeczytaj ten artykuł i zdecyduj, czy praca w szpitalu powiatowym to coś dla ciebie.

Szpital jest podstawowym elementem opieki zdrowotnej w Polsce. Pełni niezwykle ważną funkcję i umożliwia profesjonalne badania oraz leczenie hospitalizowanym chorym. Za jakość usług i atmosferę panującą w placówce odpowiadają w głównej mierze zatrudnieni w niej specjaliści i pozostały personel. Liczba pracowników medycznych od jakiegoś czasu jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania. W związku z tym wiele szpitali rekrutuje nowych pracowników na różne stanowiska. Dlatego warto zainteresować się ofertami pracy z placówek medycznych.

Jaki personel pracuje w szpitalu? Przykładowe stanowiska

Medyczni pracownicy szpitala to różnej specjalizacji lekarze: ortopedzi, pediatrzy, ginekolodzy, kardiolodzy, neurolodzy itd. Wśród nich są także położne, ratownicy, diagności laboratoryjni i pielęgniarki. Nie można również zapomnieć o personelu dodatkowym, który wykonuje zawody niezwiązane z medycyną, ale równie ważne dla samopoczucia i zdrowia pacjentów.

Personel pomocniczy pomaga utrzymać odpowiedni poziom higieny

Personel pomocniczy to osoby do roznoszenia posiłków i sprzątania. Dbają one o to, aby pobyt w placówce był dla pacjentów komfortowy, mieli one regularnie dostarczane posiłki i czyszczone oraz odkażane sale. Z uwagi na ryzyko roznoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów: bakterii, wirusów oraz grzybów, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Jest to możliwe dzięki osobom sprzątającym, tzw. salowym, które regularnie myją i odkażają podłogi, klamki, łóżka i inne elementy wyposażenia, a także dbają o regularne zmiany pościeli, wyrzucają śmieci itd.

Zobacz też:  Jak zostać chirurgiem? Ilu lat potrzebujesz na kształcenie?

Rejestratorzy i asystenci do obsługi pacjenta oraz personel techniczny

Szpitale prowadzą także rekrutację rejestratorów i asystentów medycznych, w tym asystentów osób niepełnosprawnych. Ponadto szpitale zatrudniają ochroniarzy, aby zapewnić bezpieczeństwo na terenie placówki. Do personelu technicznego należą elektrycy, hydraulicy, konserwatorzy itd.

Czym zajmuje się szpitalny dietetyk?

Dietetyk zatrudniony w szpitalu ma za zadanie zadbać o odpowiednio skomponowany jadłospis pacjentów. W razie potrzeby ustala on indywidualne diety dla poszczególnych pacjentów po uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym. Analizuje jakość, zamawia i kontroluje posiłki, które trafiają do hospitalizowanych osób.

Praca pielęgniarek – niezbędnych pracowników szpitala

Pielęgniarstwo jest niezwykle istotnym działem w szpitalu. Pielęgniarki pobierają krew, robią zastrzyki, podłączają kroplówkę, zakładają i zmieniają opatrunki, służą życzliwą pomocą przez całą dobę. Stanowią także nieocenione wsparcie dla lekarzy. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się podawaniem odpowiednich lekarstw, dbają o komfort pacjentów przebywających w szpitalu. Ich dzień pracy składa się z udzielania świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki sprawdzają podstawowe parametry pacjentów, tzn. mierzą temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Jeśli trzeba, udzielają pierwszej pomocy.

Idealna pielęgniarka to sobą sympatyczna, ciepła, energiczna. Przy okazji musi odznaczać się cierpliwością oraz opanowaniem podczas kontaktów z pacjentami. Powinna również być stanowcza, aby móc skutecznie pilnować przestrzegania sposobu leczenia zaleconego przez lekarza pacjentowi.

Czym zajmują się osoby zatrudnione w placówce medycznej?

Personel medyczny zajmuje się udzielaniem porady lekarskiej i asysty, badaniami, sprawdzaniem niektórych parametrów życiowych. Osoby pracujące w szpitalu mają do swojej dyspozycji profesjonalny sprzęt medyczny, dzięki któremu świadczone są usługi na najwyższym poziomie. W szpitalu przez całą dobę personel sprawuje opiekę medyczną polegającą na stawianiu diagnozy, leczeniu, pielęgnacji oraz rehabilitacji.

Do obowiązków lekarzy należy przeprowadzenie obchodu, analizowanie poczynionych obserwacji na temat chorych, sporządzenie wypisów oraz dyżur. Szczególnym miejscem jest chirurgia, gdzie lekarze specjaliści przeprowadzają operacje planowane oraz nagłe. W szpitalach pracują także lekarze rezydencji. Tak określa się młodych lekarzy po zdanym egzaminie, z prawem do wykonywania zawodu, którzy w danej chwili są w trakcje specjalizacji. Rezydenci zajmują się diagnostyką i leczeniem, pracują w oparciu o umowę o pracę, która została zawarta z jednostką, która prowadzi specjalizację.

Zobacz też:  Podanie o przedłużenie umowy o pracę - jak to zrobić krok po kroku?

Osoby zatrudnione w szpitalu pracują także na izbie przyjęć. Zbierają tam dane pacjentów, którzy zgłaszają się do pobytu szpitalnego. Personel składający się z lekarzy, pielęgniarek i rejestratorów przeprowadza na izbie przyjęć niektóre wstępne procedury medyczne oraz badania, a także kwalifikuje chorych do pobytu szpitalnego. Pielęgniarki wykonują niektóre procedury medyczne, służą pomocą lekarzom oraz pacjentom. Określona liczba pracowników zajmuje się także udzielaniem świadczeń zdrowotnych w poradni przyszpitalnej, jeśli taka funkcjonuje przy danej placówce.

Obowiązki personelu pomocniczego

Personel pomocniczy zajmuje się m.in. dystrybucją posiłków. Do jego obowiązków należy również pakowanie posiłków, roznoszenie po salach zgodnie z dietą pacjentów, odbiór naczyń i sztućców oraz ich mycie. Kandydaci muszą mieć aktualną książeczkę sanepidu. Powinni być także przygotowani na pracę w weekendy oraz święta, dyspozycyjność jest więc warunkiem koniecznym do podjęcia takiego zatrudnienia.

Osoby sprzątające zajmują się utrzymywaniem czystości na salach oddziałów szpitalnych, w gabinetach i na korytarzach, a także na terenie przyszpitalnym.

Kto może rozpocząć pracę w szpitalu?

Oferty pracy w szpitalu na różne stanowiska to możliwość zatrudnienia zarówno dla osób związanych zawodowo z medycyną jak i innymi specjalizacjami. Pracownicy techniczni dbają o sprawne działanie sprzętu oraz instalacji, które w tak istotnym miejscu muszą jak najszybciej być naprawione po awarii. Osoby zajmujące się utrzymaniem czystości i higienicznych warunków, a także personel zajmujący się wyżywieniem są niezbędnymi pracownikami każdego szpitala. Różnorodne kompetencje i zakresy w tak złożonej instytucji wzajemnie się uzupełniają i tworzą całość, której celem jest sprawne działanie szpitala.

Pracę w szpitalu może podjąć osoba po ukończeniu studiów medycznych. Jej posada zależy od specjalizacji w dziedzinie, jaką wybrała. Również ktoś ze średnim wykształceniem może ubiegać się o zatrudnienie. W zależności od tego, na jakie stanowisko zamierzasz aplikować, wymagania dotyczące kwalifikacji z pewnością będą się różnić. Lekarze zatrudnieni w szpitalu muszą mieć zachowane aktualne prawo wykonywania zawodu.

Jeśli chodzi o cechy charakteru, w branży medycznej dobrze jest odznaczać się wysoką kulturą osobistą, mocną psychiką. Odporność na stres oraz umiejętność pracy pod presją jest potrzebna podczas wykonywania obowiązków służbowych. Powinni być również komunikatywni, aby sprawnie porozumiewać się z pacjentami i personelem oraz móc stworzyć przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Pozytywne nastawienie do życia to zaleta szczególnie istotna w zawodach medycznych, ponieważ w takim miejscu, jak szpital, jest ona wyjątkowo cenną cechą.

Zobacz też:  Jak zostać kominiarzem? Zawód kominiarza wciąż jest bardzo potrzebny, nadal możesz zdobyć uprawnienia kominiarskie

Dla pracowników medycznym wymagane jest wyższe wykształcenie kierunkowe. Dobrze widziane jest także wcześniejsze doświadczenie w pracy w szpitalu, najlepiej na podobnym stanowisku.

Jak wysokie są wynagrodzenia za pracę?

Wysokość zarobków jest ściśle związana z zajmowaną posadą, kwalifikacjami oraz stażem pracy. Członkowie personelu pomocniczego zarabiają około 3000 zł miesięcznie, asystenci pacjenta i technicy również otrzymują wynagrodzenia w przedziale 3000-3500 zł. Lekarze różnych specjalizacji zarabiają odpowiednio większe kwoty. Z kolei pielęgniarki, których praca jest bardzo wymagająca, pobierają niewysokie pensje zbliżone do najniższego krajowego wynagrodzenia.

Oferty pracy – gdzie ich szukać?

Gdzie szukać ofert z branży medycznej? Portale z ofertami i urzędy pracy obfitują w różnego rodzaju ogłoszenia dla osób szukających pracy w szpitalu. Również same szpitale ogłaszają na ich stronach internetowych prowadzoną przez siebie rekrutację. Często w zakładce „współpraca” lub „praca u nas” można znaleźć informacje o tym, które posady są obecnie wolne w danym szpitalu. Z uwagi na niewystarczającą liczbę personelu, chętni do zatrudnienia się w szpitalu są bardzo mile widziani.

Jakie dodatkowe benefity są oferowane osobom zatrudnionym w szpitalu?

Dodatkowe benefity dostępne są dla pracowników medycznych zatrudnionych w szpitalu. Może to być grupowe ubezpieczenie na życie lub karta Multi Sport. Możliwość rozwoju zawodowego, udział w szkoleniach organizowanych przez szpital jest dodatkowym atutem pracy w placówce szpitalnej.

Pracownicy szpitala specjalistycznego to bardzo zróżnicowana grupa ludzi. Gdy razem stanowią zgrany zespół, mogą wspólnymi siłami pomóc ogromnej liczbie pacjentów. Jeśli marzysz o pracy w szpitalu, warto regularnie sprawdzać aktualne oferty. Wybierz swoją przyszłość i znajdź pracę w placówce medycznej, aby nieść ratunek chorym.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *