8 prostych sposobów naoszczędzanie pieniędzy

Polacy a oszczędzanie

Nie ma się co oszukiwać, jako naród nie jesteśmy najlepsi w oszczędzaniu – i to delikatnie to ujmując. Wskazują na to praktycznie wszystkie badania czy ankiety – oszczędzamy rzadko i niewiele, we wszystkich wskaźnikach plasujemy się na ostatnich miejscach w Unii Europejskiej. Choć widać też światełko w tunelu, szczególnie w okresie po pandemii część naszych rodaków zaczęło lepiej przykładać się do odkładania środków finansowych – czy to do skarpety, czy też w banku. Nie zmienia to jednak jednego – oszczędzać powinniśmy i warto wiedzieć, jakie sposoby na oszczędzanie są faktycznie skuteczne. Sprawdź, jak każdego dnia możesz w prosty sposób oszczędzać pieniądze!

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Na wstępie warto zaznaczyć, że oszczędności możesz znaleźć tak naprawdę wszędzie. Począwszy od jedzenia, przez energię, a kończąc nawet na wakacjach – i wcale nie musisz ich sobie odmawiać. Poniższa lista zawiera kilka podpunktów, które pomogą Ci znaleźć oszczędności w rozmaitych sytuacjach, które spotykają każdego z nas. Zatem przejdźmy do meritum – jak oszczędzać?

 1. Zaplanuj swoje posiłki – planowanie jest zawsze mile widziane, a przy oszczędzaniu jest praktycznie niezbędne. Dzięki temu możesz zrobić zakupy z wyprzedzeniem i nie kupować produktów, z których i tak nie skorzystasz. Prawda, że to bardzo opłacalne?
 2. Rób posiłki na kilka dni – to również wiąże się z planowaniem, w ten sposób możesz zaoszczędzić jednak nie tylko pieniądze, ale i czas. Jeden obiad na 2 lub 3 dni to też mniej prądu czy gazu do gotowania oraz wody do kilkukrotnego zmywania naczyń.
 3. Zaplanuj zakupy i zrób listę – jeśli już wiesz, co zamierzasz jeść w najbliższych dniach, możesz też przygotować listę zakupów. W ten sposób kupisz tylko to, czego potrzebujesz. Lista zakupów przyspieszy też zakupy same w sobie.
 4. Rób zakupy w internecie – wiele osób bardziej przywiązało się do zakupów w internecie w czasie pandemii. Nie da się ukryć, że to bardzo wygodne – po prostu musisz zaznaczyć produkty, na których Ci zależy, i już wkrótce pojawią się one w Twoim domu!
 5. Szykuj jedzenie do pracy lub szkoły – każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie „na mieście” jest bardzo drogie, a szykując własne posiłki do pracy lub szkoły, możesz naprawdę dużo zaoszczędzić. Nie musisz być mistrzem w kuchni, żeby przygotować coś prostego, a zarazem smacznego i pełnowartościowego.
 6. Zmień dostawcę mediów – w głównej mierze tyczy się to prądu, ale czemu nie poszukać innego dostawcy telewizji, internetu czy usług telefonicznych? Pamiętaj, że za te usługi płacisz w każdym miesiącu, zatem w ciągu roku możesz naprawdę dużo oszczędzić. A może nie musisz zmieniać dostawcy prądu i zamiast tego wystarczy, że zmienisz tylko taryfę energetyczną? Koniecznie przeczytaj na ten temat więcej w internecie i dowiedz się u swojego dostawcy, jakie masz możliwości.
 7. Kupuj za gotówkę – jeśli akurat nie robisz zakupów w internecie, staraj się płacić gotówką. Niby to to samo, ale jednak nie. Płacąc kartą, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę wydajemy. Dopiero płatności gotówką sprawiają, że rzeczywiście widzisz, jak szybko maleje Twój budżet.
 8. Korzystaj z promocji – to dość oczywiste, jednak promocje, rabaty czy kupony mogą być źródłem naprawdę wielu oszczędności. Świetnym pomysłem jest nawet kupowanie pewnych produktów na zapas – ale tylko tych, które i tak kupiłbyś w przyszłości. Świetnym przykładem mogą być tu np. prezenty dla bliskich.
Zobacz też:  Jaki lekarz może wykonywać badania prenatalne – jak wygląda ten proces?

Więcej o sposobach oszczędzania dowiesz się ze strony https://inwestuj247.pl/.

Źródła:

 1. https://bogatyzwyboru.pl/111-sposobow-oszczedzania/
 2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-pieniadze-sposoby-na-oszczedzanie/0brqdf8
 3. https://www.sii.org.pl/14439/edukacja/abc-inwestora/od-czego-zaczac-oszczedzanie-pieniedzy-jezeli-chcesz-to-zrobic-na-serio.html
 4. https://ulapedantula.pl/proste-sposoby-na-oszczedzanie-patenty-z-waszych-komentarzy/
 5. https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/5-kapitalnych-pomyslow-na-oszczedzanie-pieniedzy

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Treść promocyjna


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *