Ile zarabia spawacz? – Analiza stawek

Od kilkunastu lat handel artykułami spawalniczymi stał się niezwykle opłacalny finansowo. Eksperci w dziedzinie handlu mogą bez problemu znaleźć pracę w kraju i za granicą. Nie jest tajemnicą, że ta praca w Europie Zachodniej jest lepiej płatna. Dlatego od momentu otwarcia granic USA wielu polskich spawaczy zdecydowało się na emigrację. Zastanawiasz się nad tym? Sprawdź, ile spawacze zarabiają w innych krajach! Więcej informacji o pracy spawacza tutaj: https://spawam.pl/praca-spawacz

Ile zarabia spawacz?


Rynek pracy w USA jest wciąż nienasycony i wiele zagranicznych firm wciąż poszukuje mniej lub bardziej doświadczonych spawaczy, oferując im dobre warunki pracy. Jeśli posiadasz uprawnienia spawacza i zastanawiasz się, czy spróbować szukać pracy za granicą, przygotowaliśmy małą analizę stawek, jakie możesz znaleźć w różnych krajach europejskich.
Warto wspomnieć, że nawet w obrębie jednego kraju mogą występować różnice w stawkach oferowanych przez firmy. W rzeczywistości zależą one od kilku czynników.

Czynniki wysokości zarobków spawacza


Pierwszym z nich jest oczywiście poziom doświadczenia spawacza. Jeśli pracujesz w branży od kilku lat i potrafisz bez problemu wykonywać większość rodzajów spawania, możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie. Jeśli jednak masz niewielkie doświadczenie, nie jest to przeszkodą, by zacząć pracę od niższej stawki, która z czasem będzie rosła.


Kolejną kwestią jest wielkość firmy i jej kapitału. Małe zakłady, które potrzebują spawaczy, nie będą w stanie zaoferować swoim pracownikom takich warunków finansowych jak duże firmy. Nie oznacza to jednak dużych różnic w stawkach, choć mogą one wystąpić.

Zobacz też:  Klucz do sukcesu: strategie HR wspierające rozwój kariery


Ostatnim ważnym czynnikiem wpływającym na zróżnicowanie płac dla spawaczy jest lokalizacja firmy. W przypadku pracy w dużych miastach lub w ich pobliżu można spodziewać się wyższych stawek. Mniejsze miasta oferują nieco gorsze warunki finansowe, ale nadal są atrakcyjne.


Warto też wiedzieć, że bardzo łatwo będzie znaleźć pracę spawaczom specjalizującym się w metodzie MIG/MAG lub TIG – na takich specjalistów jest największe zapotrzebowanie.

Praca jako spawacz w Niemczech – Ile zarabia spawacz w Niemczech?


Spawacz specjalizujący się w metodzie MIG / MAG może liczyć na podstawowe wynagrodzenie brutto w wysokości 1800-4000 EUR miesięcznie, co daje stawkę godzinową na poziomie około 12-17 EUR. Spawacze TIG zarabiają średnio 10-17 EUR brutto za godzinę pracy. W przypadku metody AUTOGEN niektóre firmy oferują miesięczne wynagrodzenie w wysokości od 1600 do 2000 usd brutto, czyli 10-13 usd za godzinę. Bardzo doświadczeni spawacze mogą jednak znaleźć pracę nawet przy stawce 22 EUR za godzinę. W wielu sytuacjach firma oferuje również darmowe lub stosunkowo tanie noclegi.
Co ciekawe, niektóre firmy w Niemczech oferują swoim pracownikom również szereg dodatków, np. dodatek na życie, premię za przepracowanie pewnego okresu w firmie, dodatek urlopowy, a nawet premię za zachęcenie znajomego spawacza do przepracowania pewnego okresu w firmie.
Większość pracodawców wymaga również znajomości co najmniej języka niemieckiego, a niektórzy także prawa jazdy kategorii B.


Praca jako spawacz w Holandii – Ile zarabia spawacz w Holandii?


Spawacz MIG / MAG w holenderskiej firmie może zarobić około 1900-2500 EUR brutto miesięcznie, co daje stawkę godzinową na poziomie 12-15,50 EUR. Spawacz TIG może zarobić od 13-15 usd brutto na godzinę. Holandia poszukuje również spawaczy metodą 111, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu 10,5-13 usd brutto za godzinę. Podobnie jak w Niemczech, wysoko wykwalifikowani spawacze mogą otrzymać miesięczne wynagrodzenie w wysokości do 3200 euro, czyli 20 euro za godzinę.
Wiele firm zapewnia również zakwaterowanie dla swoich pracowników i oferuje darmowe dojazdy do pracy.
Holenderskie firmy oczekują również komunikatywnej znajomości języka. Jednak nie holenderski, a niemiecki lub angielski jest pomocny. Firmy często wymagają posiadania prawa jazdy.

Zobacz też:  Dlaczego warto zadbać o zaangażowanie pracownika?


Praca w charakterze spawacza we Francji


We Francji dla spawaczy stosujących metodę MIG/MAG, w zależności od umiejętności i doświadczenia, miesięczne wynagrodzenie wynosi około 2000-2500 EUR lub około 13-17,8 EUR za godzinę. Pracownicy bez znajomości języka francuskiego i z około 2-letnim doświadczeniem w spawaniu metodą TIG mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1600-2000 EUR miesięcznie (około 10-13 EUR / h). We Francji, pomimo wysokich stawek godzinowych, miesięczne wynagrodzenie może nie być zbyt wysokie; wynika to z faktu, że tygodniowy czas pracy we Francji wynosi 35 godzin, a nie 40 godzin jak w większości krajów.
Niektóre firmy oferują również bezpłatny transport do pracy, wynajem samochodu służbowego lub dodatek za przejechane kilometry, jeśli pracownik korzysta z własnego samochodu.


Praca w charakterze spawacza w Skandynawii


Kraje skandynawskie również oferują bardzo atrakcyjne stawki dla spawaczy. Standardowe stawki dla spawaczy z co najmniej rocznym doświadczeniem w Szwecji to 13-16 EUR za godzinę, co daje 2400-3200 EUR miesięcznie. W Norwegii spawacz SAW z co najmniej 3-letnim doświadczeniem może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 36-38 000 NOK (3800-4100 EUR), niestety tak dobre oferty zdarzają się rzadko! W przypadku zatrudnienia w duńskiej firmie na stanowisku spawacza stawka za 136 godzin wynosi około 21-22,5 EUR (około 3100-3200 EUR miesięcznie).
Skandynawowie oczekują komunikatywnej znajomości języka angielskiego, a także prawa jazdy kategorii B.


Praca w charakterze spawacza w innych krajach europejskich


Specjaliści od spawania MIG, MAG czy TIG mogą znaleźć pracę także w mniej popularnych krajach emigracyjnych. Spawacze MIG / MAG w Belgii mogą liczyć na zarobki od 10 do 15 EUR brutto. W Austrii poszukiwani są również spawacze TIG, którzy zarabiają od 2300 do 2500 euro brutto miesięcznie. Spawacze MIG lub MAG mogą zarobić nieco więcej, nawet 2600 EUR brutto miesięcznie. Szwajcaria jest zdecydowanie na szczycie, jeśli chodzi o wynagrodzenie, gdzie stawki godzinowe, przeliczone na euro, wynoszą od 25 do 30 euro brutto.

Zobacz też:  Jak otrzymać nowe chwilówki za darmo

Zobacz także: https://hms-steel.pl/kwalifikowanie-technologii-spajania-wpqr-bpqr


Podsumowanie stawek dla spawaczy

KrajŚrednie zarobki brutto (€)
Niemcy1600 – 2500
Holandia1900 – 2500
Francja1700 – 2500
Skandynawia2400 – 3200
Austria2300 – 2600
Belgia1600 – 2400
Szwajcaria4000 – 4800


Czy to się opłaca?


Praca jako spawacz za granicą to zdecydowanie nie jest plan krótkoterminowy. Większość pracodawców preferuje osoby zdecydowane na pozostanie w firmie na dłuższy okres czasu. Jeśli więc potrzebujesz długoterminowej pracy i masz odpowiednie umiejętności, jesteś fachowcem potrzebnym w Unii Europejskiej!


Czy warto wyemigrować za granicę?


Każdy powinien zastanowić się nad zaletami i wadami wyjazdu do pracy za granicę. Jedno jest pewne: warunki finansowe w Europie Zachodniej, które są oferowane wykwalifikowanym spawaczom, są znacznie lepsze niż te oferowane w naszym kraju. Jeśli więc wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem, to zdecydowanie warto.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *