Jak zostać maklerem giełdowym? Zdobądź licencję, która pozwoli ci świadczyć usługi związane z obsługiwaniem giełdy!

Jak zostać maklerem? Jest to zawód, który może stać się ciekawym źródłem zarobku. Zanim jednak otrzymasz tytuł maklera, musisz przejść długą drogę. Sprawdź, w jaki sposób uzyskać kwalifikacje.

Jak zostać maklerem? Jest to zawód, który powiązany jest z giełdą papierów wartościowych. Maklerstwo giełdowe to usługa, polegająca na tym, że makler umożliwia inwestorom kupno oraz sprzedaż akcji w celach inwestycyjnych. Jest to więc nic innego jak pośrednictwo w transakcjach giełdowych. W związku z tym, że w grę wchodzą często duże kwoty, to od maklera wymaga się ogromnej dokładności. Najmniejszy błąd może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Z drugiej jednak strony jest to ekscytujące zajęcie związane z obracaniem dużymi kwotami. Dowiedz się więcej o tej pracy.

Charakter pracy – jak zostać maklerem?

Makler giełdowy to osoba, która kupuje oraz sprzedaje dany instrument finansowy w imieniu swojego klienta. Jak zostać maklerem? Musisz przede wszystkim mieć bardzo dużą wiedzę o różnego rodzaju rynkach. Funkcjonowanie giełdy nie powinno mieć przed tobą żadnych tajemnic. Teoretycznie praca maklera polega na kupowaniu oraz sprzedawaniu akcji i innych instrumentów finansowych. Musi on jednak być w stałym kontakcie z klientem. Cenne są więc umiejętności nawiązywania relacji. Dodatkowo makler powinien posiadać umiejętności sprzedażowe, które pomogą negocjować z zainteresowanym klientem.

Droga do uprawnień – jak zostać maklerem?

Jak zostać maklerem? Droga do uprawnień jest dość prosta. Składa się z kilku etapów. Oto one:

  • musisz zdobyć wykształcenie wyższe na poziomie licencjatu;
  • konieczne będzie zdobycie doświadczenia;
  • ostatnim etapem jest zaliczenie egzaminu na maklera giełdowego.
Zobacz też:  Zastanawiasz się, jak zostać tłumaczem przysięgłym? Dowiedz się, czym jest egzamin na tłumacza przysięgłego!

Odpowiednie wykształcenie

Żeby móc zdobyć tytuł maklera giełdowego konieczne jest ukończenie licencjatu. Dyplom w tym wypadku jest niezbędny. Podczas edukacji musisz skupić się na przedmiotach takich jak: matematyka, rachunkowość. Teoretycznie nie ma żadnych wytycznych, które określałyby kierunek. Możesz ukończyć każdy kierunek. Warto jednak dokonać wyboru, który pozwoli ci nabyć docelowe umiejętności. Dobrym wyborem będą więc kierunki związane z biznesem oraz finansami. Bardzo cenną umiejętnością będzie również znajomość statystyki, ponieważ jest powszechnie wykorzystywana w maklerstwie.

Gdzie nabywać doświadczenia?

Na początku musisz zgromadzić wiedzę. Możesz posiłkować się różnymi źródłami. Jest szeroki wybór książek, artykułów oraz kursów, które są poświęcone maklerstwu oraz inwestycją. Jednym z lepszych opcji jest znalezienie miejsca w firmie maklerskiej. Czasem poszukiwani są stażyści bez doświadczenia. Na początku możesz być zatrudniony na wyłącznie kilkumiesięczny staż, jeżeli wykażesz się zaangażowaniem, to prawdopodobnie zostanie on przedłużony. Podczas takiej pracy będziesz mógł zdobyć niezbędne doświadczenie. Potraktuj swoje obowiązki z pełną powagą.

Egzamin maklerski

Jak zostać maklerem? Należy zdać odpowiednie egzaminy. W ten sposób otrzymasz licencję. Taki egzamin przeprowadzany jest dwa razy do roku. Organizuje go Komisja Nadzoru Finansowego. Żeby się na niego zapisać, musisz dostarczyć odpowiednie wnioski oraz opłatę egzaminacyjną, która wynosi 500 zł. Dodatkowo musisz dostarczyć również jedno zdjęcie. Egzamin jest w formie tekstu jednokrotnego wyboru. Masz cztery możliwe odpowiedzi, z czego jedna jest poprawna. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymujesz 2 punkty. Zaznaczenie błędnej powoduje utratę 1 punktu.

Cechy dobrego maklera

Makler jest to zawód, który w teorii może być wykonywany przez praktycznie każdego. Są jednak cechy, które predysponują do wykonywania tego zawodu. Maklerem może zostać osoba, która potrafi przyswoić duże ilości informacji. Musi rozumieć zasady funkcjonowania giełdy oraz mieć dużą wiedzę na ten temat. Nauczenie się technicznych aspektów, takich jak rodzaje transakcji wymagają dużo zaangażowani i dyscypliny. Konieczną cechą maklera jest również odporność na stres. Zmiany pojawiają się błyskawicznie, a ty będziesz musiał na nie odpowiednio reagować.

Zobacz też:  Feedback – czym jest i jak go udzielać pracownikowi?

Ile zarabia makler?

Makler papierów wartościowych pracujący w domu maklerskim może liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Mediana wynagrodzenia znajduje się na poziomie 8 000 zł brutto. Spora część maklerów zarabia jednak znacznie więcej. Na to ile będziesz zarabiał, wpływa twój staż pracy, wykształcenie, ale również to, w jakiej firmie pracujesz i w jakim miejscu. Jest to branża dość mocno zdominowana przez mężczyzn, ponieważ według statystyk, wyłącznie 10% maklerów to płeć piękna. Licencja maklerska, którą zapewnia zdanie egzaminów, może być więc przepustką do wysokich zarobków.

Obsługa klienta, to właśnie tym zajmuje się makler. Jest to pośrednik i często doradca w obrocie środkami finansowymi. Otrzymanie licencji maklera może wiele zmienić w twoim życiu. Kwestie inwestycji oraz bankowości nie powinny mieć przed tobą tajemnic. Jeżeli tak będzie, to uda ci się skutecznie inwestować. Im wyższe wyniki osiągniesz, tym wyższą pensję otrzymasz. Jeżeli masz dużą wiedzę z zakresu ekonomii i chcesz się dalej rozwijać w tym kierunku, to być może zawód maklera jest dla ciebie.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *