Jak zostać egzaminatorem WORD? Egzaminator prawa jazdy sprawdza umiejętności kandydatów, ale kto sprawdza jego?

Jak zostać egzaminatorem WORD? W tym celu należy przejść odpowiednie szkolenie, które umożliwi nam prowadzenie kursantów. Dodatkowo należy spełnić szereg kryteriów. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić.

Jak zostać egzaminatorem WORD? Egzaminatorzy muszą dysponować bardzo dużymi umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Podczas jazdy egzaminacyjnej odpowiadają nie tylko za siebie, ale również za osobę egzaminowaną. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością. Może to być również stresująca praca, a jednak egzaminator przede wszystkim powinien zachować zawsze spokój. Prawdopodobnie osoba, która siedzi na miejscu kierowcy, będzie bardzo zestresowana, w związku z czym ryzyko popełnienia błędu znacznie wzrasta. Dowiedz się więcej o pracy egzaminatora.

Uprawnienia na egzaminatora prawa jazdy – jak zostać egzaminatorem WORD?

Jak zostać egzaminatorem WORD? Okazuje się, że trzeba spełnić szereg kryteriów. Egzaminatorem może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 3 lata. Dodatkowo, jeżeli ma prowadzić egzaminy w innej kategorii, to powinien przynajmniej przez jeden rok posiadać daną kategorię. A to wyłącznie niektóre z cech, które musi posiadać kandydat, pozostałe zostaną opisane w dalszej części artykułu. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto się zastanowić nad samą specyfiką tego zawodu. Pozwoli ci to lepiej ocenić, czy jest to zajęcie, które może dawać ci satysfakcję.

Jak wygląda praca w WORD?

WORD to skrót od Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Egzaminatorzy pracujący dla tej instytucji mają za zadanie przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy, podczas których sprawdzane są umiejętności początkujących kierowców. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód. Jeżeli interesujesz się tą pracą, od dłuższego czasu, to zapewne niejednokrotnie słyszałeś ciekawe opowieści odnośnie wyczynów kursantów. Stres przeważnie zaburza mocno umiejętności trzeźwego myślenia, w wyniku czego może dochodzić do różnych niespodziewanych sytuacji. Egzaminator musi więc zachować czujność.

Zobacz też:  Jak zostać dyplomatą? Dyplomacja to sztuka prowadzenia spraw zagranicznych. Rozpocznij karierę w dyplomacji

Wymogi względem kandydata – jak zostać egzaminatorem WORD?

Jak zostać egzaminatorem WORD? Najpierw kandydat na egzaminatora musi spełnić warunki, które opisane są w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Na przestrzeni lat w owej ustawie zachodzą zmiany, do których należy się dostosować. Wszystkie obowiązujące obecnie przepisy możesz znaleźć na oficjalnych stronach danego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Znajdują się tam również informacje dotyczące terminów oraz kosztów związanych z egzaminem. W związku z tym, jeżeli jesteś zainteresowany tym zawodem, to powinieneś regularnie sprawdzać pojawiające się tam informacje.

Co i jak, czyli konkretne wymogi

Osoba, która chce przystąpić do grona egzaminatorów, musi:

  • mieć wykształcenie średnie;
  • przez co najmniej 3 lata posiadać prawo jazdy kategorii B;
  • przez przynajmniej jeden rok prawo jazdy innej kategorii, którą chce egzaminować;
  • ukończone 23 lata;
  • przedstawić orzeczenie lekarskie, które potwierdza zdolność do wykonywania czynności egzaminatora;
  • przedstawić orzeczenie od psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności egzaminatora;
  • ukończyć kurs kwalifikacyjny;
  • złożyć wniosek przed komisją weryfikacyjną;
  • udowodnić brak prawomocnego wyroku sądu;
  • być wpisany do ewidencji egzaminatorów.

Jak zapisać się na kurs?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zostać egzaminatorem WORD, możesz zaczerpnąć wiedzy w Biurze Obsługi WORD. Również w tym miejscu możesz zapisać się na egzamin państwowy, którego ukończenie pozwoli ci posiąść uprawnienia. Drugim sposobem na zapisanie się jest wykorzystanie poczty elektronicznej. Na oficjalnej stronie danego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego znajdziesz adres e-mail, na który możesz wysłać wnioski oraz niezbędne załączniki. W ten sposób uda ci się zaoszczędzić nieco czasu, jednak bezpośredni kontakt z pracownikami WORD-u może okazać się pomocny.

Przebieg szkolenia – kurs kwalifikacyjny

Żeby móc pracować jako egzaminator, musisz przejść bardzo rygorystyczne czasochłonne szkolenie. Składa się ono z aż 154 godziny zajęć teoretycznych. Taka ilość może niektórych przerażać. Jest to spora objętość, która jest dość mocno rozłożona w czasie. Cały kurs trwa od 6 do nawet 8 miesięcy, co oznacza, że godziny nie są mocno skompresowane. Co więcej, obecnie istnieje możliwość uczestnictwa w niektórych zajęciach on-line. Nie będziesz więc musiał za każdym razem opuszczać swojego domu. Podczas kursu będziesz musiał przerobić również minimum 15 godzin zajęć praktycznych.

Zobacz też:  Interesuje cię edukacja, rozwój osobisty i psychologia? Chcesz wiedzieć, jak zostać coachem? Wyjaśniamy, jakie certyfikaty są do tego potrzebne

Koszt szkolenia i egzaminu

Osoby, które chcą wiedzieć, jak zostać egzaminatorem WORD, często pomijają kwestię kosztów. A okazuje się, że szkolenie nie należy do najtańszych. Za kurs uprawniający do prowadzenia egzaminów w kategorii B musisz zapłacić około 5000 zł. Dodatkowo każde następne podniesienie swoich kwalifikacji i poszerzenie ich o kolejną kategorię to koszt około 2000 zł. Takie ceny zdecydowanie mogą odstraszać. Jest jednak możliwość rozłożenia płatności na raty, dzięki czemu znacznie łatwiej jest stawić czoło takiemu finansowemu obciążeniu. Należy jednak pamiętać, że jest to forma inwestycji.

Ile zarabia egzaminator?

Egzaminator WORD to stosunkowo dobrze płatny zawód. Należy uwzględnić, że stawki mogą znacznie się zmieniać na przestrzeni lat. To ile egzaminator zarabia, uzależnione jest od tego, jakie uprawnienia posiada. Dla przykładu egzaminator mający tylko jedną kategorię prawa jazdy zarabia w okolicach 3000 zł netto. W przypadku osoby, która ma już cztery kategorie wynagrodzenie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dodatkowo egzaminator może liczyć otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia zadaniowego, którego wysokość również zależna jest od ilości kategorii.

Czego uczy się egzaminatorów?

Zastanawiasz się nad tym, czego możesz się dowiedzieć podczas szkolenia? Zakres szkolenia jest bardzo szeroki. Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak prawo ruchu drogowego oraz techniki kierowania pojazdem zawiera on również przedmioty takie jak psychologia czy dydaktyka. Kładziony jest więc nacisk na to, aby przygotować egzaminatora do przekazywania swojej wiedzy dalej. Poza tym niezbędne są praktyki egzaminatorskie, które mają pokazać, w jaki sposób wygląda realna praca z kursantem. Oczywiście każdy uczestnik kursu musi potwierdzić zdobytą wiedzę przez zaliczenie egzaminu.

Jeżeli kochasz jazdę samochodem lub innym pojazdem mechanicznym oraz kontakt z ludźmi, to prawdopodobnie zawód egzaminatora jest dla ciebie. Nie jest to praca pozbawiona wad. Naraża cię ona na liczne stresujące sytuacje oraz wymaga ciągłego skupienia. Tak duża odpowiedzialność może niektórych przerastać. Jest to jednak niezbędna część tego zawodu. Musisz również być gotowy na spotkanie z różnymi emocjami osób, które egzaminujesz. Spotkasz się z pełnym wachlarzem emocji, od skrajnej radości po gorzkie łzy.

Zobacz też:  Praca w lesie — możliwość zawodowego obcowania z naturą

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *