Masz zmysł estetyczny? Interesują cię fryzury i modne stylizacje? Dowiedz się, jak zostać fryzjerem krok po kroku!

Fryzjerstwo to usługi, z którymi miał do czynienia każdy. Zarówno panie, jak i panowie regularnie decydują się na strzyżenie czy farbowanie włosów. Nic dziwnego, że zawód ten cieszy się dużą popularnością. Jak zostać fryzjerem? Dowiedz się tego z artykułu!

Zawód fryzjera cieszy się dużą popularnością – jest to praca, która wymaga kreatywności, talentu oraz wyczucia stylu. Równie ważne są też zdolności manualne oraz dobra kondycja fizyczna. Jeżeli zastanawiasz się, jak zostać fryzjerem, musisz wiedzieć, że aby być prawdziwym fachowcem w tej branży, nie wystarczy skończyć kursu fryzjerskiego czy kilkuletniej szkoły. Chociaż przygotowanie teoretyczne jest bardzo ważne, ogromne znaczenie odgrywa praktyka pozaszkolna – najlepiej pod okiem mistrza zawodu. Zawód ten jest bardzo kompleksowy oraz wymaga ciągłego doszkalania się i śledzenia najnowszych trendów. Daje jednak poczucie satysfakcji oraz pozwala zrobić karierę nie tylko w lokalnym środowisku, ale też międzynarodowym.

Kurs fryzjerski czy szkoła, czyli od czego zacząć?

Praca w charakterze fryzjera wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, niezbędne jest ukończenie szkoły na konkretnym kierunku. Kwalifikacje zawodowe możesz zdobyć za pomocą kilku sposobów – na przykład w technikum fryzjerskim, policealnym studium czy szkole branżowej. Istnieje też możliwość wyuczenia się zawodu w systemie pozaszkolnym, korzystając z tzw. rzemieślniczej nauki zawodu. Nowością są licea fryzjerskie, które pozwalają na naukę technik fryzjerskich już od najmłodszych lat. Zazwyczaj ten pierwszy etap przygotowania do pracy w charakterze fryzjera trwa od 1-4 lat i może odbywać się w trybie stacjonarnym lub zaocznym.

Zobacz też:  Jak wpisać praktyki zawodowe w cv

Chcesz zostać fryzjerem? Poznaj predyspozycje do zawodu

Pociąga cię świat fryzur oraz stylizacji włosów, ale nie jesteś pewny, czy chcesz zostać fryzjerem? Wbrew pozorom praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych – wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej oraz umiejętności pracy pod presją czasu. Pożądane są cechy takie jak pomysłowość, staranność oraz pracowitość. Nie mniej ważne są zdolności manualne oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Zarobki fryzjera w pierwszych latach pracy nie są wysokie, więc musi on wykazać cierpliwość i cały czas się dokształcać, aby wybić się na rynku. Warto jednak pamiętać, że to praca, która nie pozwoli ci się nudzić – nie ma w niej monotoni, a każdy dzień przynosi coś nowego.

Teoria i praktyczne umiejętności

Nauka fryzjerstwa to kilkuletni proces, wymagający pełnego zaangażowania. Wbrew pozorom, zarówno praktyczne umiejętności, jak i wiedza teoretyczna odgrywają bardzo ważną rolę w tym zawodzie, dlatego wybór szkoły powinien być starannie przemyślany. Aby zostać dobrym fryzjerem musisz posiadać wiedzę na wiele różnych tematów, na przykład na temat budowy, składu chemicznego i właściwości włosów czy działania poszczególnych składników produktów do wykonania zabiegów. W szkole fryzjerskiej dowiesz się, czym jest nanotechnologia oraz jak przebiegają mechanizmy wnikania preparatów w strukturę włosów lub jak dane kosmetyki działają na skórę głowy.

Jak zostać fryzjerem – kolejny krok

Po ukończeniu szkoły zawodowej musisz zdać egzamin państwowy, który potwierdzi twoje kwalifikacje do wykonywania zawodu fryzjera. Składa się on z dwóch części – teoretycznej, czyli pisemnej, która przyjmuje formę testu jednokrotnego wyboru oraz praktycznej. W pierwszym przypadku musisz osiągnąć minimum połowę poprawnych odpowiedzi. Druga część odbywa się przed komisją egzaminacyjną i trwa 180 minut – tym czasie przyszli fryzjerzy otrzymują zadania oraz oceniany jest przebieg ich pracy oraz otrzymane rezultaty. Aby przystąpić do egzaminu państwowego musisz posiadać świadectwo ukończenia szkoły.

Zobacz też:  Praca w domu przez internet – jak zarabiać online? 10 pomysłów na pracę zdalną

Egzamin czeladniczy – czym się różni?

Do pracy w zawodzie fryzjera możesz też przystąpić po zdaniu egzaminu czeladniczego w izbie rzemieślniczej. W tym przypadku nie musisz posiadać dyplomu ukończenia szkoły państwowej. Wystarczy, że ukończysz naukę zawodu u czeladnika oraz zdobędziesz wiedzę teoretyczną w formach pozaszkolnych. Przebieg tego egzaminu jest podobny – obejmuje część praktyczną oraz teoretyczną. Aby zdać egzamin i uzyskać świadectwo czeladnicze musisz otrzymać pozytywną ocenę ze wszystkich wyznaczonych zadań podczas części teoretycznej i praktycznej. Świadectw czeladnicze jest formalnym potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych i otwiera drogę do dalszej kariery.

Jak zostać fryzjerem? Niezbędny staż!

Masz już zdany egzamin i tytuł technika? Teraz pora, abyś zdobył niezbędne doświadczenie. W tym celu możesz rozpocząć pracę w salonie fryzjerskim lub zdecydować się na staż. Bardzo prawdopodobne, że na początku będziesz pracować na stanowisku asystenta fryzjera – jednak wszystko zależy od twoich umiejętności, sytuacji na rynku oraz oczekiwań przyszłego pracodawcy. Staż, czyli powszechnie nazywane praktyki zawodowe to dobry sposób, aby zdobyć nowe umiejętności oraz poznać zaawansowane techniki fryzjerskie pod okiem doświadczonego mentora. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, zamiast niejako od razu skakać na głęboką wodę i otwierać własny salon.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *