Powiatowy Urząd Pracy – znajdź swoją posadę i pomóż innym znaleźć pracę

Może kiedyś zajrzałeś do Powiatowego Urzędu Pracy w poszukiwaniu ciekawych ofert. Warto zastanowić się, czy sam urząd nie jest odpowiednim miejscem pracy. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na stanowisku urzędnika, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Praca w urzędzie kojarzy ci się z przesiadywaniem w okienku i obsługiwaniem petentów? Być może nie brzmi to bardzo interesująco. Jednak trzeba wiedzieć, że Urząd Pracy ma dość złożoną strukturę i daje szansę na satysfakcjonującą karierę. Oprócz tego, perspektywa pomocy ludziom w znalezieniu zatrudnienia i poprawieniu swojej sytuacji materialnej daje mobilizację do podjęcia pracy w PUP. Poznaj niektóre stanowiska dostępne w urzędach i zastanów się, które z nich najbardziej odpowiada twoim wyobrażeniom o przyszłym zawodzie.

Urząd pracy – jak wygląda praca urzędnika?

Praca urzędnika jest dość spokojnym zajęciem. Jeżeli jesteś osobą ceniącą rutynę i zależy ci na stabilizacji, posada w Powiatowym Urzędzie Pracy prawdopodobnie będzie ci odpowiadać. Praca urzędnika to także jasne zasady, standardowe godziny pracy i regularnie wypłacane wynagrodzenie.

Jak zgłosić chęć pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy?

Warto śledzić pojawiające się ogłoszenia o rekrutacji na tablicach ogłoszeń urzędów, na ich stronach internetowych i w Biuletynie Informacji Publicznej. Od daty rozpoczęcia naboru obowiązuje okres co najmniej 10 dni, gdy kandydaci na stanowisko mogą zgłaszać swoje kandydatury. Nad przebiegiem naboru czuwa komisja rekrutacyjna wyznaczona przez dyrektora danej placówki. Jeśli chciałbyś podpisać umowę o pracę, warto wybrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Tam zostaną zweryfikowane twoje szanse na pracę w urzędzie.

Kto może pracować w urzędzie pracy?

W urzędzie pracy zatrudniane są osoby z wyższym wykształceniem, najlepiej na kierunkach takich, jak prawo, prawo pracy lub administracja. Muszą one mieć nieograniczone prawa publiczne oraz nie mogą być karane. Przy okazji dobrze jest, gdy taka osoba wykaże się znajomością ustaw związanych z zatrudnieniem, danymi osobowymi i administracją.

Zobacz też:  Praca na siłowni – wymagania i zarobki

Na czym polega pośrednictwo w poszukiwaniu pracy?

Pośrednictwo w poszukiwaniu pracy polega na aktywizowaniu osób bezrobotnych oraz wspieraniu ich w dążeniu do podjęcia zatrudnienia. W sporych placówkach znajdują się działy. Ich pracownicy zajmują się określonymi zadaniami. Np. osoby zatrudnione w Dziale Rejestracji i Ewidencji rejestrują i wyrejestrowują bezrobotnych. Natomiast w Dziale Aktywacji Zawodowej praca polega na świadczeniu usług pośrednictwa pracy. Oba te zakresy są niezwykle istotne z punktu widzenia bezrobotnych, a rozdział na sektory usprawnia pracę. Większość działań ma na celu umożliwienie zgłaszającym się osobom znalezienie zatrudnienia, wsparcie w poszukiwaniach oraz pomoc prawną. Twoim zadaniem może być np. pośredniczenie pomiędzy poszukującymi pracy oraz pracodawcami, którzy często zyskują pracowników właśnie za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.

Praca zarobkowa w PUP – wysokość wynagrodzenia

Wynagrodzenie podstawowe doradcy zawodowego wynosi około 3000 zł. Referent zarobi mniej więcej o 500 zł mniej. Do tych kwot doliczyć trzeba różne dodatki i premie. Standardowe, stałe godziny pracy od poniedziałku do piątku, wolne soboty i niedziele oraz brak nadgodzin nieco tłumaczą niewysokie pensje. Osoba pracująca w urzędzie może cieszyć się stosunkowo dobrą stabilnością zatrudnienia.

Jeśli jesteś osobą sumienną, życzliwą i lubiącą kontakt z ludźmi, być może zatrudnienie w urzędzie pracy okaże się strzałem w dziesiątkę. Wybierz stabilne zatrudnienie i pomagaj innym ludziom aktywizować się zawodowo i odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *