Jak zostać geodetą? Jest to ciekawy zawód, który na pewno rzadko pojawia się jako pierwszy wybór u młodych osób. To ścieżka niszowa, ale bardzo ciekawa oraz dochodowa. Sprawdź, czym charakteryzuje się zawód geodety.
Jak zostać geodetą? Jest to osoba, która zajmuje się prowadzeniem pomiarów oraz sporządzaniem dokumentacji związanej z podziałem nieruchomości. Z geodetą najczęściej przeciętny człowiek spotyka się w momencie, gdy zamierza wybudować własny dom. To właśnie wtedy pojawia się potrzeba wydzielenia działki oraz wytyczenia jej granic. Geodeta tworzy również mapy, które następnie wykorzystywane są do celów projektowych. Zainteresowało cię to? Jeżeli tak, to zapraszamy do dalszej lektury.
Praca geodety
Wstępnie zarysowaliśmy już, czym zajmuje się geodeta. Zanim odpowiemy na pytanie, jak zostać geodetą, omówmy jeszcze nieco jego obowiązki. Przeważnie geodeci współpracują z innymi osobami związanymi z nieruchomościami. Oznacza to, że przewijają się tutaj architekci, kierownicy budowlani, a czasem ogrodnicy. Geodeta pracuje w różnych warunkach pogodowych. Dokonuje on pomiarów oraz uzupełnia mapy. Często pojawia się również w momentach kiedy pomiędzy sąsiadującymi właścicielami ziem dochodzi do sporów o przysłowiową miedzę.
Gdzie pracuje geodeta?
Geodeci znajdują zatrudnienia zarówno w firmach prywatnych, jak i również w samorządach gminnych i powiatowych. W każdym starostwie znajduje się również geodeta powiatowy, który jest organem administracji rządowej. Geodeci oferujący swoje usługi ludziom mają inne obowiązki, niż ci pracujący w urzędach państwowych. Geodeci powiatowi prowadzą ewidencje gruntów oraz budynków, a także klasyfikacje gruntów. Geodeta może pracować w:
- prywatnych firmach geodezyjnych;
- jednostkach administracji państwowej;
- firmach zajmujących się wydobywaniem surowców;
- wydawnictwach kartograficznych.
Trzy drogi – jak zostać geodetą?
Jak zostać geodetą? Nie ma jednej określonej metody. Są na to, aż trzy różne sposoby. Wszystkie wymagają jednak uczestniczenia do konkretnej szkoły. Pierwsza polega na ukończeniu technikum o profilu geodezyjnym. Jest to prawdopodobnie najczęściej wybierany sposób. Po zaliczeniu egzaminów zawodowych otrzymasz tytuł technika geodety. Drugi sposób to wykorzystanie szkół policealnych o takim profilu. Ich zaletą jest to, że można skorzystać z modelu weekendowego. Ostatnia najbardziej wymagająca droga to ukończenie studiów z zakresu geodezji i kartografii.
Kwalifikacje zawodowe a uprawnienia geodezyjne
Konieczne będzie pewne doprecyzowanie. Jak zostać geodetą? Trzeba ukończyć szkołę. Ale ona ci wyłącznie początkowe kwalifikacje zawodowe. Uprawnią cię one do wykonywania zawodu w ograniczonym stopniu, ale różnią się znacznie od uprawnień geodezyjnych. Żeby je zdobyć, musisz odbyć wieloletnią praktykę w postaci asystenta geodety. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia możesz przystąpić do egzaminu o uprawnienia geodezyjne.
Jak otrzymać uprawnienia geodezyjne?
Przed otrzymaniem uprawnień geodezyjnych konieczne jest odbycie praktyki. Trwa ona kilka lat (w zależności od tego, jaką szkołę ukończyłeś). Jeżeli ukończyłeś studia geodezyjne, to już po 3 latach praktyki możesz składać odpowiednie dokumenty. Dłuższa droga czeka osoby, które ukończyły wyłącznie szkołę zawodową (technikum lub szkołę policealną). W takim wypadku wymaga się aż 6 lat praktyki w zawodzie. Żeby przystąpić do egzaminu, musisz dostarczyć do Kwalifikacyjnej ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii:
- opis praktyki;
- wykaz pracy zawodowej;
- oświadczenie o niekaralności.
Cechy dobrego geodety
Jak zostać geodetą? Trzeba wykazywać się zestawem pewnych cech. Geodezja to nauka, która bazuje na matematyce, w związku z tym, geodeta musi mieć mocno analityczny umysł. Wymagana jest również dokładność, ponieważ każdy centymetr ma spore znaczenie. Dodatkowo nieoceniona może być wyobraźnia przestrzenna. W związku z tym, że większość projektów ma narzucone ramy czasowe, niezbędna będzie również samoorganizacja oraz systematyczność. W niektórych przypadkach przyda się również cierpliwość. Geodeta czasem wielokrotnie musi wykonywać te same pomiary, aby się upewnić, że są poprawne.
Ile zarabia geodeta?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać geodetą, prawdopodobnie interesuje cię również to, ile on zarabia. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, jakie uprawnienia posiadasz. Im wyższe kwalifikacje, tym wyższe zarobki. To jeden z powodów, dla których większość geodetów nigdy nie kończy edukacji, a ciągle poszerzają swoje branżowe horyzonty. Osoby pracujące jako asystent geodety otrzymują wynagrodzenie zbliżone do minimalnej krajowej lub nieznacznie wyższe. Dopiero w momencie, gdy otrzymasz uprawnienia geodezyjne, twoje zarobki wzrosną nawet dwukrotnie.
Jakie usługi świadczy geodeta?
Geodeci świadczą szereg różnych usług, które związane są z kartografią oraz geodezją. Najczęściej klientami są osoby, które muszą wytyczyć fundamenty budynku. Geodeta zajmuje się również aktualizacją mapy zasadniczej do celów projektowych. Częstą usługą jest również inwentaryzacja geodezyjna budynków. Wszystkie te usługi świadczone są zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. To jaki dokładnie będziesz miał zakres obowiązków, zależy od miejsca, w którym będziesz pracował. Niektóre firmy mają bardzo wąskie specjalizacje.
Geodeta to niszowy zawód, który związany jest z pracą w terenie. Możesz zdobyć uprawnienia na różne sposoby. Absolwent studiów lub szkół średnich musi zdać egzamin pisemny, a następnie praktyczny. Ciężko określić, ile będzie wynosić twoje wynagrodzenie, ponieważ zależy to od tego, na jaki model pracy się zdecydujesz. Niewątpliwie praca jako geodeta potrafi przynieść wiele satysfakcji.