Zastanawiasz się, jak zostać lektorem? Dowiedz się czym jest bank głosów oraz poznaj charakterystykę zawodu

Zawód lektora cieszy się coraz większym powodzeniem –  nic dziwnego, to przyjemna praca, która nie wymaga wyższego wykształcenia. Dowiedz się, jak zostać lektorem oraz jakie predyspozycje są pożądane.

Lektor to osoba, której najważniejszym narzędziem pracy jest głos. Jego praca polega na czytaniu wcześniej przygotowanego tekstu. Chociaż wydaje się, że to proste i nieskomplikowane zadanie, tak naprawdę wymaga bardzo starannego przygotowania. Lektor powinien wyróżniać się doskonałą dykcją oraz nie może mieć żadnej wady wymowy. Pożądana jest znajomość języka obcego oraz dużo cierpliwości, ponieważ niektóre kwestie czasami trzeba powtarzać w nieskończoność. Lektorzy mają wiele możliwości zatrudnienia. Zastanawiasz się, jak zostać lektorem i co zrobić, aby pracować w tym zawodzie?

Na czym polega praca lektora?

Czym zajmuje się lektor? To osoba, która użycza swój głos w różnym celu. Może zajmować się nagrywanie audiobooków, ale nie tylko. Niekiedy znajduje pracę jako lektor serialowy i filmowy. Czasami podkłada głos do filmów przyrodniczych czy dokumentalnych. Lektorzy mogą rozpocząć swoją karierę od pracy w radio. Inną profesją o podobnej nazwie jest lektor języków obcych – jego zadaniem nie jest jednak czytanie przygotowanego tekstu, a nauczanie języka obcego. W naszym kraju najczęściej spotkać można lektora języka angielskiego.

Jak zostać lektorem filmowym?

Zastanawiasz się, jak zostać lektorem i od czego zacząć szukanie pracy na tym stanowisku? Na samym początku powinieneś popracować nad swoją dykcją i głosem – dzięki temu, będziesz mógł zwrócić na siebie uwagę potencjalnych pracodawców. Kierownicy produkcji danego filmu lub reżyserzy często organizują castingi, które pomagają im w znalezieniu odpowiedniej osoby na to stanowisko. Wygrywając dany casting, masz szansę dostać pracę, która pozwoli ci pokazać swój potencjał oraz ułatwi ci dalszy rozwój kariery.

Zobacz też:  Jak wygląda i na czym polega praca w biurze podróży? Zostań doradcą ds. turystyki!

Czym jest bank głosów?

Innym sposobem na rozpoczęcie kariery lektora jest skorzystanie z banku głosów. Co to takiego? Termin ten odnosi się do bazy dostępnej w Internecie, w której znajdują się próbki nagrań lektorskich. Może je zamiesić tam dowolna osoba. Obok nagrania znajdują się dodatkowe informację o jego autorze, na przykład specjalność czy doświadczenie. Z portali tych korzysta wiele firm przygotowujących materiały o charakterze reklamowym czy informacyjnym. Wszystko odbywa się przez Internet, co jest wygodne zarówno dla początkującego lektora, jak i osób, którzy szukają odpowiedniego głosu do swojej produkcji.

Czym powinien wyróżniać się dobry lektor?

Jakimi cechami i umiejętnościami powinien wyróżniać się profesjonalny lektor? Duże znaczenie ma zwłaszcza barwa głosu, na którą praktycznie nie mamy wpływu  – powinna być przyjemna i naturalna. Niemniej ważna jest intonacja, dynamika oraz odpowiedni akcent. Lektorzy często poświęcają całe godziny, aby wypracować nienaganną dykcję. Ceniona jest też ich własna kreatywna interpretacja. Dodatkowym plusem jest znajomość języków obcych, która umożliwia poprawne czytanie obcojęzycznych słów. Natomiast w pracy lektora filmowego liczy się wczuwanie w rolę i autentyczność. 

Co robić, żeby mieć dobry głos?

Aby zostać zawodowym lektorem warto popracować nad emisją głosu  – jest to proces wydobywania dźwięków, na który składa się między innymi artykulacja, oddychanie, rezonans oraz fonacja. Warto pamiętać, że stresy i napięcia utrudniają poprawne wydobywanie głosu. Dodatkowo możesz zadbać o swój głos unikając papierosów, kofeiny i alkoholu, które podrażniają gardło. Poleca się czytanie w pomieszczeniach o odpowiedniej wilgotności powietrza oraz regularne nawilżanie błony śluzowej gardła, na przykład poprzez picie wody. 

Jakie wykształcenie jest potrzebne?

Kwestią, która najbardziej interesuje osoby pragnące pracować na stanowisku lektora jest to, czy potrzebne jest wyższe wykształcenie. W tej profesji, nie jest to wymagane, chociaż w zawodzie tym pracuje wiele absolwentów wydziałów aktorskich, którzy ukończyli szkołę filmową lub teatralną. Dzieje się tak, ponieważ aktorzy, dzięki zdobytej edukacji, lepiej potrafią wczuć się w rolę i bez problemu radzą sobie z wypowiedzeniem każdej kwestii. Myśląc o pracy lektora, należy pamiętać, że o wiele ważniejsze niż wykształcenie są umiejętności i predyspozycje. Jeżeli posiadasz przyjemną barwę głosu oraz nie masz trudności z wymową, możesz próbować swoich sił na tym stanowisku.

Zobacz też:  Jak zostać youtuberem, który będzie zarabiać przez platformę YouTube jak Friz? Odnieś sukces poprzez tworzenie treści!

Zarobki lektora

Co powinieneś wiedzieć na temat charakterystyki zawodu lektora oraz jego zarobków? Wszystko zależy od doświadczenia, umiejętności oraz oferty pracy, jaką otrzyma. Niektórzy polscy lektorzy rozpoczynali swoją karierę w radio lub od nagrywania audiobooków. Na duże zarobki mogą liczyć zwłaszcza lektorzy filmowi i serialowi.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *