Praca w gospodarstwie rolnym – czy to wiejska sielanka?

Wstawanie wraz ze świtem i doglądanie rosnących roślin i hodowanych zwierząt. Choć wielu osobom taki styl życia może wydawać się wymarzony, praca w gospodarstwie rolnym nie należy do najprostszych. Co trzeba o niej wiedzieć?

Większość rolników uprawia rolę z pokolenia na pokolenia. Ziemię i gospodarstwo zazwyczaj dziedziczy się po rodzicach. Rzadkie są sytuacje, kiedy ktoś postanawia się przekwalifikować na rolnika, ale oczywiście jest możliwe. Na wsi szukać szczęścia mogą też pracownicy sezonowi, którzy są potrzebni do pracy w gospodarstwie rolnym w czasie zbiorów.

Praca w gospodarstwie rolnym – na czym polega?

Praca w gospodarstwie rolnym, najogólniej mówiąc, polega na pozyskiwaniu surowców z hodowanych roślin i zwierząt. Najczęściej chodzi tu o żywność, ale ważne są także inne produkty roślinne i odzwierzęce, które uzyskuje się poprzez pracę na roli. Jedzenie jest niezbędne do życia każdemu człowiekowi, zatem rolnictwo jest kluczowym elementem gospodarki. Dawniej, kiedy wydajność pojedynczego rolnika była mała, w Polsce zatrudniona w tym sektorze była większość ludności. Obecnie w rolnictwie pracuje jedynie około 10% Polaków. Wszyscy pozostali czerpią z pracy rolników, ale często nie mają nawet pojęcia, jak wytwarza się żywność.

Jakie są najważniejsze zajęcia w gospodarstwie rolnym?

Jeśli pracowałeś kiedyś w ogródku warzywnym przy domu lub na działce, masz ogólne pojęcie, na czym polega rolnictwo. To doglądanie roślin w taki sposób, by wydały plon, czyli potrzebne w gospodarce surowce. Jednak zakres pracy w gospodarstwie rolnym to nie to samo co praca na działce w większej skali. Wiele informacji na temat nowoczesnego rolnictwa znaleźć można jednak w sieci – na przykład w serwisie https://agropedia.pl/. Poza ogólnym doglądaniem gospodarstwa, rolnik musi więc:

  • dobierać konkretne gatunki roślin pod uprawę,
  • sadzić rośliny,
  • opiekować się zwierzętami,
  • zbierać plony,
  • obsługiwać specjalistyczne maszyny rolnicze.
Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę w programie word krok po kroku - poradnik

Do mogą dochodzić jeszcze wszelkie sprawy związane z zarządzeniem przedsiębiorstwem. Praca w gospodarstwie rolnym, wiąże się z zarządzaniem ludźmi i finansami, przynajmniej jeśli jest się właścicielem dużego gospodarstwa rolnego.

Czy okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy?

Warto tutaj najpierw wytłumaczyć pojęcie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Jest to takie gospodarstwo, które prowadzi osoba fizyczna. Jeśli to właśnie na ciebie jest ono zarejestrowane, praca w nim liczy ci się do pracowniczego stażu. To samo dotyczy twojego współmałżonka. Praca w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy liczy się również domownikom gospodarza, w tym jego dzieciom, które ukończyły 16 lat.

Praca w gospodarstwie rolnym – stanowiska

Pracownik gospodarstwa rolnego nie musi być jednak jego właścicielem lub domownikiem. Oprócz nich często sezonowo zatrudniani są pracownicy najemni, na przykład na czas zbiorów. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy praca jako rolnik jest dla Ciebie, ale marzysz o zakupieniu ziemi, warto najpierw spróbować swoich sił z tym zawodzie. Pracownik fizyczny w gospodarstwie rolnym nie zarobi dużo, zwłaszcza jeśli nie ma ku temu odpowiednich kwalifikacji. Może za to poznać na własnej skórze, czym jest praca w na roli. Alternatywą jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Czy osoby pracujące jako rolnicy są niewykształcone?

Istnieje mit, według którego osoby pracują w gospodarstwie rolnym, są niewykształcone. To nie prawda. Okazuje się, że aby zostać rolnikiem, potrzebne są kwalifikacje. Są one wymagane nawet do zakupienia działki rolnej od osoby niespokrewnionej. Aby je uzyskać, trzeba skończyć szkołę średnią lub studia na temat rolnictwa. Innym na to sposobem jest minimum 3-letni czas pracy w gospodarstwie.

Praca w gospodarstwie rolnym – zarobki

Trudno podać ile miesięcznie zarabiają rolnicy indywidualni, ponieważ w tym zawodzie nie istnieją stałe pensje. Rolnik zarabia głównie w czasie zbiorów i ten zarobek musi wystarczyć mu na cały rok. Według danych GUS przeciętny dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego wyniósł w 2019 roku 43 745. W stosunku do nakładu pracy, jakiego podejmują się rolnicy, jest to raczej nie wiele. Pracownik rolny może też być zatrudniony na etat w gospodarstwie. Zarobki na fermach trzody chlewnej kształtują się na przykład w granicach od 3000 do 5000 zł brutto. Jeszcze inaczej zarabiają pracownicy w gospodarstwie rolnym zatrudnieni przy zbiorach. Mogą liczyć na kilkanaście złotych na godzinę i to tylko w krótko trwającym sezonie. Jest to często praca akordowa, a więc zależąca od sprawności. Trochę lepiej można zarobić, wyjeżdżając na zbiory na zachód Europy.

Zobacz też:  Jak zostać ławnikiem sądowym i rozpocząć swoją pracę jako wsparcie sędziego podczas rozprawy? Od kandydata do rozprawy

Praca w gospodarstwie rolnym – wady i zalety

Mimo że praca w gospodarstwie rolnym jest bardzo ciężka i często słabo płatna, ma też swoje zalety. Jest to przede wszystkim obcowanie z naturą, która dla wielu może być ogromną przyjemnością. Tak samo może być z pracą na świeżym powietrzu i z satysfakcją z dostarczenia ludziom tego, co naprawdę potrzebują. Pracownicy korporacji często czują, że wciskają ludziom niepotrzebne produkty. Rolnik nie ma takich problemów natury moralnej.

Trudno jest znaleźć pracę jako na wsi, jeśli wcześniej nie udzielało się pomocy w gospodarstwie rolnym. Aby zostać pełnoetatowym rolnikiem, wbrew pozorom wymagane jest coś więcej niż chęci. Do tego zarobki nie są zbyt duże. Jeśli jednak marzysz o pracy w gospodarstwie rolnym, będziesz widział jednak przede wszystkim zalety tej pracy.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *