Jak zostać masażystą? Sprawdź, specyfikę zawodu masażysty oraz jego potencjalne zarobki

Praca masażysty wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego. Tego typu specjalista musi mieć odpowiednie kwalifikacje, które są potwierdzone dyplomem lub certyfikatem. Dowiedz się, jak zostać masażystą.

Czy ten zawód się opłaca? Obecnie w Polsce rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych masażystów. Wiąże się to z rosnącą świadomością społeczeństwa w zakresie dbania o zdrowie oraz odkryciem nowych zabiegów rehabilitacyjnych, dzięki którym masażem można zmniejszać dolegliwości bólowe, czy też leczyć wybrane schorzenia. To sprawia, że coraz więcej młodych osób chce pracować jako masażysta. To atrakcyjna ścieżka kariery, która jest dostępna dla każdego zainteresowanego. Z tego tekstu dowiesz się, jak zostać masażystą i szukać pracy w zawodzie.

Kim jest masażysta?

Jak sama nazwa wskazuje, masażysta to osoba, która specjalizuje się w wykonywaniu masażu. Nowych technik wykonywania zabiegów manualnych może być wiele, tak samo jak różne są ich cele. Zawód masażysty polega na dopasowaniu odpowiedniego rodzaju masażu to potrzeb pacjenta. Inne będą miały osoby chcące się zrelaksować, a inne te, które potrzebują wsparcia w zakresie fizjoterapii i łagodzeniu dolegliwości bólowych. W sytuacjach gdy wsparcie masażysty będzie niewystarczające, pacjenci mogą skorzystać z usług fizjoterapeuty. Tego typu ścieżkę powinien rekomendować również świadomy masażysta, który przede wszystkim dba o zdrowie swoich klientów.

Tak jak wspomniano, metody masażu mogą być różne i należą do nich m.in.:

  • masaż relaksacyjny;
  • masaż leczniczy;
  • masaż gorącymi kamieniami;
  • i inne.

Dobranie odpowiedniej techniki masażu ciała jest zadaniem specjalisty. Ten powinien przede wszystkim zapewnić pacjentowi ukojenie oraz wspólnie z nim osiągnąć zamierzony cel i poprawić jego ogólne samopoczucie. Bardzo wielu lekarzy zaleca regularne korzystanie ze wsparcia terapeutów i nowoczesnych technik fizjoterapii, jako wsparcia w procesie leczenia schorzeń negatywnie wpływających na sprawność ruchową.

Zobacz też:  Jak zostać ratownikiem medycznym? Sprawdź, jak wygląda zawód ratownika oraz w jaki sposób zdobyć uprawnienia!

Jak zdobyć zawód? Technik masażysta czy kurs masażu?

Ścieżek zawodowych dla potencjalnego masażysty może być przynajmniej kilka. Wszystko zależy od tego, jaki model edukacyjny przyjmiesz. Popularnym wyborem jest ukończenie szkoły policealnej z kierunkiem technik masażysta. Edukacja na tym poziomie trwa najczęściej 2 lata. Zajęcia praktyczne i teoretyczne w technikum prowadzone są w trybie dziennym lub wieczorowym, a także w modelu zaocznym. Dzięki temu potencjalni zainteresowani bez trudu znajdą program dostosowany do swoich aktualnych obowiązków, który nie będzie kolidował z inną nauką, czy też z pracą zarobkową. Praca jako masażysta to szansa na zdobycie konkretnego zawodu w momencie wejście na rynek pracy, jak i na przebranżowienie się.

Alternatywą mogą być profesjonalne szkoły masażu, które oferują certyfikowane kursy masażu. Ukończenie tego typu edukacji i nabycie uprawnień do wykonywania zawodu masażysty poświadczane jest dyplomem i dedykowanym certyfikatem. Przy tej ścieżce warto postawić na kształcenie w renomowanej placówce pod okiem cenionych praktyków. Pracę w zawodzie można rozpocząć po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu zawodowego.

Jak zostać masażystą?

Oficjalnie do pracy w roli masażysty nie trzeba skończyć dedykowanego kierunku. Mimo wszystko zdecydowanie szybciej pracę znajdzie osoba, która posiada tytuł technika masażysty. Cenieni na rynku są także absolwenci studiów magisterskich związanych z fizjoterapią lub wychowaniem fizycznym. Ponadto do pracy w zakładach opieki zdrowotnej lub do wykonywania różnego rodzaju masaży niezbędne jest wykształcenie. Tu wystarczy ukończenie szkoły policealnej lub tytuł magistra. Podjęcie nauki otwiera wiele możliwości i pozwala na zdobycie wiedzy o dodatkowych technikach. To nie tylko ułatwia pracę, ale także pozwala na wykonywanie swojego zawodu z większą dokładnością i pasją. Oczywiście osoba świadcząca tego typu usługi musi wykazywać się etyką zawodową oraz doskonałą znajomością anatomii człowieka. Praca wymaga regularnego dokształcania się oraz bycia na bieżąco z nowinkami technologicznymi i wynikami badań naukowych. Tylko w ten sposób masażyści mogą oferować swoim klientom zabiegi na najwyższym rynkowym poziomie.

Zobacz też:  Jak zostać sędzią piłkarskim? W jaki sposób kandydat może zapisać się na nabór do pracy sędziego i zdać egzamin?

Gdzie szukać pracy?

Potencjał pracy w przypadku tego typu specjalistów jest bardzo duży. Usługi masażystów są bardzo cenione. W zależności od wybranych metod masażu relaksacyjnego lub leczniczego, ewentualne miejsca pracy mogą się różnić. Ponadto specjalizacja ma również wpływ na końcowe wynagrodzenie. Masażystka lub masażysta mogą znaleźć pracę m.in. w:

  • szpitalach zarówno publicznych, jak i prywatnych;
  • gabinetach odnowy biologicznej;
  • zakładach opieki zdrowotnej;
  • placówkach medycznych;
  • przychodniach;
  • siłowniach i klubach fitness;
  • sanatoriach;
  • gabinetach masażu;
  • klubach sportowych;
  • ośrodkach sportowych;
  • hotelach i centrach SPA;
  • prywatnych przedsiębiorstwach (mobilne usługi masażu dla pracowników).

To sprawia, że znalezienie zatrudnienia w zawodzie nie powinno być trudne, a ścieżka kształcenia wygląda bardzo korzystnie. Bycie masażystą oto jedna z profesji, która w ostatnich latach zyskuje uznanie na rynku i jest coraz lepiej płatna.

Jakie są zarobki masażystów?

Wysokość zarobków masażystów różni się w zależności od miejsca zatrudnienia, wielkości miejscowości, czy też doświadczenia specjalisty. Przyjmuje się, że mediana dla tego zawodu wynosi około 3400 złotych brutto. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć wysokiej klasy specjaliści w dużych ośrodkach miejskich, a także osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. Zapotrzebowanie na masażystów w Polsce stale wzrasta, dlatego w niedalekiej przyszłości praca w tym zawodzie powinna zyskać jeszcze na atrakcyjności.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *