Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego? Licencja pilota, szkolenie. Kto może zostać pilotem zawodowym?

Jak zostać pilotem samolotu? Chcesz podróżować, podziwiać świat z zupełnie innej perspektywy i dobrze zarabiać? Jeżeli tak, to ten zawód, może być dla ciebie. Dowiedz się więcej o specyfice pracy pilota.

Zastanawiasz się, jak zostać pilotem? To bardzo odpowiedzialne zajęcie. W związku z tym oczywiste wydaje się to, że taka osoba musi być właściwie przeszkolona. Pilot musi być gotowy na wielogodzinny wysiłek, a jego zawód, wymusza specyficzny tryb życia. Wizja podróży i nocowania w najróżniejszych miejscach świata brzmi zachęcająco, jednak komplikuje to życie prywatne. Jeżeli mimo tego chcesz zostać pilotem, to z poniższego artykułu dowiesz się, jaką drogę musisz przebyć. Zapraszamy do lektury.

Jak zostać pilotem? Czy to prosta ścieżka?

Droga do bycia pilotem jest bardzo długa. Musisz przygotować się na wielogodzinne szkolenia. Czekać będą cię również egzaminy praktyczne i teoretyczne, które mają na celu zweryfikować twoją wiedzę. Wiele osób całkowicie rezygnuje z tej drogi, gdy poznaje w praktyce odpowiedź na pytanie o to, jak zostać pilotem. Niestety, niezbędne szkolenia są bardzo kosztowne. Sprawia to, że nie każdy będzie w stanie ich samodzielnie opłacić. Jest to jednak zawód cieszący się prestiżem. Wysokie zarobki oraz niesamowite widoki rekompensują duże koszty zdobywania kwalifikacji.

Różne rodzaje licencji

Istnieją różne rodzaje samolotów. Nie każdy pilot ma umiejętności do prowadzenia każdego modelu. W lotnictwie cywilnym wyróżnia się trzy rodzaje licencji. Każda z nich daje uprawnienia do pilotowania samolotami o innej masie. Oto one:

  1. Private Pilot Licence (PPL);
  2. Commercial Pilot Licence (CPL);
  3. Airline Transport Pilot Licence (ATPL).
READ  Jak zostać kierowcą karetki sanitarnej? Jakich uprawnień potrzebujesz?

Private Pilot Licence (PPL) – podstawowe szkolenie na pilota

Pierwszą licencją, którą możesz zdobyć, jest PPL. Daje podstawowe uprawnienia lotnicze i umożliwia wyłącznie trasy rekreacyjne. Jest to licencja turystyczna, która nie daje uprawnień do zarobkowego przewożenia pasażerów. Podczas szkoleń musisz spędzić w powietrzu ponad 45 godzin (to część praktyczna szkolenia). Do tego musisz przejść 100 godzin szkoleń teoretycznych. Wszystko kończy się egzaminami. Jeżeli uda ci się je zdać, otrzymasz licencję PPL. Koszt zdobycia takich uprawnień to około 30 tys. zł.

Comercial Pilot Licence (CPL) – zostań pilotem liniowym

Jak zostać pilotem liniowym? To możliwe po zdobyciu licencji CPL. Jest to licencja liniowa, która uprawnia do zarobkowego pilotowania samolotów. Są tu jednak pewne ograniczenia.

  1. Masa maszyny nie może przekraczać 5,7 tony.
  2. Na pokładzie nie może znajdować się więcej niż 9 pasażerów.
  3. Pilot nie może samodzielnie zasiąść za sterami samolotu typu Boeing.
  4. Może on jedynie pełnić funkcję drugiego pilota i wspierać kapitana podczas lotu.

Airline Transport Pilot Licence (ATPL) – przepustka do zawodu pilota

Jest to licencja pilota zawodowego, która pozwala ci wznosić w powietrze maszyny o masie większej niż 5,7 tony. Również ilość pasażerów może już przekraczać 9 osób. Do zdobycia takiej licencji konieczne jest zdanie egzaminów teoretycznych oraz praktycznych. Kandydat musi wylatać co najmniej 200 godzin oraz przerobić 120 godzin wykładów. Do tego należy wliczyć 530 godzin nauki własnej. Po uzyskaniu licencji musisz spędzić w powietrzu 1500 godzin. Dopiero po tym otrzymujesz pełną licencję ATPL.

Jak zostać pilotem samolotu? Koszt licencji pilota

Pilot zawodowy samolotu pasażerskiego zarabia spore pieniądze. Aby nim zostać, najpierw musisz jednak zainwestować. Jeżeli chcesz zdobyć licencję CPL oraz ATPL, koszt może sięgać nawet 200 tys. złotych. Nic dziwnego, że duża część osób, które zastanawiają się, jak zostać pilotem, rezygnuje z tego planu. Piloci muszą nauczyć się:

  • obsługi maszyn wielosilnikowych;
  • współpracy z załogą;
  • działania według wskazań przyrządów.
READ  Jak zostać ławnikiem sądowym i rozpocząć swoją pracę jako wsparcie sędziego podczas rozprawy? Od kandydata do rozprawy

Z tego powodu zawód pilota jest bardzo prestiżowy.

Co musi umieć przyszły pilot?

Językiem, który obowiązuje w przestrzeni powietrznej, jest angielski. W ten sposób pilot komunikuje się z wieżami lotniczymi na całym świecie. Oznacza to, że musi posługiwać się nim w stopniu umożliwiającym komunikację. Według wielu pilotów najtrudniejszym etapem nauki jest próba zapamiętania wszystkich procedur. Są one bardzo ważne w lotnictwie. To właśnie ściśle określone procedury pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pasażerów.

Ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego?

Zarobki pilotów są bardzo wysokie. Stawki zależą od tego, jaką maszyną latają oraz od tego, dla jakiej linii pracują. Piloci pracujący dla Polskich Linii Lotniczych LOT zarabiają w granicach 25 tys. zł brutto za prowadzenie Boeinga 737 lub 30 tys. zł brutto za latanie Boeingiem 787. Drudzy piloci otrzymują około 20 tys. zł brutto w przypadku Boeinga 737 oraz 15 tys. zł brutto za latanie Boeingiem 787. Stawki za granicami naszego kraju są jeszcze większe. Pilot może zarabiać nawet równowartość 100 tys. zł miesięcznie.

Wiesz już, jak zostać pilotem. Musisz pamiętać również o tym, że zawodowy pilot musi być całkowicie zdrowy. Wiele chorób lub schorzeń może przekreślić karierę. Wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, od razu dyskwalifikują kandydata. Co ciekawe, pilotami mogą natomiast zostać osoby, które mają lekką wadę wzroku, ponieważ dozwolone jest latanie w okularach. Zawód pilota jest bardzo opłacalną ścieżką kariery. Wymaga jednak sporej inwestycji środków. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić i masz predyspozycje do tego zawodu, być może jest to droga dla ciebie.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.