Jak zostać prawnikiem – kto może wykonywać zawód i jakie są zarobki prawników?

Zawód prawnika jest jednym z najbardziej szanowanych i pożądanych. Studia prawnicze to marzenie wielu osób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zostać prawnikiem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że droga do zawodu prawnika jest długa i trudna. Wymaga bowiem nie tylko ukończenia studiów, ale również odbycia stażu (aplikacji), który kończy się egzaminem. Jeżeli zastanawiasz się, jak zostać prawnikiem, przygotuj się na intensywną naukę i pracę.

Kim jest prawnik i kto może uprawiać ten zawód?

Prawnik to jeden z najbardziej szanowanych zawodów. Prestiż tej profesji sprawa, że co roku na studia prawnicze próbują dostać się tysiące maturzystów. Nie każdemu się to jednak udaje, podobnie jak ukończyć kierunek i uzyskać wymarzony dyplom. Skoro jest tak trudno, to co pociąga ludzi w tym zawodzie? Oprócz wymienionego wcześniej prestiżu bardzo kusząca jest różnorodność wykonywanych zadań. W zależności od specjalizacji przedstawiciele prawniczej profesji zajmują się między innymi doradztwem czy sporządzaniem umów. Pracę w tym zawodzie można znaleźć nawet bez zdanego egzaminu na wybraną aplikację. Nie oznacza to oczywiście, że można sobie odpuścić pozyskiwanie nowych umiejętności i poszerzanie wiedzy.

Jak zostać prawnikiem? Predyspozycje do zawodu

Prawnicy, pracując z ludźmi, muszą radzić sobie z ich problemami i nierzadko traumami. Oprócz tego powinni świetnie orientować się w nowych przepisach i stale aktualizować wiedzę w tym zakresie. Jakie są cechy dobrego prawnika? Taka osoba powinna być:

 • odpowiedzialna;
 • skrupulatna;
 • dokładna;
 • żądna wiedzy;
 • komunikatywna;
 • empatyczna;
 • odporna na stres.
Zobacz też:  Praca w sklepie – czy każdy może zostać sprzedawcą?

Czym zajmuje się prawnik – na czym polega praca prawnika?

Absolwent prawa może rozwijać swoją karierę zawodową na wiele sposobów, nawet jeżeli nie zdecyduje się na aplikację. Jednak marzeniem większości jest założenie własnej kancelarii adwokackiej bądź praca w charakterze radcy, sędziego czy prokuratora. W takim wypadku wcześniej musisz ukończyć studia prawnicze, a później koniecznie aplikację. Kwestię tego, czym zajmuje się prawnik, poruszyliśmy wyżej. Warto jedna bliżej przyjrzeć się obowiązkom związanym z wykonywaniem tego zawodu. Ich zakres jest szeroki i dotyczy:

 • udzielania porad prawnych;
 • sporządzania umów i sprawdzania ich zgodności z przepisami;
 • pracy w sądach oraz urzędach państwowych;
 • rozwijania kariery naukowej.

Jak zostać prawnikiem – co musi zrobić przyszły prawnik?

Zawód ten może wykonywać osoba, która posługuje się tytułem magistra prawa. Wiąże się to oczywiście ze studiami na Wydziale Prawa i Administracji – zwykle bardzo obleganymi. Dlatego odpowiedzią na pytanie jak zostać prawnikiem, jest poświęcenie tym marzeniom mnóstwa czasu. Już podczas nauki w liceum musisz odpowiednio dobierać przedmioty, jakie zamierzasz zdawać na maturze. W procesie rekrutacji na studia oprócz przedmiotów obowiązkowych (matematyka, język polski) uwzględniane są historia, geografia, język obcy czy Wiedza o Społeczeństwie (WOS). Warto wcześniej wybrać uczelnię, ponieważ wymagania nie są jednolite.

Jak dostać się na prawo?

Kandydat na studia musi spełnić szereg wymogów. Najważniejszym jest oczywiście bardzo dobrze zdana matura (najlepiej na poziomie rozszerzonym). Oprócz tego należy wziąć udział w naborze i dostarczyć wymagane przez uczelnię dokumenty. Największe szanse na przyjęcie mają osoby, które mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w nauce – na przykład wygranie olimpiady przedmiotowej. Studia trwają 5 lat i jest to jeden z niewielu kierunków, które mają jednolity charakter. Kończą się egzaminem i obroną pracy magisterskiej. Później absolwent może wybrać jedną z aplikacji, np. adwokacką, sędziowską, radcowską, komorniczą.

Zobacz też:  Brainstorming, czyli burza mózgów jako technika pozyskiwania kreatywnych pomysłów

Jak zostać prawnikiem – aplikacja prawnicza

Jeżeli chcesz specjalizować się w wybranej dziedzinie prawa, do 5-letnich studiów musisz dodać 3-letnią aplikację. Tylko to da ci prawo do wykonywania wymarzonej pracy. Dostać się na aplikację również nie jest łatwo – nabór odbywa się we wrześniu, raz w roku. Wymagane dokumenty to:

 • dowód wniesienia opłaty aplikacyjnej;
 • wypełniony wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego na aplikację;
 • kwestionariusz osobowy;
 • życiorys z trzema zdjęciami;
 • oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów.

Jak wygląda egzamin na aplikację?

Kolejny krok to podejście do egzaminu, który stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga dużego nakładu pracy. Składa się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru i obejmuje między innymi prawo karne i konstytucyjne. Aby zostać aplikantem, należy zdobyć minimum 100 punktów – tylko wtedy egzamin uznaje się za zdany.

Zawody prawnicze: adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator

Absolwenci prawa, którzy już wiedzą, jak zostać prawnikiem, zazwyczaj starają się dostać na aplikację, ponieważ tylko ona umożliwia im wykonywanie wybranej przez siebie pracy. Większość chce zostać adwokatem, ale to nie jedyne możliwości, jakie się przed nimi otwierają. Chociaż występowanie w sądzie wydaje się marzeniem studentów pierwszego roku, późniejsze lata nauki mogą to zweryfikować. Specjalizację warto dobrać do swoich predyspozycji. Wśród zawodów prawniczych można wymienić nie tylko adwokata, ale również sędziego, prokuratora, radcę prawnego, notariusza, komornika sądowego i rzecznika patentowego. Każda z tych profesji wymaga lat nauki oraz doświadczenia.

Zarobki prawników. Na jakie stawki może liczyć dobry adwokat?

Wybór takiego kierunku studiów bywa podyktowany nie tylko pasją, ale także względami ekonomicznymi. Wszystko zależy od wybranej specjalności, stażu, doświadczenia oraz renomy. Osoby mające własne kancelarie prawne, które świetnie prosperują, na pewno mogą liczyć na wysokie wpływy. Średnie stawki są w rzeczywistości niższe, niż powszechnie sądzimy. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń kształtują się w następujący sposób (wszystkie kwoty podawane są brutto):

 • 5100 zł – młodszy specjalista;
 • 6000 zł – specjalista;
 • 7590 zł – starszy specjalista.
Zobacz też:  Jak zostać ambasadorem marki? Czy to opłacalna profesja?

Aby zostać prawnikiem, trzeba poświęcić mnóstwo czasu i energii. Chociaż zawód cieszy się prestiżem, to jest również bardzo wymagający. Trudne egzaminy nie kończą się wraz z otrzymaniem dyplomu ukończenia studiów. Zajmując się prawem, musisz na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, a przede wszystkim powinieneś się dokształcać.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *