Jak zostać programistą, który odnajdzie się na współczesnym rynku pracy? Jak wygląda ta popularna ścieżka kariery?

Jak zostać programistą? Jest to zawód, który przez ostatnie lata stał się wręcz synonimem dobrych zarobków. Specjalista w tej dziedzinie skupia się na tworzeniu treści przy pomocy kodów, pisanych w konkretnym języku programowania. Dowiedz się więcej!

Programiści przeważnie specjalizują się w konkretnym języku programowania. Jak zostać programistą? Należy nauczyć się wybranego języka kodowania np. C++. Jest to zawód, który cieszy się renomą, więc warto rozpocząć naukę programowania, jeśli masz zacięcie do technologii i jesteś na bieżąco z branżą IT. Programiści mają duże możliwości rozwoju. Zwykle ich wypłaty są wysoko ponad średnią krajową, a dodatkowo specjaliści są wręcz rozchwytywani. Zobacz, w jaki sposób możesz dołączyć do tego elitarnego grona.

Wybór ścieżki kariery – jak zostać programistą?

Jak zostać programistą? Najpierw musisz obrać kierunek, w którym chcesz podążać. Programiści dzielą się na:

  • front-end;
  • back-end;
  • full stack.

Podział dotyczy tego, którą warstwą aplikacji zajmuje się dany programista. Od tego też w dużej części zależy to, jakiego języka programowania będzie używał. Programiści nie tylko tworzą aplikacje oraz inne programy, lecz również czuwają nad ich poprawnym funkcjonowaniem. Bez nich większość udogodnień, z których korzystają użytkownicy, przestałaby działać poprawnie. Nic więc dziwnego w tym, że firmy są w stanie bardzo dobrze płacić fachowcom.

Front-end

Front-end to część, którą widzą użytkownicy. Oznacza to, że frontendowiec będzie dbał o część wizualną oprogramowania, lecz nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne. Frontendowcy czuwają nad funkcjonalnością oraz UX (User Experience). Zazwyczaj wykorzystują do programowania języki:

  • HTML;
  • CSS;
  • JavaScript.
Zobacz też:  Jak zostać raperem? Sprawdź, czy czeka cię kariera

Back-end

Back-end jest dla użytkowników niewidoczny. Przykrywa go warstwa frontowa. Można powiedzieć, że back-end to konstrukcja aplikacji. To właśnie backendowcy budują aplikację. Tworzą oni komunikację pomiędzy serwerami oraz obsługują bazy danych. Do programowania wykorzystują języki:

  • PHP;
  • Java;
  • C#;
  • Python;
  • Ruby.

Full Stack Developer

Jest to stanowisko dla osób, które łączą umiejętności frontendowca oraz backendowca. Full Stack jest w stanie skutecznie stworzyć silnik aplikacji, jak również zewnętrzną formę. Specjaliści, którzy działają w tej dziedzinie, dzięki swojej wszechstronności często są bardzo szanowani na rynku pracy. Muszą jednak mieć wysokie umiejętności. Konieczna jest znajomość kilku języków kodowania. Znacznie wydłuża to czas nauki.

Jak zostać programistą? Praca i jej charakterystyka

Praca programisty w zdecydowanej większości polega na rozwiązywaniu problemów. Języki kodowania to wyłącznie narzędzia, które będą służyły ci do naprawiania usterek. Osoby, które chcą wiedzieć, jak zostać programistą, powinny zastanowić się nad tym, czy potrafią rozwiązywać problemy. Dobry programista to taki, który potrafi podjąć trafną decyzję i szybko wprowadzić zmiany, które pomogą w uporać się z trudnościami. Pamiętaj, że programista nie jest pomysłodawcą programu. Najczęściej to wyłącznie osoba, która wykonuje zlecony projekt. Musi przełożyć oczekiwania klienta na produkt końcowy.

Jakie są plusy pracy programisty?

Praca programisty ma wiele atutów. Pierwszym jest oczywiście wysokie wynagrodzenie. Ciężko podać jakiekolwiek widełki, ponieważ jest wiele zmiennych. Na wypłatę wpływają to, w jakim języku programujesz, jaki to jest projekt oraz od jego złożoności, a także staż, czyli to, czy jesteś początkującym programistą. Tacy specjaliści bardzo często mają przyjemność pracować w nowoczesnych biurach, które mają wiele udogodnień, takich jak pokój relaksu. Możesz również pracować w trybie zdalnym, dzięki czemu nie musisz marnować czasu na dojazd do pracy. To ciekawe i bardzo rozwijające zajęcie, które oznacza także wysokie zarobki.

Zobacz też:  Kryminologia - jaka praca i dalsze studia po ukończeniu

Jakie są wady pracy programisty?

Niestety, nie ma pracy idealnej. Programiści muszą mierzyć się również z wadami swojego zajęcia. Bardzo często przy realizacji zleceń towarzyszy im stres. Terminy nieuchronnie się zbliżają, a niektóre problemy wciąż pozostają nierozwiązane. W takich momentach konieczne jest duże opanowanie. Tryb życia programisty również nie należy do najzdrowszych. Często tacy pracownicy spędzają kilkanaście godzin dziennie, siedząc przed komputerem. Może odbić się to negatywnie na zdrowiu. Jako programista musisz również ciągle się rozwijać. Nie możesz się zatrzymać, ponieważ wypadniesz przez to z rynku pracy. Czas na odpowiedź, jak zostać programistą. Czy studia pozwalają zdobyć i rozwinąć kompetencje programistyczne?

Edukacja programisty

Programistą możesz zostać na różne sposoby. Wynika to z faktu, że pracodawcom będzie zależeć na twoich umiejętnościach, a nie certyfikacie. Najpopularniejszym sposobem nauki są kursy programowania. Pozwolą ci one opanować podstawy kodowania. Sam musisz podjąć decyzję o tym, którego języka chcesz się nauczyć. Uczyć możesz się również samodzielnie. Wbrew powszechnej opinii programowania nie nauczysz się na studiach. Studia o profilu informatycznym mają bardzo szeroki zakres materiału. Oznacza to, że dużą część czasu poświęcisz na coś, co nie będzie przydatne w pracy programisty.

Branża, o której mowa, wymaga wielu specjalistów. Możesz to sprawdzić, przeszukując ogłoszenia. Zobaczysz, jak wiele jest aktualnych ofert pracy dla programistów. Nie jest to jednak praca dla każdego. Jeżeli nie wyobrażasz sobie spędzenia całego dnia przed komputerem, to prawdopodobnie nie będziesz zadowolony z tego zajęcia.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *