Jesteś na etapie szukania swojego wymarzonego zawodu i myślisz o weterynarii? To specjalizacja, którą chętnie wybierają miłośnicy zwierząt. Dowiedz się krok po kroku jak zostać weterynarzem oraz czy to odpowiedni wybór dla ciebie.
Lekarz weterynarii to specjalista, który musi posiadać bardzo szeroką wiedzę oraz umieć wykorzystać ją w praktyce. Tak naprawdę, jest to jedna z trzech nauk lekarskich, tuż obok medycyny i stomatologii – co oznacza, że aby zdobyć niezbędne kwalifikacje w tej dziedzinie, konieczne jest ukończenie studiów. Zakres obowiązków tego specjalisty jest również bardzo szeroki, obejmuje między innymi diagnozowanie i leczenie zwierząt, ale też wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich czy kontrolowanie mięsa lub żywności pochodzenia zwierzęcego. Zastawiasz się, jak zostać weterynarzem? Jeżeli zdecydujesz się na tę profesję, czeka cię długa droga, która jednak potrafi dać dużą satysfakcję.
Kim jest weterynarz?
Weterynarz, czyli profesjonalnie mówiąc lekarz weterynarii to specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem zwierząt. Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku konieczne jest nie tylko ukończenie studiów na wydziale medycyny weterynaryjnej, ale też uzyskanie prawa do jej wykonywania. Specjalista ten oprócz zdobycia odpowiedniego wykształcenia otrzymuje uprawienia nadane przez izbę lekarsko-weterynaryjną. Gdzie może pracować? Między innymi w lecznicach oraz gabinetach, ale nie tylko. Przedstawiciele tej profesji są potrzebni także w zakładach produkcyjnych, placówkach naukowo-badawczych, fermach hodowlanych czy też ubojniach. Weterynarz z odpowiednim stażem zawodowym może też otworzyć prywatną klinikę.
Lekarz weterynarii – co należy do jego obowiązków?
Chcesz zostać weterynarzem i zastanawiasz się, jak wygląda jego praca? Zakres obowiązków tego specjalisty jest naprawdę szeroki. Zajmuje się on leczeniem zarówno zwierząt domowych, jak i hodowlanych – bada je, diagnozuje stan zdrowia, zapobiega chorobom oraz leczy. Udziela też porad w zakresie pielęgnacji psów i kotów czy innych zwierząt. W zakres jego obowiązków wchodzi też chirurgia, dawkowanie leków czy kontrolowanie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Po za tym, weterynarz wydaje orzeczenia, świadectwa i opinie weterynaryjne. Także podejmuje decyzje dotyczące pasz i surowców zwierzęcych przeprowadzanych przez kraj.
Czy weterynaria to coś dla ciebie?
Czym charakteryzuje się dobry weterynarz? Przede wszystkim powołaniem – jest to osoba, którą wyróżnia miłość do zwierząt oraz ma w sobie chęć niesienia pomocy innym. Jednak wbrew pozorom, praca ta nie obejmuje tylko opieki nad zwierzętami. Specjalista ten powinien mieć silną psychikę oraz musi być przygotowany na widok krwi czy cierpiących zwierząt. Niezbędna jest także umiejętność presji pod czasem oraz gotowość ciągłego dokształcania się – już same studia weterynaryjne są bardzo ciężkie. Ponadto musi to być to osoba precyzyjna, pracowita i skrupulatna, gotowa, aby wziąć na siebie dużą odpowiedzialność.
Jak zostać weterynarzem – od czego zacząć?
Jak zostać weterynarzem? Aby zdobyć stanowisko weterynarza podstawą jest ukończenie studiów na wydziale medycyny weterynaryjnej. Co prawda, można pracować w lecznicy zwierząt także bez studiów, ale wtedy konieczne jest ukończenie technikum weterynaryjnego – w takiej sytuacji zdobywasz zawód technika weterynarii, a nie tytuł lekarza weterynarii. Daje ci to możliwości sprawowania opieki nad zwierzętami w warunkach stacjonarnych lub ambulatoryjnych, jednak wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty. Aplikując na studia medyczne, najbardziej wymagane przedmioty maturalne to biologia i chemia. Co warto wiedzieć na temat samej uczelni? Aby uzyskać tytuł lekarza niezbędne jest zaliczenie 11 semestrów, co trwa 5,5, roku.
Studia weterynaryjne to podstawa
Co znajduje się w programie studiów dla przyszłych weterynarzy? Program, z którym trzeba się zapoznać jest na prawdę rozbudowany. Obejmuje między innymi anatomię i fizjologię zwierząt, a także biochemię, genetykę czy farmakologię. Na studiach poznasz wszystkie szczegóły na temat hodowania poszczególnych gatunków zwierząt oraz tego, co mogą jeść, czy też w jaki sposób je leczyć. Warto wiedzieć, że po ukończeniu uczelni, chociaż zdobędziesz sporą wiedzę nie będziesz mógł od razu pracować jako lekarz weterynarii. Konieczne jest jeszcze uzyskanie prawa do wykonywania zawodu – w tym celu należy złożyć wniosek do Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Jak zostać lekarzem weterynarii – kolejne kroki
Chociaż studia weterynaryjne dostarczają ogromną dawkę wiedzy ogólnej, dodatkowo ich absolwent może zdecydować się na zdobycie tytułu specjalisty w danej dziedzinie. W tym celu powinien musi aplikowawć na studia specjalizacyjne – wybrać może aż 17 kierunków kształcenia. Studia specjalizacyjne trwają z reguły od 2-3 lat i obejmują między innymi takie tematy jak rozród zwierząt, choroby koni, radiologia i chirurgia weterynaryjna, higiena pasz czy użytkowanie zwierząt laboratoryjnych. Specjalizacją może też administracyjna weterynaryjna lub hiena zwierząt rzeźnych. Po ich ukończeniu lekarz otrzymuje tytuł specjalisty w danej dziedzinie.
Zarobki weterynarza – co powinieneś o nich wiedzieć?
Jakie są zarobki weterynarza w Polsce? Pensja tego specjalisty jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, na przykład od doświadczenia, miejsca zatrudnienia czy stażu pracy. Może ona wynosić około 3100 do 5000 zł brutto. Na większe sumy mogą liczyć lekarze, którzy prowadzą swoją własną klinikę weterynaryjną. Natomiast technik weterynarii zarabia mniej i nie może otworzyć swojej własnej kliniki. Zarobki lekarza weterynarii są uzależnione też od renomy miejsca, w którym pracuje.
Jak widać, praca weterynarza jest wymagająca – podobnie jak samo zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Jeżeli jednak kochasz zwierzęta i jesteś gotowy na wysiłki, z pewnością odnajdziesz się w tym fachu.