Zapotrzebowanie na architektów i dekoratorów wzrasta – dowiedz się, jak zostać projektantem wnętrz i utrzymać się w tym zawodzie

Projektowanie wnętrz to zawód, o którym marzy wiele osób – przypadnie ci do gustu, jeżeli twoją pasją są metamorfozy oraz posiadasz zmysł estetyczny. Dowiedz się, jak zostać dekoratorem wnętrz w kilku prostych krokach.

Projektant wnętrz to wymagający zawód, który potrafi dać ogromną satysfakcję. Każdy, to postanawia wyspecjalizować się w nim, nie musi obawiać się o swoje perspektywy zawodowe. W związku ze stale rozwijającym się rynkiem nieruchomości, wzrasta zapotrzebowanie na dekoratorów wnętrz i architektów. Coraz więcej osób, zdaje sobie też sprawę, że atrakcyjnie zaaranżowane mieszkanie lub biuro jest ważne, a pracę tę warto powierzyć specjalistom. Zastanawiasz się, jak zostać projektantem wnętrz? W zawodzie tym ważne jest wykształcenie, jednak nie mniejszą rolę odgrywają talent oraz wyczucie estetyki.

Jak zostać projektantem wnętrz w skrócie

Projektant wnętrz to dosyć wąska specjalizacja, która polega głównie na aranżacji przestrzeni. Aby sprawdzić się w tym zawodzie konieczne jest zdobycie konkretnych umiejętności. Jakie wykształcenie jest pożądane? Możesz ukończyć studia na Akademii Sztuk Pięknych, jednak wbrew pozorom nie jest to jedyna droga, aby zostać projektantem wnętrz. Jeżeli masz talent i pasję do aranżowania przestrzeni wystarczy, że zrobisz kurs projektowania przestrzeni, który pomoże ci zdobyć podstawową wiedzę i rozpocząć pracę nad swoim pierwszym projektem. Decydując się na zdobycie kwalifikacji na uczelni musisz poświęcić na naukę od 1,5 do 4 lat, w zależności od formy studiów oraz ich stopnia.

Zobacz też:  Wynagrodzenie zasadnicze 2022 – pensja brutto i netto. Jak ją ustalić?

Architekt wnętrz, a projektant – czym się różnią?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy praca architekta i projektanta wnętrz polega na tym samym? Chociaż te dwa zawody związane są projektowaniem wnętrz, widoczne są między nimi wyraźne różnice. Architekt musi posiadać nie tylko zmysł estetyczny, ale też fachową wiedzę techniczną, na przykład taką jak materiałoznawstwo. Zakres jego obowiązków obejmuje między innymi poprawne rozmieszczenie ścian działowych, zaplanowanie instalacji czy dobór materiałów wykończeniowych. Jak zostać architektem wnętrz? Jedynym sposobem, aby zdobyć zawód architekta wnętrz jest pójście na studia wyższe – na przykład na politechnice czy uczelniach prywatnych.

Dekorator wnętrz – jaki jest zakres jego obowiązków?

Jeszcze innym zawodem jest dekorator – w przeciwieństwo do architekta wnętrz wymaga się od niego wyłącznie zdolności i wyczucia estetyki. Niekonieczne jest ukończenie szkoły policealnej, studiów czy nawet kursów trwających kilka miesięcy. Osoba, która postanowiła zostać dekoratorem wnętrz, skupia się głównie na ozdabianiu przestrzeni – na doborze odpowiedni kolorów i dodatków, które będą ze sobą harmonizowały tworząc spójną całość. Nie wymaga się od niej posiadania wiedzy technicznej czy z zakresu budownictwa. W tym przypadku najważniejsza jest znajomość kolorów i stylów aranżacyjnych oraz umiejętność ich łączenia.

Co obejmuje kształcenie?

Zastanawiasz się, jak zostać projektantem wnętrz i co możesz nauczyć się na uczelni lub kursach? Aby świadczyć wysokiej jakości usługi w tej branży konieczne jest posiadanie chociaż podstawowej wiedzy na temat historii sztuki i architektury. Wybierając studia na kierunku dekoratora wnętrz możesz też zdobyć cenne umiejętności, które przydadzą Ci się w trakcie pracy, na przykład z zakresu psychologii z elementami treningu interpersonalnego. W ich trakcie rozwiniesz też swoje zdolności plastyczne oraz poznasz triki dekoratorskie.

Co warto wiedzieć na temat zawodu dekoratora wnętrz?

Chcesz ukończyć studia na kierunku architektura wnętrz? A może jedynie zrobić szybki kurs? Zanim zdecydujesz, że urządzanie wnętrz to coś dla ciebie, musisz dowiedzieć się, co wchodzi w zakres obowiązków tego specjalisty. Praca projektanta polega głównie na aranżacji przestrzeni – w jej zakres wchodzi projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych. Urządzanie danego pomieszczenia może obejmować między innymi dobór odpowiednich materiałów czy przygotowanie oferty cenowej. Nierzadko projektanci specjalizują się w jednej dziedzinie – na przykład projektowaniu kuchni czy łazienki w taki sposób, aby była ergonomiczna i atrakcyjna.

Zobacz też:  Jak zostać aktorem dubbingowym? Profesjonalny dubbing dodaje finalnemu dziełu czegoś wyjątkowego, stań się tego częścią

Jak zostać dobrym projektantem wnętrz?

Masz wątpliwości, czy sprawdzisz się w wystroju wnętrz? Wbrew pozorom, to wymagająca praca, w której jednak nie można narzekać na nudę. Zarówno projektant, jak i dekorator wnętrz to osoba, która musi być kreatywna, pomysłowa oraz cierpliwa. Pożądane są zdolności plastyczne, na przykład, aby stworzyć wizualizację danego projektu, czyli jego grafikę. Właśnie dlatego ten kierunek często wybierają absolwenci szkół plastycznych. Nie mniej ważna jest cierpliwość – aby dostać wymarzoną pracę, będziesz musiał przygotować portfolio oraz nieraz je pokazywać. Projektanci wnętrz muszą też być komunikatywni, aby sprawnie porozumiewać się z klientami.

Jak zostać projektantem wnętrz – perspektywy pracy

Osoby z wykształceniem architektonicznym mają bardzo szerokie możliwości na rynku pracy. Mogą zostać zatrudnieni w firmach budowlanych, biurach projektowych czy pracowniach designerskich. Doświadczony projektant wnętrz może nawet otworzyć własną pracownię lub założyć kanał w internecie i dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Jakie są zarobki dekoratora wnętrz? Uzależnione są one od wielu czynników – między innymi od doświadczenia oraz formy pracy, na przykład tego, czy pracuje na etacie lub przyjmuje zlecenia prywatne. Niemałe znaczenie ma również miejsce, w którym świadczy swoje usługi.

Wiesz już jak zostać projektantem wnętrz? Wbrew pozorom zdobycie tego zawodu nie jest trudne, natomiast sama praca dekoratora potrafi być bardzo wciągająca.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *