Zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychologiem? Sprawdź przydatne informacje na ten temat i dowiedz się, co zrobić!

Zawód psychologa potrafi być fascynujący. Trzeba pamiętać o tym, że wiąże się z nim duża wiedza. Osoby zastanawiające się nad tą ścieżką kariery, powinny uważnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi wskazanej profesji. Przeczytaj, jak zostać psychologiem!

Nie ulega wątpliwości, że działalność w obszarze psychologii daje duże możliwości. Istnieje bowiem tutaj szereg specjalności, dzięki czemu można dopasować wykonywane na swojej drodze zawodowej zadania do swoich indywidualnych zainteresowań. Dostępne są naprawdę różnorodne obszary tematyczne. Dlatego właśnie należy uważnie zapoznać się z poszczególnymi rozwiązaniami i ustalić, w jakim kierunku chce się iść. Niezbędne jest zdecydowanie, co do osobistych preferencji. Dobrze jest dać sobie czas do namysłu i zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Zobacz, jak zostać psychologiem!

Psychologia – dlaczego właściwie ta profesja wzbudza duże zainteresowanie?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać psychologiem, często mają na celu po prostu pomaganie innym. Omawiana profesja wymaga empatii i dużego wyczucia, a także sporej wiedzy. Niemniej jednak możliwości rozwoju są tutaj naprawdę spore, dlatego też zawód ten wzbudza ogromne wręcz zainteresowanie. Dodatkowo można zająć się różnorodnymi obszarami tematycznymi. Ludzie, którzy chcą zostać psychologami, mogą kreować swoją ścieżkę kariery na rozmaite sposoby. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wskazany zawód wymaga kontaktu z innymi ludźmi, co dla wielu osób jest ważne.

Zobacz też:  Wynagrodzenie zasadnicze 2022 – pensja brutto i netto. Jak ją ustalić?

Studia psychologiczne – ile trwają, czy są trudne i na czym polegają?

Psycholog powinien dysponować odpowiednim wykształceniem. Należy więc posiadać dyplom ukończenia studiów magisterskich z psychologii. Wiedzę zdobywa się na uczelni oraz podczas podyplomowego stażu zawodowego. Dodatkowo magister musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz władać w odpowiednim stopniu językiem polskim. Kształcenie na studiach jednolitych trwa 5 lat. Ci, którzy chcą być psychoterapeutami, nie muszą mieć magistra z psychologii, ale niezbędne jest w ich przypadku ukończenie szkoły psychoterapii trwającej 4 lata. Ważne jest to, aby zawsze weryfikować wymagania prawne.

Zawód psychologa – jakie są dostępne w tym obszarze ścieżki kariery?

Istnieje naprawdę mnóstwo możliwości w zawodzie psychologa. Ważne jest, aby przy planowaniu swojej kariery zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami. Przykładowo, psycholog kliniczny powinien ukończyć odpowiednią specjalizację w formie podyplomowego szkolenia. Z kolei psycholog transportu musi odbyć po magisterce podyplomowe studia na odpowiednim kierunku, wpisać się do ewidencji oraz nie być prawomocnie skazany za przestępstwo związane z wiarygodnością dokumentów lub popełnione w celu uzyskania korzyści majątkowej. Przy wyborze drogi zawodowej trzeba więc znać dokładnie regulacje prawne.

Jakie są możliwości w zawodzie psychologa i czym można się zajmować?

Jeśli chcesz być psychologiem, musisz zastanowić się nad tym, co dokładnie chcesz robić. Znaleźć można bowiem między innymi psychologów:

  • sportowych
  • klinicznych
  • sądowych
  • reklamy
  • szkolnych
  • policyjnych
  • biznesowych

Pomyśl więc o tym, czy chcesz iść w kierunku terapeutycznym, czy może interesuje się nieco inne oblicze omawianej profesji. Masz rozbudowane możliwości do dyspozycji, dlatego też podejdź poważnie do wyborów dokonywanych w tym zakresie i zapoznaj się szczegółowo z wymaganiami na poszczególne stanowiska. Warto też prześledzić rynek pod kątem zapotrzebowania i oczekiwań.

Psycholog – w jakiej formie może działać i rozwijać swoją karierę?

W zależności od specyfiki wykonywanych zadań psycholog może być zatrudniony w poradni, czy też innym podmiocie lub zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Warto ustalić, w jaki sposób chce się rozwijać swoją karierę. Zależy to już od indywidualnych preferencji, a także od sytuacji na rynku. Własny biznes daje dużo swobody, ale wymaga również aktywnego działania w poszukiwaniu klientów. Z kolei zatrudnienie u kogoś pozwala skupić się na zadaniach związanych bezpośrednio ze swoją profesją, ale jednocześnie często wiąże się z pewnym podporządkowaniem.

Zobacz też:  Poczta Polska – na czym polega praca na poczcie w okienku? Jakie są zarobki na poczcie dla nowych pracowników?

Jak zostać psychologiem i na jakie zarobki można liczyć w tej branży?

Droga do bycia psychologiem jest dosyć wymagająca. Z pewnością należy tutaj przywiązywać wagę do szczegółowej wiedzy i naprawdę się starać w sferze rozwoju własnych umiejętności. Zarobki psychologów są zróżnicowane, ponieważ zależy to od zawartej umowy, a w przypadku prowadzenia swojej działalności – od warunków ustalonych z klientami. Poszukując pracy, czy też określając stawki w swojej firmie, z pewnością trzeba zwracać uwagę na różnicę pomiędzy zyskiem brutto a netto.

Dla kogo profesja psychologa może okazać się ciekawym rozwiązaniem?

Psychologia jest rozbudowaną dziedziną, dlatego też zgłębianie jej jest zadaniem dla wytrwałych. W tym zawodzie z pewnością należy wykazać się empatią oraz umiejętnością słuchania innych osób. Ważne są również kompetencje związane z komunikacją. Potrzebne jest bowiem wyczucie i takt. Możliwości pracy po studiach psychologicznych są dosyć szerokie, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia. Istotnym aspektem jest tutaj niewątpliwie ustalenie, czego się oczekuje do swojej pracy zawodowej.

Jeśli chcesz otworzyć własny gabinet psychologiczny, czy też znaleźć posadę w tym obszarze, musisz pamiętać o tym, że omawiana profesja jest bardzo odpowiedzialna. Gdy pragnie się pracować z ludźmi, nie można lekceważąco podchodzić do wykonywanych obowiązków. Pracy dla psychologów jest dosyć sporo w rozmaitych dziedzinach, dlatego też warto się zastanowić nad taką ścieżką swojej kariery. Może to być niejednokrotnie ciekawy pomysł.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *