Jak zostać rolnikiem? Zdobądź kwalifikacje rolnicze oraz wykształcenie, które pozwoli ci prowadzić gospodarstwo rolne!

Jak zostać rolnikiem? Chcesz zająć się zawodowo hodowlą zwierząt lub uprawą roślin? Jest to ciekawy oraz bardzo satysfakcjonujący zawód. Wymaga jednak zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Dowiedz się więcej!

Marzenia małych chłopców bardzo często wraz z biegiem czasu się rozmywają. Bywa jednak tak, że w pewnym wieku powracają. W takich okolicznościach często pada pytanie jak zostać rolnikiem? Z poniższego artykułu dowiesz się wielu przydatnych informacji o tym, w jaki sposób możesz uzyskać status rolnika. Miłej lektury!

Jak zostać rolnikiem bez dziedziczenia?

Jak zostać rolnikiem? Najprostsze jest to w sytuacji, gdy wywodzisz się z rolniczej rodziny. Prawdopodobnie odziedziczysz wtedy gospodarstwo. Niestety, nie każda osoba zainteresowana tym zawodem wywodzi się z takiego środowiska. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać rolnikiem w sposób uniezależniony od dziedziczenia, to musisz być przygotowany na szereg formalności. Zawód ten jest mocno regulowany prawnie. Zgodnie z przepisami rolnikiem może zostać osoba, która spełni kilka warunków.

Warunki prawe – jak zostać rolnikiem?

Jak zostać rolnikiem? Musisz spełnić wymagania, które są zawarte w przepisach. Oto one:

  • osoba powinna posiadać kwalifikacje rolnicze;
  • dzierżawi, posiada lub użytkuje nieruchomości rolne, których powierzchnia nie jest mniejsza niż 1 hektar;
  • zamieszkuje co najmniej 5 lat w gminie, w której znajduje się nieruchomość rolna;
  • przez 5 lat samodzielnie prowadzi gospodarstwo, podejmując osobiście kluczowe decyzje.
Zobacz też:  Umowa zlecenie a wliczanie do stażu pracy - czy zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej liczy się do emerytury?

Jak widzisz, pretendowanie do miana rolnika może stanowić dla wielu osób problem. Warto dokładniej zagłębić się w powyższe wytyczne. Zobacz również: https://ekohub.pl/fotowoltaika-dla-rolnika. Dowiedz się, jakie korzyści mogą przynieść panele fotowoltaiczne osobom z gospodarstwem rolnym!

Czym są kwalifikacje rolnicze?

Pierwszym warunkiem, który znajdował się w powyższej liście, było posiadanie kwalifikacji rolniczych. Najprościej mówiąc, jest to odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. Przepisy w tej kwestii są dość skomplikowane. Wykształcenie zawodowe jest traktowane tak samo jak wyższe. Co więcej, takie same kwalifikacje dają kursy oferujące tytuł kwalifikacyjny w zawodzie. Oznacza to, że musisz posiadać wykształcenie rolnicze, a to, na jakim poziomie ono będzie, nie jest już istotne. Kwalifikacje możesz zdobyć również przez 3-letni staż pracy w zawodzie.

Jak zdobyć kwalifikacje bez wykształcenia rolniczego?

Pragnienie zostania rolnikiem przyszło do ciebie po zakończeniu edukacji? Możesz uzyskać kwalifikacje. Jeżeli masz wykształcenie wyższe z kierunku nierolniczego, możesz zapisać się na podyplomowe studia z zakresu rolnictwa. Na rynku znajdziesz wiele ofert. Po ukończeniu nierolniczej szkoły średniej wybierz się na studia rolnicze lub przepracuj 3 lata w zawodzie. Jeżeli masz wyłącznie wykształcenie podstawowe, to rozwiązaniem będzie technikum rolnicze lub 5-letnia praktyka w rolnictwie. Praca powinna być w pełni legalna, ponieważ potwierdzeniem jest ubezpieczenie opłacane w KRUS.

Jak zostać rolnikiem od zera? Założenie gospodarstwa rolnego

Jak można zostać rolnikiem bez ziemi? Pole wydaje się niezbędnym elementem pracy rolnika. Mając tytuł rolnika indywidualnego, limit wynosi 300 ha na jedną osobę. Zakup ziemi w takiej sytuacji jest dość prosty. Problem pojawia się kiedy jeszcze nie masz takowych uprawnień. Wtedy zakup powierzchni rolnej jest już bardziej skomplikowany.

Zakupu ziemi rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem indywidualnym

W sytuacji, gdy nie jesteś rolnikiem indywidualnym, ale chcesz nabyć ziemię pod uprawy, musisz wziąć pod uwagę to, jaką powierzchnię nabywasz oraz od kogo ją kupujesz. Działki rolne, których powierzchnia nie jest większa niż 1 ha, mogą być kupione przez każdego. Prawo pierwokupu ma jednak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Twoja rodzina może ci odsprzedać ziemie rolne, o ile nie przekraczają one 300 ha. W przypadku, gdy powierzchnia działki jest większa niż 1 ha, a sprzedawca nie jest członkiem twojej rodziny to wymagana jest zgoda KOWR.

Zobacz też:  Praca w salonie samochodowym - czy pasja do motoryzacji wystarczy?

Jak otrzymać zgodę od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa?

Odpowiednie dokumenty musi przygotować zarówno strona sprzedająca, jak i kupująca. Muszą one zawierać takie informacje jak:

  • dane uczestników transakcji;
  • opis nieruchomości;
  • celu, w jakim nieruchomość jest nabywana;
  • przewidywanego sposobu użytkowania.

KOWR ma prawo do kontrolowania tego, czy powierzchnia jest użytkowana w sposób zgodny z tym, co zostało zapisane w dokumentach. Sprzedający, który chce dokonać transakcji z osobą niebędącą rolnikiem, musi udowodnić, że nie miał możliwości zbycia gruntu rolnikowi.

Gospodarstwo rolne – kim jest rolnik zawodowy?

Prowadzenie działalności rolnej to nie tylko gromadzenie ziemi. Konieczne będzie ustalenie charakteru swojego gospodarstwa. Rolnik może zajmować się produkcją, hodowlą oraz uprawą. Jeżeli chcesz to robić w sposób skuteczny, musisz odpowiednio zaplanować swoją działalność. Pomoże ci to również odpowiednio podejść do spraw formalnych. Od przychodów, które uda ci się uzyskać w ten sposób musisz odprowadzić podatek. Działalność rolnicza jest regulowana ustawą o VAT. Określa ona konkretne reguły, które pozwalają ustalić, co uznawane jest za działalność rolniczą.

Studia podyplomowe i kursy rolnicze online

Podyplomowe studia to najkrótsza droga do zdobycia kwalifikacji. Popularne stały się zajęcia online, które pozwalają uzyskać status rolnika. Jest to wygodna droga do poszerzenia wiedzy. Często korzystają z tego rozwiązania osoby, które mieszkają na wsiach. Pozwala to wyeliminować częste oraz problematyczne dojazdy. Kwalifikacje zdobyte w ten sposób są uznawane przez KOWR oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

KRUS, dopłaty oraz inne korzyści, które daje miano rolnika indywidualnego

Rolnik to status, który wiąże się z licznymi korzyściami. Jedną z największych są niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo rolnicy nie płacą składek na ubezpieczenie zdrowotne pod warunkiem, że ich grunty nie przekraczają 6 hektarów. Co więcej, status rolnika upoważnia cię do składania wniosków o wszelkiego rodzaju dotacje oraz dopłaty, również te realizowane z funduszy Unii Europejskiej. Możesz również swobodnie nabywać nowe grunty rolne, bez konieczności uzyskania zgody KOWR.

Zobacz też:  Praca w kinie – spełnienie marzeń dla fanów filmów? Sprawdź, czy warto aplikować

Rolnik to bardzo ważny zawód. Bez niego cała gospodarka praktycznie przestałaby istnieć. Jest w nim również coś magicznego. Związany jest nierozerwalnie z naturą. To właśnie wszelkiej maści hodowcy mają najbliższy kontakt ze zwierzętami. Często jest to dosłownie spełnienie marzeń. Prowadzenie rolnictwa ekologicznego to przyszłościowy zawód, który będzie prawdopodobnie bardzo opłacalny. Jeżeli czujesz, że jest to droga dla ciebie, to zacznij zdobywać niezbędne kwalifikacje. Być może praca w rolnictwie to coś, czego szukasz.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *