Jak zostać stewardessą lub stewardem w liniach lotniczych? Sprawdź zarobki i wymagania

Jak zostać stewardessą? Do tej pracy konieczna jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Dodatkowo warto znać również jeden inny język obcy. Chcesz wiedzieć, co jeszcze jest wymagane? Czytaj dalej.

Poza dobrą znajomością języków obcych konieczna jest wysoka kultura osobista. Jak zostać stewardessą? Jeden z wymogów to ukończenie 18 lat. Niektóre linie wymagają jednak ukończenia 21. roku życia. Nie ma górnej granicy wieku. Warunkiem jest jednak utrzymanie nienagannej prezencji. Konieczne będzie dbanie o każdy aspekt wyglądu, czyli cerę, włosy oraz dłonie. Więcej informacji dowiesz się z dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury!

Jak zostać stewardessą lub stewardem?

Trudno wskazać uniwersalne wymagania, ponieważ każda linia lotnicza ma swoje własne procedury rekrutacyjne. Wykształcenie nie jest najważniejszym wskaźnikiem. Pomimo tego zazwyczaj wymagane jest przynajmniej średnie, a często nawet wyższe. Nie ma jednak żadnych wytycznych co do kierunku. Stewardessa powinna cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem, ponieważ będzie narażona na częste zmiany ciśnienia. Może to być wymagające dla organizmu. Konieczne będzie przeprowadzenie dokładnych badań przed rozpoczęciem pracy.

Wymagania podczas rekrutacji

Jak zostać stewardessą? Trzeba spełnić wymagania linii lotniczych. Czasem nie są do końca oczywiste. Stewardessa musi umieć pływać, ponieważ ta umiejętność może okazać się nieoceniona podczas awaryjnego lądowania. Odpowiada ona wtedy za bezpieczeństwo swoje, jak również pasażerów. Podczas szkoleń organizowanych przez pracodawcę poznasz sposób postępowania w sytuacji wodowania. Musisz mieć aktualną książeczkę sanepidowską. W niektórych przypadkach linie mają również wymagania co do wzrostu. Większość ofert dla stewardess zakłada, że kandydatki będą mierzyły od 160 do 170 cm.

Zobacz też:  Praca w gastronomii – czy warto pracować w branży gastronomicznej?

Lifestyle stewardessy

Zastanawiasz się nad tym, jak zostać stewardessą? Jeżeli tak, to najpierw musisz rozważyć, czy ten styl życia będzie dla ciebie odpowiedni. Stewardessa spędza większość swojego życia w podróży. Nie są to warunki do zakładania rodziny. Co więcej, ciężko o jakiekolwiek życie prywatne. Musisz podporządkować swoje życie pod rozkład lotów oraz grafik, który często narzucany jest odgórnie. Stewardessy nie mają również możliwości spędzania świąt i weekendów z rodziną. Dodatkowo często konieczna będzie zmiana miejsca zamieszkania, aby ułatwić sobie współpracę z linią lotniczą, która cię zatrudnia.

Jak zostać stewardessą? Poszukiwanie pracy

Jeżeli chcesz znaleźć pracę jako stewardessa, możesz szukać ogłoszeń na oficjalnych stronach linii lotniczych. Przy każdym ogłoszeniu powinny być rozpisane szczegółowo wytyczne, które musisz spełnić. Aplikowanie odbywa się bardzo podobnie, jak w przypadku innych zawodów. Musisz przedstawić swoje CV. Dobrze jest uzupełnić je dokumentem potwierdzającym twoje umiejętności językowe. Pamiętaj, że to branża, w której prezencja jest bardzo istotna. Sporządź CV w taki sposób, aby jak najlepiej się zaprezentować. Nie zapomnij również o opisaniu swoich mocnych stron.

Rozmowa kwalifikacyjna

Bardzo często rozmowa kwalifikacyjna może być przeprowadzana w języku angielskim. Możesz spodziewać się podczas niej testowania kultury i opanowania. Pamiętaj, że masz zaprezentować się z jak najlepszej strony. Powinnaś być komunikatywna i bezkonfliktowa. Być może pojawią się scenki, które będą miały na celu sprawdzenie tego, jak zachowujesz się w sytuacjach awaryjnych. Na podstawie twojej reakcji zostanie oceniony twój potencjał. Oczywiście musisz zadbać również o swoją wygląd. Jest bardzo istotny, ponieważ będziesz w pewnym sensie wizytówką linii.

Kursy na stewardessę

Jeżeli zostaniesz doceniona, rozpocznie się intensywne szkolenie. Otrzymasz podręcznik dla personelu pokładowego, który zawiera wszystkie procedury. Oczywiście każda linia lotnicza ma swoje własne procedury, które personel musi znać. Jest to pierwsze źródło wiedzy. Konieczne będzie zaznajomienie się również z prawem lotniczym. Szkolenie kończy się egzaminem. To od niego zależy, czy znajdziesz się na pokładzie samolotu. Jeżeli tak, czeka cię okres próbny.

Zobacz też:  Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Ile zarabia stewardessa?

Zarobki stewardessy mogą być bardzo różne. Każda linia lotnicza ma własne standardy płacowe. Oczywiście wiele uzależnione jest od tego, jak wiele godzin spędzasz w podróży. Przeciętne wynagrodzenie dla stewardess pracujących w polskich liniach lotniczych wynosi około 7000 złotych brutto. Jest to wartość uśredniona, można zarabiać zarówno więcej, jak i mniej. Płace w zagranicznych liniach lotniczych są przeważnie wyższe. Dodatkowo linie lotnicze oferują swoim pracownikom szereg różnych dodatków i udogodnień, takich jak darmowe loty dla członków rodziny.

Praca stewardessy dla wielu kobiet jest spełnieniem marzeń. Coraz więcej mężczyzn myśli również o pracy stewarda. Rekrutacja do pracy w liniach lotniczych przebiega standardowo. Zazwyczaj odbywa się ona w okresie letnim, jest wtedy duże zapotrzebowanie na personel samolotów. Wiesz już, jak zostać stewardessą. Jeśli cieszysz się dobrym stanem zdrowia i spełnisz postawione wymogi, dołączysz do załogi personelu pokładowego. Być może warto spróbować swoich sił jako stewardesa!


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *