Jak zostać testerem oprogramowania? Sprawdź, z czym wiąże się ta praca.

Dynamiczny rozwój nowych technologii i sektora IT sprawia, że zatrudnienie w branży stale rośnie. Jednym z ciekawych wyborów może być zawód testera. Sprawdź, jak zostać testerem oprogramowania i dlaczego specjaliści cieszą się dużym powodzeniem na rynku pracy.

Branża IT należy obecnie do najbardziej rozwijających się. Wpływ na to ma kilka aspektów. Jednym z nich bez wątpienia jest rozwój nowych technologii, który pozwala tworzyć nowe aplikacje i rozwiązania dla użytkowników indywidualnych i biznesowych. Ponadto rośnie świadomość konsumentów w zakresie wykorzystywania oprogramowania w codziennym życiu, w tym m.in. w aplikacjach bankowych, czy sklepowych. Przekłada się to bezpośrednio na zatrudnienie w sektorze. Beneficjentem tego są osoby, których interesuje praca testera. Co ciekawe osoby takie nie muszą programować, aby znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Kompetentnego kandydata przyjmie każdy pracodawca.

Kim jest tester oprogramowania?

Przede wszystkim to osoba, której zadaniem jest testowanie oprogramowania. Oznacza to, że jego codzienna praca polega na sprawdzaniu efektów pracy programistów, a także tego, czy dane oprogramowanie działa zgodnie z założeniami projektu i przede wszystkim prawidłowo. Kolokwialnie mówiąc, szuka dziury w całym. Wbrew pozorom rola testera jest niezwykle istotna w całym procesie tworzenia, ponieważ to on znajduje ewentualne błędy i przekazuje swoje uwagi do kierownika projektu i reszty zespołu. Przekłada się to na wyższą jakość oprogramowania, które dostarczane jest do klienta końcowego lub na otwarty rynek. To sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszarów wciąż wzrasta. Dodatkowym atutem tego zawodu jest fakt, że można pracować zdalnie lub w stacjonarnym biurze. Wszystko zależy od danego projektu i wymogów pracodawcy. Im lepszej jakości testy, tym lepszy efekt finalny w postaci funkcjonalnego software’u.

Zobacz też:  Świadczenie przedemerytalne 2022. Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia przedemerytalnego?

Jak zostać testerem oprogramowania?

Praca testera oprogramowania wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli poszukujesz zatrudnienia jako początkujący tester, czyli junior, to wystarczy podstawowa wiedza o testowaniu. Bardzo często takie osoby przyjmowane są bez doświadczenia w branży. Ułatwia to znalezienie pracy na rynku IT w przypadku przekwalifikowywania się lub rozpoczynania kariery zawodowej. Testing to przykład atrakcyjnej ścieżki kariery. Dużo łatwiej odnaleźć się w branży osobom, które posiadają wykształcenie z zakresu: statystyki, matematyki, czy ukończenie studiów informatycznych.

Dobrym wyborem mogą być dedykowane szkolenia i kursy testerskie. Dla przyszłego testera otwiera do dodatkowe możliwości i ułatwia podjęcie zarówno pierwszej pracy, jak i zmianę jej w przypadku doświadczonych testerów. Jednym z nich może być szkolenie prowadzone przez ISTQB, czyli międzynarodową radę certyfikacji do testowania oprogramowania. Certyfikat ISTQB potwierdza nabycie niezbędnej wiedzy do pracy w zawodzie testera oprogramowania. Jest ceniony na rynku i pomaga w poszukiwaniu pracy w IT. Egzaminy dzielą się na kilka kategorii pod kątem zaawansowania umiejętności testerskich oraz specjalizacji. Jeżeli zaczynasz przygodę z testowaniem, to najpierw poznaj specyfikę zawodu, a dopiero kolejnym krokiem powinno być ukończenie specjalistycznych kursów testera.

Przydatne kompetencje i umiejętności

Od osób na tym stanowisku wymaga się przede wszystkim umiejętności analitycznego myślenia. Pozwala to na wyłapanie ewentualnych błędów oraz zwiększa efektywność codziennej pracy. Ponadto specjalista powinien mieć wysoko rozwinięte kompetencje miękkie oraz zdolność pracowania w zespole. Ostatecznie jest to zawód, który wymaga współpracy wewnątrz większego teamu, gdzie każdy członek wzajemnie wspiera się swoimi kompetencjami. Z powodzeniem na tym stanowisku radzą sobie osoby, które mają rozwinięte umiejętności techniczne.

Tester manualny

Podstawowy podział wyróżnia testerów manualnych i automatyzujących. Ci pierwsi odpowiadają za przechodzenie przez scenariusze testowe oraz weryfikują poprawne działanie poszczególnych funkcji w oprogramowaniu, czy też w aplikacji. Ścieżka jest odzwierciedleniem tego, jak z danego rozwiązania IT korzystałby klient końcowy. Teoretycznie zatem specjalista nie musi posiadać zaawansowanej wiedzy programistycznej. W praktyce jednak może się ona bardzo przydać i ułatwi dynamiczny rozwój kariery testera oprogramowania.

Zobacz też:  Kochasz zwierzęta? Dowiedz się, jak zostać weterynarzem oraz czy weterynaria to coś dla ciebie

Tester automatyzujący

Drugim typem jest tzw. tester automatyczny. Jego zadaniem jest pisanie skryptów i scenariuszy, na podstawie których manualny tester oprogramowania sprawdza jego funkcjonalność i prawidłowość. Przyspiesza to pracę osoby, która odpowiada za weryfikację rozwiązań IT. Ze względu na zakres obowiązków, aby zostać testerem automatyzującym, należy posiadać rozbudowaną wiedzę w zakresie programowania, w tym w językach SQL i Java. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie skryptów i programów do testowania. Jego zadaniami mogą być także: tworzenie dokumentacji technicznej, czy też projektowanie przypadków testowych.

Dlaczego jest tak duże zapotrzebowanie na testerów?

Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów tego typu systematycznie rośnie. Praca w branży dostępna jest zarówno dla osób o dużym doświadczeniu, jak i początkujących i prezentujących poziom juniorski. Jest to związane z dynamicznie rozwijającym się sektorem i tworzeniem oprogramowania dla klientów indywidualnych i biznesowych. Szans na zatrudnienie można poszukiwać w ofertach pracy m.in. na portalach takich jak: testerzy.pl i testuj.pl. Wielu pracodawców umożliwia pracę zdalną, a pensja dobrego testera oprogramowania należy do atrakcyjnych. Szacuje się, że przeciętne zarobki na tym stanowisku wahają się od 5600 do 8300 złotych brutto miesięcznie. Wpływ na wynagrodzenie mają: doświadczenie, zakres obowiązków oraz miejsce zatrudnienia specjalisty. Biorąc pod uwagę realia rynkowe i potencjał branży, zdecydowanie warto zostać testerem.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *